Telia Yhteisö on Vain luku -moodissa, kunnes sulkeutuu kokonaan lokakuussa
Wanhat arkistoidut keskustelut.
Viimeksi kommentoitu
Hei,Tarvitsisin puhelinliittymän, jossa on paljon viestejä ja tekstareita, sekä rajaton netti. Liittymätarjouksenne Suurenmoinen houkuttelee kovasti, mutta pohdin tuota 10 Gt käyttörajaa. Millaiseen surffaukseen se riittää? Käytän puhelimen nettiä paljon, Whatsup viestittelyyn ja surffaukseen. Surffausta kertyy päivässä vaihdellen noin 2 h. Teillä ei taida olla liittymää, jossa olisi rajaton netinkäyttö?
MoiMinulla tuli Sonera Viihdepaketin mukana Thomson TG789vn modeemi ja motorolan digiboxi. Voinko palauttaa motorolan ja ostaa Thomsonin omaksi, ja irtisanoa viihdepaketin? Ja mitä modeemi tulisi maksamaan + pysyykö nettiliittymän hinta samana?En saanut puhelimella yhteyttä kun ei ehdi aina jonottaa.Voitte ottaa sähköpostilla tai puhelimella yhteyttä.t.Antti
Sain juuri puhelimeeni tekstiviestin jossa sanottiin: "Verkkopankissa tekemäsi E-laskun kytkentä epäonnistui. Tee uusi kytkentä käyttäen laskun lopusta inforivillä löytyviä tietoja. Terveisin Sonera asiakaspalvelu." En ole missään vaiheessa yrittänyt tehdä mitään E-laskun kytkentää verkkopankissa. Asun pysyvästi ulkomailla ja paperilaskut menevät äitini Suomen osoitteeseen, josta saan ne lomilla pari kertaa vuodessa. Laskut menevät tilltäni suoraveloituksena. Onko pankkini (DanskeBank) automaattisesti yrittänyt muuttaa suoraveloituksen E-laskuksi ja se on nyt epäonnistunut? Mitä nyt teen? Löytämissäni ohjeissa puhuttiin jotain laskun lopussa olevasta infoboxista mutta uusin lasku joka minulla on saatavilla nyt on toukokuulta 2013 eikä siinä ole mitään infoboxia..
Tarvitsenko kaapelikortin katsellakseni YLE HD -kanavaa? Jos, niin miten sen hankin, ja maksaako se jotakin?
Käytössäni on Thomson TG789vn ja nettiyhteyden pitäisi olla 100/10. Asetuksissa kuitenkin näkyy että nettiyhteys sisäänpäin on vain 55 Mbps. Tämä näkyy myös latauksissa. Aikaisemmin tämä pyöri välillä 70-90 joka nyt ei ollut ihan sitä mistä maksetaan mutta kuitenkin parempi kuin nyt. ZyXEL P870HW modeemilla sama juttu yhteyden nopeuden kanssa. Kyseisellä laitteella ei kuitenkaan toimi iptv joten joudun käyttämään thomsonia. Thomsonilla myös jotkin nettipalvelut kuten steam eivät aina yhdistä ellen uudelleenkäynnistä laitetta. Zyxelillä näitä ongelmia ei ollut. Portit pitäisi olla avattuna (game & application sharing toiminto) ja kaikki soneran sivuilta löytyvät ohjeet ja neuvot ovat käytetty. Laitteisiin on myös päivitetty uusimmat firmwaret. Olisiko mahdollista saada esim. jotakin kolmatta laitetta kokeiltavaksi tai onko kyseisistä laitteista olemassa uudempaa versiota?
Eli kuuluuko sonera viihteeseen jotkin pakolliset palvelut (mtv3 total ja viasat film)?Sillä meille ei ainakaan kerrottu myymälässä ostovaiheessa mitään noista palveluista ja ne tuo laskuun 40 euroa lisää? Ketuttaa kun ensimmäinen lasku on lähemmäs 100 euroa.
Nick jr. kanavan ohjelmakirjastossa tallenteiden kieli välillä ruotsi vaikka tallenteen alussa näkyvä pätkä edellistä ohjelmaa ja mainokset ovat suomeksi. Tämä ongelma ainakin Matkaan Diego -ohjelmassa. Alkoi ilmenemään viime viikolla...
