Telia Yhteisö on Vain luku -moodissa, kunnes sulkeutuu kokonaan lokakuussa
Tämä osio on suljettu kommentoinnilta. Avaathan tarvittaessa uuden keskustelun.
Viimeksi kommentoitu
Modeemini tw-ea510 v3 (b) yhdistyy kiinalaiseen Android 4.1 tablettiin epämääräisesti minuuttien tai tuntien odottelun jälkeen. Välillä se ilmoittaa yhteyden olevan erinomaisen, välillä olevansa ”ulkopuolella alueen”, ja Tabletti tekee epäonnistuneita yhdistys yrityksiä silloin tällöin.Olen kokeillut tablettia parissa julkisessa langattomassa verkossa ja se on toiminut hyvin. Olen kokeillut omaa modeemiani salattuna ja salaamattomana. Sama ongelma jatkuu.Modeemissa on 1_08a_dj5-A_afw päivitys. Päivittäminen ei muuttanut tilannetta miksikään.Tietokoneeni toimii langattomasti hyvin. En voi myöskään havaita mitään ongelmaa tabletin toiminnassa kun yhdistyminen viimein onnistuu.Pitäisikö jokin asetus klipsaista toiseen asentoon, vai hankkia uusi modeemi.
Hei!Nyt on Soneralla syytä selittää mistä johtuu sellainen asia että yritetään laskuttaa ilmaiseksi mainostetusta asiasta ja kun asiaa on jo kaksi kertaa käyty paikallisessa Sonera pisteessä korjauttamassa. Nyt tuli sitten maksukehoitus jota en edelleenkään aio maksaa.Kyseessä on Huhtikuussa kotiin saapuneesta tarjouslehtisestä jossa on teksti:Sonera tarjoaa 18.03.-7.4 2013 uusille asiakkaille Viasat Kulta-kanavapaketin huhtikuun ajan veloituksetta (norm, 39,95 E/kk) Soneran Kaapeli-TV verkossa. Tilaus päättyy automaattisesti 1.5.2013.Kaapeliverkon alueella kanavapaketin katsomiseen tarvitset kaapelikortin.Sonera tarjoaa 18.3.-7.4.2013 uusille kaapelikorttiasiakkaille huhtikuun ajan kaapelikortin veloituksetta (norm. 2.52 E/kk) sekä toimitusmaksun veloituksetta (norm. 12 E). Kaapelikortin tilaus päättyy automaattisesti 1.5.2013. Tarvitset digiboksin tai kaapelikortinlukijan vastaanottimeesi....Sonera lähetti laskun jossa kaapelikortista yritettiin veloittaa 15.69 E ajalta 25.3.2013-30.
Hei,laskussa 68170994 olen maksanut asentajakäynnin maksun. Lupasitte, että saan korvausta, jos selvitään että häiriö ei ollut minun syystä. Sen jälkeen muutama kerta korjattiin nettiä ja lopuksi olen saanut pysyvää yhteyttä. Toivotaan että Sonera rehellisesti tunnustaa omaa häiriötä. Kiitos.
Aiemmin yhteystiedot siirtyivät vanhasta puhelimesta uuteen, kun uuteen puhelimeen laittoi vanhan SIM-kortin. Nyt esim. Lumia-puhelimessa on erilainen SIM kuin perinteisissä puhelimissa. Onko olemassa mahdollisuutta siirtää yhteystiedot vanhasta puhelimesta Lumiaan tietokoneen avulla? (tai jotain muuta käypää konstia?) Lumialle aukeavalla Windows Phone-ohjesivustolla kehotetaan kääntymään operaattorin puoleen tämän ongelman kanssa.
Hei, onko tämä tarjous laaja vai normaali tietoturva? Eli onko pelkkä antivirus vai internet security?http://www.sonera.fi/nettiyhteydet/koti ... rjousehdoteli siis tuo 4,9€ kuukausi , onko tuo määräaikainen 12kk vai tarjoushinta voimassa 12kkTietoturvan voi asentaa kolmelle koneelle, täytyykö kaikkien olla joko osx tai windows koneita, vai voiko olla esim kahdessa windows koneessa ja yhdessä osx koneessa sama lisenssi käytössä?
