Telia Yhteisö on Vain luku -moodissa, kunnes sulkeutuu kokonaan lokakuussa
Wanhat arkistoidut keskustelut.
Viimeksi kommentoitu
MoiTuossa anoppi hommas kans soneran koti-tvn ja sai kyseisen thomsonin kylkiäisenä mikä iteltäkin löytyy.Koti-tv oli pätkiny jonkun verran ja ajattelin etäyhteytenä vähän rukata thomsonia mutta ilmeni ongelma, eli 192.168.1.254 eikä .1 osoitteet avannut mitään, selaimen sivun nimi kyllä muuttui thomson gateway - home mutta mitään se ei saanut auki, jäi vain "lataamaan" sivua. Kokeillaan vielä toisella koneella saadaanko se auki mutta vahvasti epäilen ettei tule aukeamaan, missäköhän voisi olla vika? Oman laatikkoni saan kyllä auki (ja palautteena voisin sanoa että WPA-PSK2 salauksella ei toimi mikään, pätkii nettiä ja ps3 ei yhdistä eikä myöskään kännykkää saa langattomaan verkkoon, onneksi kokemuksesta tiedän että WEP toimii millä tahansa reitittimellä lähes varmasti).
Hei, luin uutisen pari päivää sitten MTV Median seuraavasta projektista luoda MTV3 Total paketti, arvioitu hinta 25e/kk. Siitä voi lukea täältä -> http://www.mesta.net/tv/uutiset/?aid=27159 <-. Vaikuttaa erittäin mielenkiintoiselta ja varteenotettavalta kanavapaketilta. Sitten kun tulee tietoa saako paketin esim. Kotitv:n valikoimaan, kiinnostaisi tarkastaa mitä se loppujen lopuksi pitää sisällään. Ollaan kuulolla.
eli pitäs saada semmoinen halpa kanavapaketti jossa näkys vaan talvilajit ja yleisurheilu ja jääkiekko joka maksais esim 8 euroo kuussa takaan ja vannon ett kysyntää ois paljon ehdotus vaan
MTV Media ilmoitti tänään, että heiltä tulee MTV3 Total kanavapaketti, jossa on kaikki C More kanavat ja MTV3 kanavapaketin kanavat. Uuden kanavapaketin hinta tulee olemaan noin 25 euroa. Miten vanhojen C More kanavapakettien käy? Minulla on tällä hetkellä C More Total kanavapaketti, josta maksan 29,95 euroa kuukaudessa. Eihän tuossa ole mitään järkeä, jos joudun edelleen maksamaan samaa summaa, kun toisessa kanavapaketissa näen enemmän kanavia ja pienemmällä hinnalla. Kaiken lisäksi minulla on määräaikainen sopimus, joten ainakin teoriassa muutosten tekeminen on hankalaa.http://www.mtv3.fi/urheilu/futis/valioliiga/uutiset.shtml/2012/10/1645848/mtv-media-uudistaa-maksu-tv-tarjontaansa
Olisin halunnut tarkistaa/varmistaa kun netissä on hieman kahdenlaista tietoa:A) Näkyykö Soneran koti tv (IPTV) palvelussa MTV3 MAX HD kanava ollenkaan (siis maksullisissa paketeissa kuten CMoreTotal/MTV3 Total) vain pelkästään normaali ei HD versio? Jos ei näy niin koska voisi odottaa näkyvän jatkossa (monilla muilla MTV3 paketteja tarjoavilla HD kanava on saatavilla)?B) Näkyykö Viasat kulta paketissa leffa kanavat myös HD versiona (Viasat Film HD on Sonerallakin sen tiedän, mutta onko muista kanavista saatavilla HD versiot) eli- Viasat Film Nordic HD- Viasat Film Family HD- Viasat Film Action HD- Viasat Film Drama HDNämäkin HD versiot näkyvät monilla muilla vastaavia kanavapaketteja tarjoavilla myös IPTV puolella.
säilyykö ton c-more kanavat ohjelmat entisellään kun se aloittaa toimintansa syyskuussa vai vaihtuuko sen ohjelmat kokonaan uusiin ?