Hei hommasimme sonera viihteen eilen. Minulla on kannettava tietokone Fujitsun Lifebook N Series, joka ei jostain syystä löydä wlan yhteyttä enkä onnistu yhdistämään sitä tällöin langattomaan verkkoon, vaikka isäni kannettava löytää meidän kuten myös naapurin wlan yhteyden noin vain. Olen yrittänyt kaikenlaista ohjauspaneelin verkko- ja jakamiskeskuksesta ja tuonut koneeni aivan Inteno dg301 modeemimme viereen mutta mitään ei tapahdu. Miten ongelman pystyisi ratkaisemaan?
Hei,Soitin asiasta asiakaspalveluun jo 28.8 eikä modeemi ole vieläkään toiminnassa. Kun kytken modeemin kiinni, niin lopulta se väläyttää kaikkia valoja ja sitten jää vilkuttamaan vain Down/Upstreamia loputtomiin.Asiakaspalvelussa sanottiin, että tiedot näyttävät punaista eikä se ole kuulemma koskaan hyvä asia. Hän sanoi ongelman olevan soneran puolella ja laittavansa asian eteenpäin, mutta eipä tämä ongelma ole vieläkään hoitunut.Joudunko vielä olemaan asiakaspalveluun yhteydessä vai voiko tämän keskustelupalstan valvojat ottaa asiasta selvää tai ainakin laittamaan asian eteenpäin?
Moi,Laajakaistan mukana tuli Zyxelin P-660HN-T1A v2 ADSL modeemi/reititin. Muuten se pelaa hienosti, mutta lapset tuppaavat viemään kaistasta suurimman osan, kun minun pitäisi tehdä töitä :-(Jos olen oikein käsittänyt, reitittimestä kun aktivoi QoS:n, niin silloin pitäisi pystyä jakamaan kaistaa eri IP/MAC-osoitteiden kanssa.Olen jo onnistunut määrittelemään itselleni staattisen IP:n, mutta mitä ihmettä minun pitäisi sitten tehdä? QoS on päällä, mutta mitä muihin asetuksiin pitää laittaa - esim "Class setup"? Ohessa muutama ruutukaappaus, joissa on säätöjäni - ne tuskin ovat lähelläkään oikeita asetuksia...Löytyisikö apuja asetuksien määrittämiseen, että saisin verkkoon prioriteetin ja muut saisivat mitä jää ylitse?
Terve!Mikähän mahtaa nykyään tässä netissä olla kun öisin katkeilee netti ja aamuisin joutuu boottaamaan modeemin että lähtee toimimaan eikä sekään aina auta (esim eilen ei lähtenyt toimimaan edes bootilla)? Tätä on jo jatkunut joitakin päiviä. Modeemissa kuitenkin palaa aina kaikki valot ja se näyttää että muka toimisi mutta windows taas sanoo ettei yhteyttä ole. Olen kokeillut myös käynnistää itse käyttöjärjestelmän ensin uudestaan mutta vika pysyy senkin jälkeen ja yleensä häviää vasta kun olen bootannut modeemin. Minulla on 10/10 liittymä ja asun Vantaalla. Modeemi on a-link vdsl2 router v100.
Edellisessä kodissani oli Soneran extra 24 Mbit/s yhteys ja toimi vikkelästi, nyt muutin uuteen kotiin ja otin tänne myös Soneran 24 Mbit/s adsl-yhteyden ja on hidas, tein nopeustestin soneran sivuilta ja sain tuloksen Latausnopeus 1,80 ja Lähetysnopeus 0,84, kertooko tämä asiantuntijalla jotain?
