Telia Yhteisö on Vain luku -moodissa, kunnes sulkeutuu kokonaan lokakuussa
Wanhat arkistoidut keskustelut.
Viimeksi kommentoitu
Käyttöpaikkana on Kirkkonummella Postiljoonintie 73. Ja tällä hetkellä siis 3G käytössä, täällähän ei 4G.tä ole, mahtaako koskaan tullakaan.Mitkä mahtaisi olla parhaat mastot suunnata antenni? Onko esim Volsissa olevassa Ecositen mastossa olla Soneran 3G kalustoa. Mitä muita vaihtoehtoja?Toiseksi, onko tuohon E3276-tikkuun tuoreita firmiksi ladattavissa Soneralta?// Tapio
Sovellukset, jotka eivät toimi ovat: FB, Minun Sonera, Candy Crush Saga, Viber ja Netflix.Ennen ne kyllä toimivat mobiilidatassa, mutta ehkä jokin estää näitä sovelluksia toimimasta. Voiko joku auttaa ongelmassani? Olisi kivaa vihdoin päästä käyttämään sovelluksiani.
Hei,minulla on vajaan kk:n käytössä ollut otsikon reititin ja se toimii hyvin noin vuorokauden kerrallaan. Sitten se ei yhdistä lainkaan hidastuttuaan sitä ennen "kävelyvauhtiin". Reitittimen virran katkaisun jälkeen toimii yleensä taas normaalisti. Yhteyteni on max 42 megainen ja saan sillä normaalisti noin 20 Mb/s. Soneran masto on noin 850 m:n päässä ja siihen on näköyhteys. Talon sisällä palkkeja on näkyvissä 1-2/5 ja ulkona kokeiltaessa 3-5/5 (nopeus silti sama).1) onko ko reitittimen toiminta normaalia, vai onko reititin mahdollisesti viallinen vai lieneekö yhteydessä jotain vikaa2) kun maksan 42 megaisesta yhteydestä, pitäisikö sen joskus olla vähän lähempänä sitä (nyt se on noin puolet). Vai pitäisikö vaihtaa halvempaan (olisiko nopeus silloin taas ½ nimellisestä)Ymmärrän kyllä 42 Mb/sek olevan maksiminopeuden, mutta...
Yön yli on tullut ongelma, että ei pääse enä nettiin. Niin kuin avan nettiselaimen niin se heittä mut Sonera Laajakaista rekisteröitymissivulle. Sieltä painan jatka. Lopputulos on se että Liittymäsi pitäis olla avattu ja valmis käyttöön. Mutta silti ei mitään. Netti ei toimi vain sama ongelma toistu. Missä vikaa? Modemille on tehty reseti. Katkaistu virtaa ja kaapelit.
Hei! Minulla on käytössä teidän laajakaista sopimus kk hintaan 20.06e joka on voimassa 29.10.2014 . Syyskuun laskun mukaan hintani on 27.86e niinkuin pitääkin. Marraskuun lasku on kuitenkin taas eri hinnalla 37.94e mistä tulee tämä 10.08e lisämaksu? Olen todella kyllästynyt melkein joka kuukausi olemaan teihin yhteydessä jonkin sortin lasku asian takia ( joko puhelin lasku tai laajakaista ). Minusta on turhauttavaa jos teillä on laskutusasian kanssa ongelmia,että minunkin täytyy siitä kärsiä. Olen tuon marraskuun laskun maksanut ennekuin huomasin tuon suuren hintaeron ,muihin kuukausiin,! Toivon teiltä nyt jonkun laista muutosta asiaan ja jotai korvausta. Olen miettinyt jo operaattorin vaihtoa, sillä en ole tyytyväinen teidän palveluun.