Elikkäs ongelmana on ollut 10/2 kaapelilaajakaistan pätkiminen. Pätkimisellä tarkoitan normaalia isompia vasteaikoja, sekä yleistä nykimistä mm. pelikäytössä, jne. Onpa netti joskus ajoittain myös ihan kunnolla katkennut kokonaankin, ja modeemin buuttauksen jälkeen toiminut vain muutaman minuutin ja katkennut uudelleen.Ongelmasta tein aloituksen Suomi24:ään, ja Lauren@SoneraPartio vastasi 11.6.2013 09:46, että firmware vaatisi ehdottomasti päivityksen. Olenko oikeassa käsityksessä, että Sonera voi päivittää modeemini firmwaren kaapeliverkon välityksellä?Modeemin tietoja:Cisco EPC2325Firmware name: epc2325-v202r1289-100212cs.binFirmware revision: epc2325-v202r1289-100212cs PS. Onkohan signaali hyvänlaatuinen, kun modeemin diagnostiikka antaa seuraavanlaiset signaalitasot:Receive Power Level 1.8 dBmVTransmit Power Level 39.7 dBmV
Minulla on nyt ollut jonkin aikaa käytössä Soneran 4G-yhteys ja ihan hienostihan tuo muutamia pikkukatkoksia lukuunottamatta on pelannut. Normaalisti modeemi (Huawei B593) on ilmaissut signaalin voimakkuuden 3-4 tolpalla. Eilen yhteys katkeili jatkuvasti: tolpat nolliin, 3 tolppaa, tolpat nolliin, 3 tolppaa. Lopulta yhteyttä ei enää muodostunut ollenkaan. Olin aiemmin pitänyt 4G-only -tilassa tuota modeemia mutta kun kerran yhteyttä ei saanut muodostettua niin ajattelin testata AUTO-tilassa. Nyt modeemi saa (jos saa) yhden tolpan verran 3G-signaalia. Laitetta on sammuteltu, ja kokeiltu eri huoneissa mutta eipä tunnu vaikuttavan suuntaan taikka toiseen.Onkohan tällä seudulla (joka selvinnee asiakasnumeron perusteella) jotakin ongelmia verkon kanssa kun hyvin toiminut yhteys vain yksinkertaisesti lakkasi toimimasta?
Hei! Miten on mahdollista että myytte näin uskomattoman ****** nettiliittymää Suomessa 2013-luvulla? Nettini pätkii n. 2-5 minuutin välein varsinkin iltaisin joten esimerkiksi nettiipankin käyttäminen on täysin mahdotonta. Pakotatte vielä tekemään kahden vuoden sopimuksen, jotta tästä *****netistä ei millään pääse eroon! Uskomatonta,en voinut tietää että myymänne netti on tälläinen ennen kuin sen tilasin itselleni. Minun silmissäni Sonera on aina ollut luotettava merkki mutta ei enää. Olen ostanut kaksi uutta nettipiuhaa sekä uuden tietokoneen kun luulin tämän ongelman olevan minun päässäni. Olen pettynyt, surettaa tehdä koneella esimerkiksi koulutehtäviä kun tiedonhaku viivästyttää netin pätkimisen takia aivan tajuttomasti.ps. pahoitteluni jos aiheeni tuli lähetettyä monta kertaa, netti pätkäsi tämänkin aikana 3 kertaa <3<3
Mistä johtuu ettei tallenteiden tekstitys aina toimi? Sain kyllä vinkkejä facebook-sivunne käyttäjiltä ongelmaan, mutta olisi kiva jos ei aina tarvitsisi kikkailla. Päivitin ohjelman käynnistämällä uudelleen, mutta siltikin joudun käyttämään toista kikkaa päivittäin. Menen asetuksiin ja vaihdan tekstityskielen joksikin muuksi kuin suomeksi (ruotsi) ja samantien vaihdan sen takaisin suomeksi. Tällöin tekstitys näkyy. Onko tähän ongelmaan jotian muuta ratkaisua kellään?