Meillekkään ei tullut tuota viihde paketin itella seurantakoodia. Toimitusvahvistus tuli sähköpostilla ja tekstiviestillä mutta ei seurantakoodia.Laitoin tilausnumeron asiakasnumerokenttään
Hei!Tilasimme noin kuukausi sitten Soneralta valokuituyhteyden huoneistoomme. Laajakaista myytiin vakuutellen, että toimii varmasti asunnossa. Ei myyjä kysellyt huoneistosta mahdollisesti löytyvistä kytkennöistä mitään, aika oleellisiahan ne ovat kuitenkin! Olisimme ehkä tarkistaneet löytyykö sopivia ja välttyneet tältäkin harmilta todettuamme, että ei löydy! Kuinka ollakaan, kun palasimme reissusta muutamaan viikkoa myöhemmin ja aloimme kytkemään modeemia, huomasimme, että eihän se sovikaan meille. Asunnossamme ei ole puhelinpistoketta, joten valokuituyhteyden saaminen on siis käytännössä mahdotonta, mutta eihän tämä Soneran mielestä ole peruste purkaa sopimusta, vaikka koko laajakaistalla ei tee yhtään mitään. Asiakaspalvelusta sanotaan vain, että hankkikaa sähkömies tekemään kytkennät niin pitäisi toimia. Soitettuamme laajakaistan myyneelle myyjälle, saimme kuulla, että "soittakaa vaan asiakaspalveluun, niin saatte toisenlaisen modeemin, jolla yhteys alkaa pelittää" Osoittaa pientä
Terve!Mistähän saisi tietoa onko Rovaniemelle, osoitteeseen Tuomimaantie (Hirvas) tulossa laajakaistayhteyttä, kaapelia tai valokuitua. Kyseiselle tielle on rakenteilla kahdeksan uutta omakotitaloa ja tällä hetkellä alueella ei ole muutakuin langaton netti joka toimii erittäin huonosti.Läheiselle Hirvaan koululle käsittääkseni tulee ainakin kaapeli joten kovinkaan kaukana runkolinja ei ole.
Miksi en voi suoraan avata sähköpostin liitteitä vaikka alareunassa on palkki ja vaihtoehdot Avaa Tallenna Peruuta.Jos klikkaan Avaa koko palkki häviää eikä liite avaudu sen kummemmin. On pakko aina tallentaa tiedoston johonkin ja sitä kautta avata.Aikaisemmin Avaa- toiminto on toiminut mutta muutama kuukausi sitten tuli tämä ongelma.
Eilen 7.12. lauantaina Helsingin Kampin Soneran myymälässä:Astun sisään liikkeeseen tarkoituksenani kysellä laajakaistaan liittyvistä asioista ja samalla katsella itselleni tablettia, jota en vielä omista. Olen keskittänyt tiedonsiirtoon liittyvät palvelut Soneralle, ja minulta löytyykin peräti neljä Soneran matkapuhelinliittymää, oma, työ ja lasten liittymät, ja peräti kaksi valokuitulaajakaistaa ja langatonta lähetintä. Olen tähän asti ollut kohtalaisen tyytyväinen Soneran palveluihin, ja toivottavasti pidätte ne samalla tasolla kuin hinnoittelunne jatkossakin. Mutta kuten sanotaan, yritys on vain niin vahva kuin sen heikoin lenkki, ja tässä kohtaa heikoin lenkki taisi löytyä Kampin myymälänne esimiehestä. (Tai kuka ikinä myynnin koordinoinnin kyseisessä myymälässä hoitaakin.) Liikkeessä oli siis valtavat jonot, mikä lienee ihan ymmärrettävää näin joulukuisena lauantaina. Otin vuoronumeron laitteesta ja siirryin tutkiskelemaan tabletteja itsenäisesti. Melkein jo päädyin Samsungin tab
Heipä hei, iphonessani on nyt reilu 3kk ollut semmonen ongelma että kun minulle yritetään soittaa niin puhelut eivät tule läpi, välillä saa ekalla soitolla yhteyttä välillä pitää useaan otteeseen soittaa. Väittää vain jotain että tähän numeroon ei saada yhteytt tjsp. On kokeiltu laittaa puhelin tehdas asetuksille, on kokeiltu palauttaa mutta tuloksetta. Apuja tarvittaisiinKiitos etukäteen jo :)
Siinäpä sitä. Pystyn lähettämään kuvaviestejä mutta en vastaanottamaan niitä.Liittymä Sonera sopiva ja puhelin Nexus 4.Kuvaviestiä vastaanotettaessa tulee viesti esim:<<_S_>><<Valokuva0225.jpg>>Kerran tuli joku kuva ihan ulkomailta, joka sitten piti mennä katsomaan oma soneran kautta netistä.Löytyi sentään jostain...Milläs fiksaus ?Oisko Kittkatt syynä... laitoin Hangoutsin päälle viestisovellukseksi, alkoi kuvat kulkemaan...
