Telia Yhteisö on Vain luku -moodissa, kunnes sulkeutuu kokonaan lokakuussa
Keskustelua Telian puhelin- ja nettiliittymistä.
Viimeksi kommentoitu
Soneran Avustaja pystyy korjaamaan yhteysvian vain jos olen jo internetissä.Pääsy internetiin ei suju Avustajan keinoilla, jos siihen olisi tarve.Onko syy modeemissani? Se ei kuulu tuettujen modeemien joukkoon.
Sellaista kysyisin että mitähän MTU arvoa Sonera käyttää/suosittelee ADSL liittymissään. Vanhassa ainacomin liittymässä oli defaulttina modeemiin laitettu MTU arvo 1420, mutta nyt defaulttina on 1492 joka tuntuu liian suurelta verkkopeleissä.
Moi.Mulla on ollut nyt vajaan viikon verran tulilla Viihdepaketin yhteydessä saatu Inteno DG301AL. Kaikki sinänsä ok. Netti luvatut 100/10 ja iptv puoli pelaa hyvin. Ongelma on tuon reitittimen DNS relayn (proxy) tahmaisuus. Eli lan dhcp-asetuksien mukaanhan siitä itsestään tulee sekä gw että DNS-palvelin piilottaen varsinaiset dns-palvelimet. Mikä onkin sinänsä ok. Mutta kun sillä kestää 5s vastata dns-kyselyihin... ongelman voi tietysti kiertää pistämällä laitteisiin dnst manuaalisesti tai muuttamalla reitittimen dhcp-asetuksista jaettavat dnst kohtiin Primary/Secondary DNS. Reititin ei vain jostain syystä suostu muuttamaan tuota Primaryä vaan tarjoaa itsepäisesti omaa lan-osoitettaan toiseksi palvelimeksi. Purkin softaversio on 10.5.1.R Onko tiedossa oleva ongelma vai vikaa purkissa?Siis hitaus ja muutoksen toimimattomuus.
Puhelimeni on kaksi viikkoa päästänyt puhelut läpi satunnaisesti. Ilmoittaa että "Ei ole rekisteröity verkkoon" kenttä näyttää silti melkein täyttä. Myöskään tekstivistit tai puhelut eivät tule läpi. Mitä voin tehdä?
Moi! Mistä voisi johtua että wlan ei saavuta täyttä nopeutta? Wlan saavuttaa noin 15-20Mbit nopeuden vaikka pitäisi nousta tuonne 100Mbit. Piuhalla saa tuon 100Mbit ulos reitittimestä.
Maksaako netinkäyttö Aito 4G-liittymällä Ruotsissa?
Sain vastikään viihde pakettini, ja ilmeni etten vielä pääse katsomaan TVtä tällä digiboksilla ellei netti ole toimimassa.Monesti jo ennenkin kytkenyt johtoja ja kaikki ohjeiden mukaan kiinnitetty. Pyrin sitten yhdistäytymään aluksi WiFi:n kautta modeemiin ja onnistui, mutta huomasin että vaikka olin siihen yhdistynyt niin netin kohdalla luki 'limited' (englanniks tietokone) Eli muuten kytketty, paitsi netti ei vaan toimi.Sitten laitoin nettikaapelinki kiinni läppäriin ja ei siitäkään mitään apua.Käynnistäny uudelleen modeemin, resetistä ja ottanu piuhat pois/ takas kiinni, kuten myös konetta käynnistäny uusiksi.Mikään ei toimi, vaikka kaikki muut valot tuossa modeemissa on vihreänä paitsi tuo internet, joka on punainen. Olen aina ennenkin korjannut tämmöisiä vikoja itse katsomalla netistä, mutta tuntuu olevan liian suppea joukko joilla ollut samankaltainen ongelma, joten en netistä muuta selkoa saanut kuin että johonkin IP osoitteeseen pitäisi yhdistäytyä, joka ei mitenkään
Onko mahdollista, että suunta-antenilla voisi yhdistää toiseen mastoon joka on toisessa suunnassa?Eli jos suuntaan sen toiseen mastoon yhdisäisikö se siihen vaikka se on vähän kauempana, koska meidän keskustan masto antaa rapiat 50megaa ja kylän toisella puolella oleva melkein 100.