En käytä Koti-TV palvelua. Pääasiallinen syy on se ettei maksukanavia/hd-kanavia voi tallentaa ja verkkotallennuksen yleinen kökköys. Kaapelikortilla ja HTPC:llä kaikki toimii paremmin paitsi että soneran linkitysinnon takia MTV3 HD / Nelonen HD eivät toimi. Olen ymmärtänyt että Koti-TV:n kanssa on pakko käyttää tätä thomsonin TG789vn modeemia johon ei saa itse vaihtaa käytännössä mitään asetuksia. Kuituliittymään suosittelette esimerkiksi Zyxel P-870M purkkia joka kai toimii muuten täysin mutta Koti-TV ei toimi. Varmaan senkin saisi toimimaan jos kertoisitte asetukset mutta.. Noita muita mainittuja purkkeja ei voi ostaa mistään ja/tai niitä ei saa siltaavaksi. Thomsonin ymmärtääkseni saa.Jos haluan pistää thomsonin pölyttymään ja ottaa Zyxelin käyttöön niin onnistuuko se pelkällä laatikon vaihdolla?
Käydessäni Saksassa puhelin siirtyi automaattisesti käyttämään Deutsche Telecomin verkkoa. Vaikka laitin puhelimessa datasiirtomahdollisuuden päälle, en kuitenkaan pystynyt tarkistamaan sähköpostejani enkä käymään netissä. Omissa Sonera-liittymän asetuksissa on käytössä ulkomaan datasiirtokatto (n. 60 €), mutta käytetty siirto on nollassa eli katto ei ollut esteenä. Puhelimena Lumia 800. Mistä ongelma johtuu?
Saako valokuitua osoitteseen ****?
Hei, Kiinteistöömme asennettiin vdsl yhteys. Nyt kun linja on päivitetty 100 megaan niin modeemia tarvii resetoida aina pari kertaa päivässä että saa taas linjat toimimaan. Onko tämä ihan normaalia? Sonera nopeustestin mukaan sisääntuleva nopeus vaihtelee 35-78 megan välillä tämäkin normaalia ?
Moi,tilanne on se, että määräaikainen sopimukseni pääsi loppumaan 3.9. ja syyskuulta tuli hieman "normaalia" isompi lasku, mistä asian huomasinkin vasta. Soitin sitten asian huomattuani heti myyntiin ja tein uuden 2 vuoden määräaikaisen sopimuksen (olisikohan ollut 19.9. se uusinta), kuitenkaan lokakuussa ei ole tullut laskua lainkaan. UrhoTotal kausikorttikin (99e) on vielä laskuttamatta.Johtuuko se nyt jotenkin tästä sopimuksen uusimisesta ja laskutus jatkuu normaalisti sitten taas marraskuun puolella? Minuahan ei tietenkään haittaisi jos ei laskuja enää koskaan tulisi, mutta se ei taida olla mahdollista. Toivottavasti kaikki on mennyt niin kuin pitikin, eikä joululahjaksi napsahda 300e internet-laskuja. :)
Olen harkinnut tuota SM-Liigan kausikorttia, mutta pari asiaa jäänyt epäselväksi. Itsellä ei mitään Soneran kaapelikortteja tai viihdepaketteja ole, joten se pitäisi kortti pitäisi ekana hankkia. Mistäs sen sitten tietää saako sellasen tähän kämppään vai ei? Toinen kysymys olisi tuosta SM-Liigan kausikortista.Pitääkö siitä tosiaan maksaa koko kauden hinta jos ostaa vasta nyt? Eihän siitä kaudesta ole mennyt vielä edes puolta, mutta silti. Kiitän vastauksista jo etukäteen :)
Terve,Sain kotiini viime viikolla kirjeen jossa kerrottiin että 25.10 lähtien asuntooni on mahdollista saada 100/10 VDSL2 yhteys. Soitin teidän asiakaspalveluun ja virkailija laittoi muutostyön tapahtuvaksi perjantaina 26.10. Sain torstaina 25.10 lapun postiluukusta, että muutostyöt talojakamoon on tehty ja VDSL2 on mahdollista ottaa käyttöön. Perjantaina teidän aspasta soitettiin ja kerrottiin, että koska minulta löytyy jo oma modeemi niin liittymän voi ottaa käyttöön, ja ~30min sisällä liittymän pitäisi toimia.Koitin viimeksi tänään aamulla VDSL2 modeemin kanssa, mutta no-go. DSL valo ei asetu aloilleen -> internet yhteyttä ei ole. Omat sivut ilmoittaa vieläkin: Hyvä asiakkaamme,Tilauksesi käsittely on kesken. Et voi tänä aikana tehdä muutoksia kaikkiin asetuksiisi, etkä tilata tiettyjä uusia palveluita ennen kuin edellinen muutos tai tilaus on valmis.ja en pysty Modeemin vaihto sivulla valitsemaan "Minulla on käytössäni VDSL2 modeemi" vaihtoehtoa.