Tilasin Soneran viihdepaketin, kun se tarjottiin ilmaiseksi 24 mb:n netin asiakkaille. Tämän jälkeen omien sivujen tunnarit eivät ole enää pelittäneet. Kun koitan tilata uuden salasanan, niin palvelun mukaan käyttäjätunnukselle ei ole määritelty matkapuhelinnumeroa. Puhelinnumero lukee kyllä ainakin sopparissa. Puhelinliittymäni omat sivut toimivat normaalisti.
Eli siis onko toi modeemi rikki vai mikä tässä nyt mättää? 1läppäri 1pöytäkone 1ps3 kaikki kiinni piuhalla tossa modeemissa. Elikkä aamulla kun esim läppärin käynnistää, niin joutuu resetoimaan ton thomsonin ennen kun nettiin pääsee. Läppäri kyllä näyttää että olisi nettiyhteys päällä,mutta ei yhdistä minnekkään ilman resetointia. Sama homma ps3:sen kanssa joutuu rumppaamaan ps3:sta internet yhteyden testausta joskus useammankin kerran ennen kuin löytää verkon. Pöytäkoneessa en ole vielä huomannut mitään vikaa yhteydessä, mutta se onkin yötäpäivää päällä. Ja wlan ongelma kanssa esim:tabletissa tai puhelimessa näkyy kyllä wlan palkit ja lukee että yhdistetty mutta ei silti yhdistä minnekkään. Tähänkin auttaa ton thomsonin resetointi, mut ei joka kerta jaksas tota modemia resetoida ja tuskin se on tarkotuskaan!
Hei! Minulle tulee vuokranantajani vvo:n puolesta nettiyhteys, joka sisältyy vuokraan. Viimeiswn viikon aikana nettiyhteys ei ole toiminut lähes ollenkaan! Käytän langatonta reititintä johon netti tulee seinässä olevasta kiinteästä pistokkeesta kaapelin kautta. Olen testannut ja alasajanut reitittimen joten vika ei ole siinä, olen myös kokeillut vaihtaa verkkokaapelin uuteen mutta tuloksetta. Kannettavastani testasin verkkoyhteydet sekä kokeilin liittää kaapelin suoraan koneeseen, jolloin yhteys toimi jonkin aikaa pätkien mutta sitten ei taas ollenkaan. Avasin koneen myös safe mode with networking -tilassa sulkeakseni haittaohjelman mahdollisuuden pois, yhteys ei toiminut silloinkaan! Verkkokaapeli on mallia CAT5E ja pituutta sillä on 3m, uusi kokeiltu kaapeli on 1,5m pitkä. Vikailmoitusta en voinut tehdä sillä minulla ei ole henkilökohtaista asiakassuhdetta soneraan, toisekseen en ole edes 100% varma onko netti tosiaan soneran kun palveluntarjoajan nimeä ei löytynyt edes asukaskansi
Olen lähdössä reissulle Yhdysvaltoihin ja toiveena olisi voida hankkia iPhone 4 -puhelimeen paikallinen prepaid-liittymä ajoittaista datakäyttöä varten. Puhelimeni on kokonaisuudessaan maksettu, joten sim-lukitus lienee sitä kautta jo poistunut. Yleisissä ohjeissa mainitaan että lopullisesti lukitus poistuu vaihtamalla sim-korttia ja kytkemällä puhelin iTunesiin. Mutta tarkoittaako tämä sitä, että aina korttia vaihtaessa pitää aktivointi suorittaa iTunesin kautta, vai onko kortteja mahdollista vaihtaa tämän ensimmäisen lukituksenpoiston jälkeen vapaammin ilman tietokoneyhteyttä?Eli selvennettynä vielä, vaikka vapauttaisin puhelimen lukituksen vielä Suomessa ja palauttaisin sen jälkeen nykyisen kortin paikoilleen, onko uuden kortin ostaminen Jenkeistä turhaa jos en pääse iTunesin kautta uudelleen aktivointia tekemään?