Tilasin 11.1.14 Tabletin uudella liittymällä ja tänään kun kävin omille sivuille oli tullut viesti että tilaus peruttu varastohallinnassa. Mitä se tarkoittaa???? Muuten omille sivuille on ilmestynyt uusi puhelin numero joka on ilmeisesti se tabletin numero. Elikkä tässä tiedot mitä minä sain.Tilauksesi 9C11311B40A7182B086A6D1CD3AFEE7C sisältää seuraavat tuotteet:Samsung Galaxy Note 10.1 4G 2014 Edition11.01.2014 klo 18:16 Tilaus on vastaanotettu SIM-kortti. Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition White.11.01.2014 klo 19:17 Tilaus on käsittelyssä SIM-kortti. Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition White.14.01.2014 klo 09:52 Tilaus peruttu varastohallinnassa. SIM-kortti.14.01.2014 klo 09:52 Tilaus peruttu varastohallinnassa. Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition White.
Eli ongelma on se että en saa näkyviin VLC:llä kanavia vaikka digiboksilla kaikki toimii ok. Kokeilin näitä osoitteita mutta onko Extra-liittymässä kanavat eri osoitteissa/porteissa kuin normaali ADSL liittymässä? Soittolistana ei näy mitään, ei myöskään VLC ilmoita mitään herjaa. Kuva pysyy mustana. Kokeiltu myös toisella koneella mutta sama juttu.#EXTM3U#EXTINF:0,YLE1udp://@239.16.116.1:5555#EXTINF:0,YLE2udp://@239.16.116.2:5555#EXTINF:0,MTV3udp://@239.16.116.3:5555#EXTINF:0,Nelonenudp://@239.16.116.4:5555#EXTINF:0,FST5udp://@239.16.116.5:5555#EXTINF:0,Subudp://@239.16.116.6:5555#EXTINF:0,Urheilukanavaudp://@239.16.116.7:5555#EXTINF:0,YLE TV1+udp://@239.16.116.8:5555#EXTINF:0,YLE Teemaudp://@239.16.116.9:5555#EXTINF:0,The Voiceudp://@239.16.116.10:5555#EXTINF:0,Discovery Channeludp://@239.16.116.56:5555#EXTINF:0,Animal Planetudp://@239.16.116.57:5555#EXTINF:0,Discovery Worldudp://@239.16.116.58:5555#EXTINF:0,Discovery Scienceudp://@239.16.116.59:5555#EXTINF:0,Travel & Livingudp:/
Tere lukija tai jopa vastaaja.Kemin Sonera myi aikaisemmin 24 kk. paketin 8 / 1 Mt. netin 24 kk. sopimuksella, joka päättyielokuussa 2013, hinta oli sopimuksen mukainen.Eli vielä syyskuussa 2013 hinta ilman alv. oli 24,31 e./ kk.Sitten se nousi lokakuussa n. +7,3 % tuohon 26,08 e./ kk.Nyt se nousi marraskuun lasku +75 % tuohon 42,54 e./ kk.Ja nämä nousut ilman mitään ennakko ilmoitusta ???Netissä Kemin alueella näkyy vielä juuri tänään 07.01.2014 Soneran tarjous 24 kk. sopimuksella."Sonera Laajakaista ADSL 8 Mbit/s - Nopea ja luotettava kiinteä laajakaista Paketin hinta19,90 €/kk 1. vuosi Tarjous: ensimmäiset 12 kk 19,90 €/kk ja jälkimmäiset 12 kk 29,90 €/kk, 24 kk sop. Tarjousehdot Normaalihinta: alk. 30,14 €/kk Sopimuskauden (24 kk) kokonaishinta: alk. 597,60 €Sonera Laajakaista on kodin kiinteä laajakaista. Tasaisen luotettavan ja nopean internetyhteyden ansiosta koko perhe voi surffata netissä yhtäaikaa. "Ja kun minulla ei ole mitään salattavaa niin laitan vielä haun millä
VDSL2-yhteydelläni tuntuu olevan jatkuvasti haasteita yhteyksien ylläpidon kanssa. Tämä ilmenee käytännössä latausten taukoilulla, streamauksen pätkimisenä ja RDP-yhteyksien jäätyilynä.Pingillä en saa mitattua huomattavaa packet lossia (1/1000 viime ajolla), mutta jatkuvien yhteyksien kanssa ongelmia selkeästi on. Ongelma vaikuttaisi voimistuvan iltapäiväaikaan.Voisitteko mitata/tutkia mitä asialle olisi tehtävissä?