Miten saisin nat:in openiksi?(playstation 3) Nettinä toimii soneran 4G ja Reitittimenä huawei E5186
Inteno DG301 AL yhteysnopeus modeemille on liittymän mukainen 100 MBit/s, mutta siitä tietokoneelle ja muille laitteille yhteys jää alle 40 MBit/s. Erittäin harvoin yhteysnopeus näyttää 45 - jopa 47 MBit/s (sekä kaapeli että Wlan - yhteydellä. Kokeiltu on modeemin resetointi, Sonera varalaite, kaapelit uusintoja/testausta.Esim. toisessa verkossa puhelin (Nokia Lumia 830) Wlan yhteys on säännöllisesti hieman alle 50 MBit/s. Indeon sw versio on 10.4.x.x - pystyykö tämän päivittämään uudempaan? Onko 100 Mbit/s nopeuden saavuttaminen tietokoneelle edes teoriassa mahdollista - eli onko modeemissa jotain rajoitteita?
Heps!Haluan muuttaa liittymätyypin ja olisin varmistellut, astuuko muutos voimaan heti vai voiko päivämäärän valita?
Tehtiin puhelimessa sopimus, että netti pistetään poikki 22.08.15, mutta tänään Soneralta sama henkilö soitti ja ilmoitti minulle, että "jostain syystä minun netti on pätkästy poikki, vaikka tehtiin sopimus" hän lupasi tarkistaa miksi netti on poikki ja vie sanan eteenpäin. Netti on vieläkin poikki ja nyt joudun käyttämään 4Gtä tabletilla, jotta pystyn asioimaan pankissa ja kirjoittamaan tänne. Yritin muutaman kerran Chattiin mennä, mutta siellä oli jonoa. Edit: ilmeisesti syynä on väestörekisterikeskus joka ilmoittaa uusista osoitteesta.
Moi, Minulle tuli eilen klo 15:45 tekstiviestillä, että laajakaistayhteyteni ei toimi alueellisen ongelman takia. Mitähän tämä tarkoittaa ja kuinka kauan katkos mahtaa kestää? Soitin tekniseen palvelunumeroon niin sielläkin automaatti vain hoki samaa alueellista ongelmaa.
Kun yllämainitussa nettitikussa on maininta, että tukee myös 2G-verkkoa (EDGE,GPRS,GSM 1900/1800/900/850MHz),niin tukeeko myös CSD? Jos ei, niin olisiko jokin nettitikku joka tukisi myös CSD.
Onko mahdollista vaihtaa puhelinnumeroa ja laittaa numero salaiseksi tätä kautta?Terveisin,Jasmina
Soneralta tuli nytten tämä 300mbps liittymä ja Huawein B593s. Täydet palkit on laitteen kyljessä ja signaali tiedot ovat tälläisiä: Ja nopeudet tälläisiä: Mikäs on kun ei tule edes 50mbps?
Miten saisi mokkulasta pois päältä tulevat tekstiviestit kokonaan. Kun uusi tekstiviesti on saapununt niin mokkula ei yhdistä nettiin vaan jää odottamaan käyttäjän kuittausta tulleeseen viestiin. Tietokoneeni, jossa mokkula on, ei ole luonani, joten tämä ominaisuus pitäisi saada pois päältä.
Moikka vaan kaikille.Muutin tänään Mäntyharjulle. Operaattorien kuuluvuuskarttoja tutkiskelin tarkkaan ja totesin, että Soneralla olisi paras kuuluvuus 4G:n osalta kotiosoitteessani. Kuuluvuuskartta näyttää rohkeasti "Odotettu kuuluvuus Erinomainen" ja kun muilla (DNA ja Elisa) kartoissa on nippa nappa jotakin kuuluvuutta 3G tai 4G verkkojen osalta niin sitten vaan ostamaan R-kioskilta Prepaidia.No niin. Kotona sitten iskee karu todellisuus vastaan. 4G toimii ulkona, juuri ja juuri puhelin (HTC One M8) nappaa kiinni 4G-verkkoon ja Mifi-mokkula (Huawei E589) ei löydä 4G:tä lainkaan. Aivan sama, pakotanko 4G vaiko 3G yhteyteen, niin sama homma. 3G tarjoaa hyvin pitälti samaa nopeutta kuin 4G, eli 1-2 Mbit/s DL ja Upload ei toimi käytännössä lainkaan. Välillä yhteys tippuu jopa 2G/EDGE:een.Varmaankin kaikilla operaattoreilla on tukarit samoissa mastoissa täällä, mutta aivan naurettavaa että Såneran kartta näyttää ja lupaa erinomaista toimintaa. Kysymys siis kuuluu, miten saisin