Tilasin viastin ilmaisen koekuukauden. Kuukauden päästä oli saanut työöpaikn ja aikani ei riittänyt mokoman katseluun,jotten eperuutin sen koekuukauden jälkeen. asiakaspalvelu ripitti minua siitä ' Älä sitten tlaa enää, ettei tarvitse peruutella ' ja kaksi kertaa vielä keskustelun aikana. Voin sanoa samaa. Älkää myykö asiakkaillenne mitään jos tarkoituksenne ei ole kunnioittaa ja palvella heitä. Älkää varsinkaan tällaisia ilmaisia koekuukausia. Saa niitä muualtakin ja ihan ystävällisellä palvelulla, jolloin voi jopa tilausta joskus toiste jatkaa. Soneraöta ei ikinä. On se irtisanominen torumisineen aikuiselle ihmiselle niin v...mäistä. No, älkää pelätkö. asiakaspalvelunne on sen verran huono ja tämä oli viimeinen niitti, EN TILAA soneralta enää mitään ikinä ETTEI TARVITSE IRTISANOAKAAN.. Vanhassa paikassa sai henkilökohtaisen palvelun heti ilman, että tarvitsee ensin puhua suomea ymmärtämättömän koneen kanssa. Siellä oli myös töissä ja johdossakin lukutaitoisia ihmisiä, joihin sai yht
Hei, Kun yritän aktivoida omilla sivuilla sähköpostilaskua, niin se ei onnistu vaan saan "järjestelmä pois käytöstä" ilmoituksen. Yritin yhdistää sähköpostilaskun samaan sähköpostiosoitteeseen, jolla loin tämän käyttäjätunnuksen. Yritin tätä jo noin kuukausi sitten ja nyt huomasin uusimmasta laskuta, että paperilaskut maksavat nykyään 1,89 euroa. Harmittaa, että tuo määrä tuli laskuun periaatteessa turhaan kun sähköpostilaskun kytkentä aiemmin ei onnistunut. Olisi kiva saada tämä ratkaisua ja luonto pelastettua! :)
Hei vaan kaikille!Uutena käyttäjänä minulla olisi heti kysymys.Eli luulen,että modeemimme Zyxel P-870HN palomuuri on liian "tiukalla"(tehdasasetus?)Onhan tämä mahdollista?Yhteytemme on valokuitu ja kodissamme on pöytäkone sekä läppäri (WLAN)nopeus on muistaakseni 24/10 eli riittävä meille.Mutta kun ei edes flash-pelit toimi,niin jossakin täytyy olla vika.Surffailu noin muuten,kuten iltapäivälehdet ovat suhteellisen kivuttomasti luettavissa.Pelien osalta vielä:Javat löytyy sekä flash-playerit.Sekä shockwavet.Miten saan modeemin palomuurin asetuset muutettua.Ihan kädestä pitäen.Kiitokset.Alueella 00960.
huhuu, minulla on edellisestä laskusta alkaen ollut e-lasku. Saan edelleen paperilaskun ******************* josta laskutetaan 1,89syysterkut asiakasnumero *************************
Onkohan noissa vikailmoitus tai palvelupyyntö ilmoituksissa jotakin pitkääkin jonoa, kun laittelin tuossa ilmoitusta 22.10.12 eikä ole tullut mitään onko vastaanotettu tai käsittelyssä, kuten joskus vuonna nakki ja perunamuusi tuli ainakin noita tietoja. Asetuksissa pitäisi olla tuo asiakasnumero, jos sillä pystytte tarkistamaan onko tuo edes edistynyt mihinkään.