Hei! Vaihdoin liittymäni kymppimegaisesta sataseen ja samalla tarjouksella vaihdoin modeemin. Modeemi tuli nopeasti ja nopeasti päivittyivät myös liittymän tiedot Omille Sivuille. Mutta mutta, netti toimii edelleen ainoastaan vanhalla modeemilla eikä nopeuskaan ole entisestä kiihtynyt viikon aikana. Paniikkia tässä ei ole kun netti kuitenkin toimii, tällä kertaa vähän valitettavasti kuten ennenkin, mutta kysyisin että kauanko saa vielä odotella ja miksi moinen epäloogisuus että Omien Sivujen liittymänhallintaan tiedot päivittyvät ennen aikojaan? Yst. terv. Jani
Hei! Minulla on hyvin toimiva Huawein 4G nettitikku kytkettynä läppäriin ja välillä pöytäkoneeseen.Nyt haluaisin hankkia tabletin. Voiko Soneran kautta laitteen tilatessa saada tabletin ilmanuutta liittymää? ts. onko mahdollista, että koneessa olisi erillinen sim-kortti sisällä (sama numero), vai onko tablettia käytettävä jo olemassa olevalla tikulla, ettei tule lisää laskua? En välittäisi ruveta rakentamaan verkkoa ja wi-fi ei toimi muutenkaan joka paikassa..
Mulla on thomson TG789vn modeemi ja Sonera viihde paketti, mutta en kuitenkaan käytä viihdepaketti vaan pelkkää nettiä (24mb) asun Pohjois-Suomessa niin se on paras netti minkä tänne voi saada. Minun modeemia pingataan (eli DDoS) ja tarvisin uuden ip:n. Ennen ip on sattumanvaraisesti vaihtunut kun antaa sen olla yön kiinni mutta nyt se ei ole auttanut. Miten voin vaihtaa ip osoitteen helposti? En ole mikään järin hyvä tietokoneiden kanssa :D
Onko asiakaspalvelulla sähköpostiosoitetta, johon voin listata kerralla kaikki laajakaistan ongelmat ja Sonera voi vastata kirjallisesti? Web-formit ei tässä tapauksessa käy, koska haluan myös lähettää liitteen.
Kuinka saan vaihdettua Inteno DG301AL modeemiini verkon salausavaimen ja verkon nimen oman mieleni mukaisiksi? Vai kirjoitanko administraattorina vain uuden tekstin esiasetetun päälle, esim. Network Name (SSID) kohtaan OMAN VERKKONIMEN ja WPA-PSK Encryption Key -kohtaan KEKSIMÄNI KOODIN ja tallennan apply?Ei kai ole tarkoitus toimia vain boxin pohjatarrassa olevilla nimi/salausavain -koodeilla? Soneran sivuillakin suositellaan vaihtamaan heti omat salasanat ja verkkonimet, mutta en löydä juuri kyseiselle laitteelle täsmäohjetta.
TilannePerheessä kaksi iPhone4:sta joissa molemmissa Soneran liittymä (ja puhelimet ostettu vielä Soneralta).Puhelin 1 oli käytössä itselläni 2viikkoa jolloin siinä oli oma numeroni (sim).Nykyinen tilanne on: Puhelin 1 on tyttärelläni ja sinä on hänen numero (sim) ja puhelin 2 minulla ja siinä minun numero.Molemmat numerot ovat rekisteröityjä minulle ja, joskin toisessa käyttäjänä on tyttäreni ja numero on salainen. Omani ei.ONGELMA:Kun meistä jompi kumpi lähettää kolmannelle osapuolelle tekstarin ja tämä osapuoli vastaa TEXTARILLA viestiin niin textari tulee molemmille.Tämä tapahtuu vain kun vastaajalla on applen tuote.Ideoita mistä tämä johtuu?Tässä on ISO tiedon yksityisyyteen liittyvä ongelma. MIten vastaajan tekstari lähtee kahteen eri numeroon? Mistä puhelin/ohjelma hankkii sen toisen numeron? Tämä tapahtuu ihmisillä joilla ei ole meidän kummankin numeroa mm. asiakkaideni viestejä tulee myös tyttärelleni.-W-
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.