So, oli netin vaihdon aika. Asun Lahden keskustan alueella. Kaikki langalliset (paras Soneran ADLS valokuitu) pysty vain tarjoamaan 21/1.5 mb joka oli liian hidas uppi mun editointi tarkoituksiin, so 4g reititin. Soneralta löyty paras diili "20e/kk vuoden ja sit 24e/kk" joka alentu "13e/kk aina" koska vaihdoin puhelin liitymäni 15e/kk Soneralle. Ja tarkastellut ja näyttänyt vahvasti, että kummatkin näistä liitymistä on toistaiseksi voimassa ja hintojen ei pitäisi ikinä muuttua.Uuden liitymäni nimi on "liikuva netti kesto etu + 150mb" ja puhelimesssa luvattiin vaihtelevuus arvoja 10-80/3-40. Maksan samalla vuoden sisässä heille reititimen (Huawei B593S Router) (168e vuoden sisässä ilman korkoja) (laitteen maksimi on 150/50).Kamat tuli, laitoin tulille (lan piuhalla läppäriin kiinni) niin upit oli yli 10 mut download oli 2-5 maissa. (ajattelin että aika saataisi korjata, mut) soitin heille ja sanoin et tämmöinen ongelma ja oikein on tehty (reititin ikkunan luona ja reititin asetukse
Moi, Pieni ongelma olisi, eli asumme kerrostalossa, kellarissa pääkeskus josta piuhat tulee sähkökaappiin.Sähkökaapin päällä lymyilee Thomson TG789vn ja sen WAN porttiin istutettu sähkökaapin "S" rasiasta piuha.Thomsonin LAN1 ja 2 portista sähkökaappiin porttiin #2 ja #6. Makuuhuone #2 läppärille ja olohuone #6 tolle Zyxelin WAN porttiin.Zyxelin LAN1 menee taas piuha tohon Koti-TV "digiboksiin". Kaikki toimii ok, kanavat näkyy ja tallentuu, mutta nyt tullaankin itse ongelmaan:Thomsonin wlan ei ylettänyt olkkariin, tai no heikko signaali, parveke ihan ilman omaa wlani.Ostin Zyxelin eilen että saisin vähän laajennettua asunnon wlan aluetta.Ongelma tässä on se, että nyt mulla on kolme (3) wifi kenttää, Thomson + Zyxel 5GHz ja Zyxel 2.4GHz.Kaikki noi toimii ja rokkaa, mutta kännykkä ja tabletti hyppää aina toiselle verkolle sitä mukaan missä asunnossa kävelee.En tiedä jakaako tämä systeemi nyt sitten kaikenkukkuraksi 100/100mb liittymän kolmeen osaan?? Eli, miten mä saan Tho
Hei, miten saan mobiiliyhteyden käynnistymään niin, ettei selain käynnisty automaattisesti? Nettitikku on Huawei E3372 ja käyttöjärjestelmä WIN 7 Pro. Käyttöjärjestelmä ei näytä nettitikua fyysisenä laitteena Win resurssienhallinnassa, eikä myöskään DOS komentokehotteessa.
Moi! Omistan Samsungin S3 4G puhelimen jossa custom rom ja Soneran Sopiva Pro yritysliittymä. Kaikki on koko ajan toiminut hienosti, paitsi kesällä käydessäni Virossa ja Latviassa jolloin puhelin ei yhdistänyt automaattisesti verkkoon. Operaattori piti käydä manuaalisesti hakemassa ja arpoa listalta että mikä niistä mahtaa toimia. Puhelimessa on koko ajan ollut Roaming sallittuna ja että valitsee verkon automaattisesti. Ja APN:ksi asetettu Sonera Internet. Mitään muita asetuksia tuossa ei oikein olekaan. Onko mitään hajua että mistä tuo voisi johtua? Liittymässä ei ole mitään estoja datasiirtojen suhteen ulkomailla.
Käytössä on Soneran koti-tv ja valokuituyhteys. Palvelun käyttöehdoissa lukee että saa liittää vain 5 konettakerrallan. Miten tätä valvotaan? On kuitenkin läppäriä, pöytäkonetta,serveriä, kännykkää yms.
Liitin 150 mbs liikkuvan laajakaistani pari päivää sitten etuohjelmaan, jotta saan sen halvemmalla. Käynnistin reitittimen uudestaan ja kaikki toimi hetken normaalisti kunnes yhteys alkoi pätkiä. Reititin ilmoittaa ettei ole yhteydessä internetiin. Katko kestää muutamasta sekunnista muutamaan minuuttiin jonka jälkeen kaikki toimii taas niinkuin ennenkin. Onko vain sattumaa että pätkiminen alkoi liittymän päivityksen yhteydessä vai mikä voisi olla vialla? Aikaisemmin yhteys on pelannut moitteettomasti.
Mistä johtuu että en pääse mun kännykällä nettiin wlan verkon kautta vaikka se on käytössä? Jos on datayhteys päällä niin pääsee mutta ei ennen ole sitä tarvinnut päälle ja pois päältä pistää..aina ennen on päässy tuon wlanin kautta. Tietokoneella netti toimii ihan normaalisti. En tiedä sitten onko mun kännykässä joku vika..
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.