Viimeisen viikon ollut koko ajan jonkin sortin hämminkiä.Häiriö tiedotteen mukaan runkoverkossa ollut jonkinsortin huoltotyö Jokela,Hyvinkää alueella.Ilmeisesti pitäisi huoltaa vielä lisää koska tässä tulos:Startup ProcedureProcedure Status CommentAcquire Downstream Channel LockedConnectivity State OK OperationalBoot State OK OperationalConfiguration File OK Security Disabled DisabledDownstream ChannelsChannel Lock Status Modulation Channel ID Symbol rate Frequency Power SNR1 Locked QAM256 25 5360537 12.4 dBmV 39.9 dB2 Not Locked Unknown 0 Unknown 0.0 dBmV 0.0 dB3 Not Locked Unknown 0 Unknown 0.0 dBmV 0.0 dB4 Not Locked Unknown 0 Unknown 0.0 dBmV 0.0 dB5 Not Locked Unknown 0 Unknown 0.0 dBmV 0.0 dB6 Not Locked Unknown 0 Unknown 0.0 dBmV 0.0 dB7 Not Locked Unknown 0 Unknown 0.0 dBmV 0.0 dB8 Not Locked Unknown 0 Unknown 0.0 dBmV 0.0 dBUpstream ChannelsChannel Lock Status Modulation Channel ID Symbol Rate Frequency Power1 Locked QAM32 4 5120 Ksym/sec 35.2 dBmV2
Yritin katsella tallennuksia mutta mikään ei käynnistynyt, vain virheilmoitus että tiedosto on viallinen.Aikaisemmin olen saanut pari elokuvaa katsottua mutta nekin jäivät useasti jumiin ja vaativat uudelleen käynnistämisen.Tänään olisin tehnyt netissä tallenteiden ajastuksia mutta ohjelmakirjasto tyhjä.Tallenteet välilehdellä jää jumiin, onko palvelu ajettu alas???
Kellään hajua miksi soneran adsl DHCP palvelin on rovaniemellä päättäny siirtyä 15 minuutin renewaltimeen jotka sattumalta taitavat olla linuxin defaultit... Leasetime on yhä kivat 720 minuuttia tosin...
Hei,Tiedättekö mitä ominaisuuksia langattomalta reitittimeltä vaaditaan jos halutaan korvata Soneran Koti-TV-palvelun Thomson TG789vn -modeemi. Minulla mahdollisesti tulevaisuudessa tulee jakamolta CAT6 suoraan huoneistoon, josta jatkaisin omalla kaapeloinnillani eteenpäin huoneistossa.Ajattelin jos tilalle hankkisi gigabitin langattoman reitittimen SPI-palomuurilla ja NAT:lla sekä gigabitin WAN-portilla.Korvaavan laitteen tulisi siis hallita kaikki mitä Thomsonkin. Haluaisin vain lisäksi gigabitin portit, paremman langattoman verkon, sekä paremman hallittavuuden.
Moi!Kuten aiheesta ilmenee, ongelma on, ettei Koti TV hae kanavia. Menu näkyy ja pääsen selaamaan asetuksia, mutta kanavalistat ovat tyhjät, eikä mitään tapahdu mistään. Olen sammuttanu käynistäynt sen uudelleen, muttei vieläkään toimi. Mitäköhän asialle pitäisi tehdä? Laajakaista yms. toimii hyvin..
Miksi miulle tullee laskua vaikka puhelinliittymäni on suljettu?
Miten saan kaikista helpommin irtisanottua fiasat filmin? Asiakaspalveluun kauheat jonot
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.