Haluan seurata eurosportia. Haluan siis vain pelkän kaapelikortin. En mitään kanavapaketteja ja muuta sälää. Elisalla onnistui 30€ vuosimaksulla. Nyt taloyhtiö on pakkoliittänyt meidät Soneran verkkoon ja Elisan kortti siis ei toimi. Miten Soneralta saa pelkän kaapelikortin En tahdo pakkomyytyjä kanavapaketteja.
Olen koettanut soittaa Soneralle, olen koettanut varata aikaa, että minulle soitettaisiin, olen koettanut tilata pelkkää kaapelikorttia, olen koettanut keskustella tällä pastalla Soneran asiantuntijoiden kanssa, kuten otsikossa niin kauniisti luvataan, kaikki tuloksetta! Yksinkertaiseen asiaan en ole saanut vastausta koko aamuna. Mitä se aktiivinen mukanaolo oikein tarkoittaa Soneralla?
Ostin tänään Soneran easy prepaid liittymän Nokian lumia 620 puhelimeen (micro sim). Puhelin toimii, mutta nettiyhteys ei. Yritin tilata asetukset tekstiviestillä, mutta se ei onnistu. Enkä pääse myöskään omille sivuille niitä tilaamaan, koska minulla on Soneran laajakaista ja siihen liittyvät omat sivut -tunnukset, ja siellä en voi mitenkään ilmoittautua tuon prepaid-liittymän käyttäjäksi.Käsittääkseni jotain asetusviestejä tuli kun otin puhelimen käyttöön, mutta en siinä hässäkässä osannut niitä erikseen tallentaa, enkä niitä ainakaan puhelimesta löydä. Saldokysely kuitenkin toimi, eli tuli vastaus tuosta numerosta 15400.
EIlisen ohjelmistopäivitysfiaskon jälkeen Survivors-sarjasta puuttuu nyt toinen kausi kokonaan, joka oli vielä toissapäivänä katsottavissa.
Eli netti hidastuu huomattavasti silloin tällöin, useaksi päiväksi, jopa viikoksi kerrallaan. Joskus toimii parikin kuukautta hienosti, ongelma on ollut jo useamman vuoden. Mutta aina korjaantunut ja nopeus palautunut ennalleen itsekseen. Tällä hetkellä nopeus tippui muistaakseni lauantaina (8.6), maanantai aamuna soneran nopeustestin lukemat olivat: viive 276ms, lataus 0.56Mbit/s ja lähetys 0.02Mbit/s, maanantai iltapäivällä nopeus oli normaali (lataus jopa yli 6.00Mbit/s), mutta hidastui sitten taas.Nyt lukemat ovat: viive 308ms, lataus 0.68Mbit/s ja lähetys 0.02Mbit/s.Ollaan toimittu viankorjaus ohjeiden mukaan, ei auta. Kokeiltu on kolme eri läppäriä, joissa käyttikset : XP, Vista ja yhdessä 7.Kokeiltu on myös kahta eri modeemia ZyXel P-600 (tämä yleensä käytössä) ja Telewell TW-EA510, ei vaikutusta.Toivoisin todella tähän jotain selitystä, kuitenkin maksetaan siitä ihan kohtuu summa kuussa...Mikään ei siis vian alkaessa tai loppuessa muutu.