Miksi sonera viihteen inteno merkkinen modeemi päästi upouuden älypuhelimen wlan verkkoon ilman salasanaa/avainta?Puhelin oli heti käynnistäessä langattomassa verkossa.
Koira pudotti kaukosäätimen lattialle ja .toimii jotenkuten miten saan uuden tilattua tilalle. Muutama näppäin on jo niin huonona ettei toimi ollenkaan....
Mistähän johtuu, että Eurosport1 HD ei näy, vaikka Soneran mukaan sen pitäisi sisältyä kaapelikorttiin. Myöskään Eurosport2 HD ei toimi, vaikka olen sen ottanut mukaan Soneran MIX M -paketin siältöön. Muut HD-kanavat kyllä toimivat.
Hei!Meillä on kiinteä laajakaista ja kaksi tietokonetta ja kaksi televisiota. Viimeinen televisio ei näy kunnolla; kuva pätkii ja ääni rätisee. Voi tulosignaali olla niin heikko ettei se riitä ja miten sitä vahvistettaisiin?
Minulla on käytössä Soneran puhelin/datayhteys (5M) ja erillinen nettitikku. En pääse Porin Koivistonluodossa 3G yhteyteen kuin hyvin satunnaisesti. Eilen Soneran nopeusmittarilla 0,1 M vastaanottonopeus ja 800 ms viive!!! Sama vaiva Veräjänmäellä Helsingissä. Muissa paikoissa Suomessa toimii Ok. Mitä voin tehdä, että pääsen 3G-yhteyteen erityisesti Porissa?
MoiTilasin viime viikolla soneran laajakaistaliittymän ja sen olisi pitänyt alkaa toimimaan viimeistään eilen. Minulla on valokuitu liittymä ja asunnossani on seinässä ethernet rasia, joten eikö netin pitäisi toimia, kun liitän ethernet kaapelilla tietokoneen suoraan kiinni seinään ethernet pistokkeeseen?Joka kerta, kun yritän mennä nettiin, selain ohjaa minut vain soneran laajakaista liittymän tilaus sivulle vaikka olen jo hankkinut liittymän. Kiitos avusta jo etukäteen!
Miksi tekstitykset ei näy elokuvassa Syvyys? Muissa näkyy, asetuksissa on teksityskieli Suomi ja boxi on käynnistetty uudestaan. Ihme touhua..
Olen matkalla Englannissa ja minulle tulee jotain kummallisia CB-viesteja aivan koko ajan enka saa niita pois paalta. CB-viesteissa on jokin kummallinen numerosarja ja niita tulee jatkuvalla syotolla. Olen yrittanyt kytkea kaikki mahdolliset asiat pois, jotta naita arsyttavia viesteja ei tulisi, mutta en saa niita loppumaan. Mita tehda? (Minulla on kylla asiakasnumero, mutta en pysty loytamaan sita nyt ollessani matkalla.)
Eilen netti toimi aivan hyvin. Tänään sitten kun avasin koneen, ikkunaan tuli Soneran sivut. Sivulla pyydettiin painamaan jatka nappia jonka jälkeen se lataili ja meni takas samalle aloitus sivulle. Se junnaa siinä sitten koko ajan. Mikä vikana? Ongelma Soneralla vai mulla?