Sain käsiini Inteno DG201-R1A modeemin (ei soneralta saatu) ja päätin vaihtaa sen Thompsonin tilalle, koska kyseisessä mallissa on kaksi Gbit interfacea sisäverkkoon (Thompsonissa ei yhtään). IPTV toimii käytännössä täysin, paitsi nauhoitukset ja tn. vuokraamo. IPTV-boxi antaa seuraavan videontoistovirheen: Käynnistämässäsi ohjelmassa on ongelma. Yritä käynnistää ohjelma uudelleen. Tämän jälkeen tulee toinen virhe: Huomio Yritit valita kanavan () jota ei ole kanavalistalla. Kyseinen laite on soneran tuettujen laitteiden listalla, mutta mitään ohjeita ei ole.Asetuksia:Wan service:ip over ethernet: priority 7, vlan id 252, IGMP Multicast päällä, nat, firewall ja dhcp päällä.bridged (Time Capsulen takia julkinen osoite)Multicast asetukset: Default Version: 3Query Interval: 125Query Response Interval: 10Last Member Query Interval: 4 Robustness Value: 15Maximum Multicast Groups: 100Maximum Multicast Data Sources (for IGMPv3 : (1 - 24): 10Maximum Multicast Group Members: 25 Fast Leave Enable
Hei ! Liittymäni aktivoitui eilen mutta kun käynnistin puhelimen, puhelin pyytää PIN-koodin jälkeen SIM-kortin verkon lukituksen poistotoiminnon PIN-koodia enkä ole tietääkseni saanut sellaista koodia ja nyt en pysty käyttämään puhelinta sillä liittymää ei ole rekisteröity verkkoon. Olisi todella tärkeää saada liittymä toimivaksi vielä tämän päivän aikana.
Hei,muutin reilu viikko sitten ja heti tulikin kuittaus että liittymän siirto ok. Nettiin ei kuitenkaan pääse ja modeemi polttaa punaista Internet-merkkivaloa. Olen resetoinut ja kokeillut kaikki pistokkeet läpi, mikähän neuvoksi?
Muutaman kuukauden päästä - aivan pian - selvitämme asiaa - kestää korkeintaan vuoden - tarkkaa aikataulua ei ole...Tällaisia ovat olleet vastaukset, kun olen Soneralta täällä keskustelupalstalla ja asiakaspalvelussa kysynyt, milloin iPhonen Visual Voicemail tulee käytettäviin Soneralla.Yli vuosi on nyt kulunut siitä, että Visual Voicemailin luvattiin tulevan piakkoin. Onko Soneralla tiedossa jo tarkka käyttöönoton ajankohta, vai oletteko valmiita tunnustamaan, ettei Visual Voicemail oikeasti ole tulossa?
Moi,Miten lähetän puhelimeeni takuuhuoltoon? Kävin pietarsaaren expert liikkeelle kysymässä mutta ne sanoi että maksaa 20€ jos he lähettää kun se on ostettu suoraan teiltä. Onko se totta että täytyy maksaa vaikka on takuuhomma?Kiitos hyvästä kuuluvuudesta ja toimivuudesta (puhelin ja mobiililaajakaista asiakas)
Omistan Buffalon WBMR-HP-G300H modeemin / reitittimen.Netti toimii moitteettomasti toimiessaan, mutta satunnaisin väliajoin (saattaa toimia viikon tai vuorokauden) yhteys katoaa.Tällöin itse modeemiin ei saa yhteyttä ennenkuin sen on käynnistänyt uudestaan. Yhteys saattaa tällöin käynnistyä suoraan tai sitten manuaalisesti käynnistämällä laitteen sivuilta.Onko tällaisesta aiempia kokemuksia? Laite on uusi, mutta edellisessä modeemissa oli hieman samanlaisia yhteysongelmia, se ei vain kaatunut kokonaan.-Antti
Hei http://personal.inet.fi/koti/kennel_tam ... /index.htmYllä olevaa sivua en saa pois sillä minulla ei ole tunnusta siihen eikä salasanaa. Olen pyytänyt Soneraa poistamaan tuon sivun monesti. Ei tule mitään vastausta ja sivuakaan ei ole poistettu. Miksei näin tapahdu onko todella niin, että se on viitsimisestä kiinni.
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.