Olen parina viime päivänä huomannut ongelmaa verkkoyhteyden laadussa. Yhteys nousee kiltisti ylös, mutta alkaa pätkiä. Yteys saattaa pysyä ylhäällä pitkiäkin aikoja, joskus yhteys tipahtaa vartin välein. Joskus yhteys palaa nopeasti takaisin, joskus siinä kestää minuutteja. Ongelma ei koske ainoastaan pöytäkonetta, joka on kaapelilla kiinni modeemissa, vaan myös iPadin langaton verkko takkuaa.Verkon ollessa matalana, jos modeemin hallintapaneelista tekee yhteyden tarkistuksen, vika ilmenee Internet-kohdassa, Gatewayhin ei saada yhteyttä. Kyseessä on siis Thomson TG789vn.Mistä kannattaisi lähteä tutkimaan ongelman syytä?
Niin elikkäs tuossa pari viikkoa sitten alkoi netti katkeilemaan kummallisesti. Yleensä n. klo.19.00 jälkeen alkaa. Yleensä menee niin että vartin toimii ja vartin on poikki etc. Joskus yön aikana ilmeisesti korjaantuu koska aamulla ja päivällä taas toimii. En yhtään tiedä mistä tää vois johtua. Modeemia ja johtoja koitettu vaihdella mutta ilman tulosta. Myöskään mitään muutoksia ei koneeseen ole tehty lähiaikoina. Modeemi ZyXEL P-660HN-T1A on kokeiltu että toimii.Edit:Ja mikäs tälle purkille on uusin firmware? Tällanen on nyt. Current Firmware Version: 3.40(UTB.2)
Tilasin laajakaistan, jossa ciscon (EPC3825) modeemi. WLAN-avainta kysytään, mutta se ei lue modeemin takana, eikä se ole erillisenä tarrana tullut paketin mukana. Jokin tarraliuska tuli pussin mukana, mutta ne ovat kaikki MAC:A4A********* (5kpl) joista yksi löytyy modeemin taakse kiinnitettynä.Mistä löydän wlan-avaimen?
Ennen Vvo huoneisto liittymän aktivointia kun koitin hommamani reitittimen toiminta, yhdistyi muutamassa minuutissa rekisteröinti sivulle "Android puhelimella", mutta kuitenkin sen jälkeen kun olin aktivoinut huoneiston liittymän ja saanut ilmoituksen että pitäisi toimia+käyttäjätunnukset yms. niin nyt ei kuitenkaan yhdistä automaattisesti samalle rekisteröinti sivulle kun testatatesani reititintä vaikka mikään muu ei ole muuttunut kuin että soitin ja aktivoin liittymän ja vaikka odottelin yli tunnin ja yhteys reitittimeen on ja olen sammuttanut puhelimen ja reitittimen moneen kertaan mutta ei vaan pelitä
Yleensä tuo mokkulan nettipaketin lisätilaus on palauttanut mokkulan nopeuden saman tien, mutta nyt odottelen jo kolmatta päivää. Tilausviesteihin ("tilaa jatko" ja "kytke") tuli kyllä vastausviestit ("olet tilaamassa" ja "kiitos nettipaketin lisätilauksesta") mutta nopeus on yhä sama hidastettu. Tilausviestit ja vahvistus tilaamisesta tapahtuivat 31.12.Ja tilasin lisäpaketin vasta, kun saapunut viesti ilmoitti nopeuden hidastetuksi.En keksi missä muussakaan vika olisi: tässä päässä mokkula on samassa huoneessa, samassa tietokoneessa kiinni, eli millekään katvealueelle en ainakaan ole siirtynyt. Mokkula löytää itsensä 3g-verkkoon ja signaalin taso näyttää täysiä palkkeja.
Hei,Liikkuvan netin tilauksessa on vaihtoehtoina tavallinen, mikro- ja nano-sim-kortit. Mikäli tarvitsen full-size 2FF (mini-SIM card), minkä valitsen?Terveisin,Tuomas Laitinen
Hei!Kaverini osti ko. laitteen ja siinä olisi pitänyt sim-lukitus poistua jo jonkin aikaa sitten, mutte tässä ei ole onnistuttu. Voisiko asiaa mitenkään tarkistaa? IMEI on : 01 202900 525160 3
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.