Skip to main content

The server refused the connection

  • 11. joulukuuta 2014
  • 5 kommenttia
  • 1 katselukerta

Moi,
muutaman viime viikon ajan on kahdella eri koneella tullut jatkuvasti yo. messua. Välillä viestit kyllä kulkevat molempiin suuntiin. Koneet ovat samassa liittymässä. Toisessa koneessa on Outlook 2003 ja toisessa 2007. Käytössä on IMAP.

Virheilmoitus:
disconnecting
Protocol: IMAP
Server: mail.inet.fi
Port: 143
Error Code: 0x800CCCD9

5 kommenttia

  • 0 kommenttia
  • 29. tammikuuta 2013
Hei Vmn,

Onko nettiyhteys muuten toimiminut ihan normaalisti?

Jos netti on toiminut normaalisti mutta sähköpostin ongelmat jatkuvat niin kannattaa tehdä vikailmoitus niin voimme selvittää mistä ongelma johtuu.

Voit jättää vikailmoituksen palvelupyyntölomakkeella tai soittamalla vikapalveluun 0206 90101, ma-pe 8-20, la 9-16.30.

  • 0 kommenttia
  • 29. tammikuuta 2013
Joo,
netti on toiminut muuten normaalisti.

Teen vikailmoituksen.

  • 0 kommenttia
  • 30. tammikuuta 2013
Moi,
tein vikailmoituksen.

Sama ongelma on ilmennyt kolmannella koneella, jossa on XP ja Outlook 2003. Siinä on nettitikkuyhteys ja IMAP, sekä samat sähköpostitunnukset kuin kiinteän linjan Outlook 2003:ssa, jossa on Win8.

Ongelma ei siis taida liittyä laajakaistaan.

  • 0 kommenttia
  • 1. helmikuuta 2013
Moi,
tänään tuli pari lyhytsanaista tekstaria.

"Hei, liittymänne sähköpostivika on korjattu. Jos ongelma kuitenkin jatkuu ottakaa yhteys puh. 020690101. T. Sonera"

"Liittymänne vika on korjattu. Käynnistäkää tarvittaessa laitteet uudelleen. Jos
ongelma kuitenkin jatkuu, ottakaa yhteyttä Soneran vikapalveluun. T. Sonera"

Olisi kiva tietää missä vika oli, koska mielestäni se ei ollut ADS - liittymässä.

Olennaista tosin on, että ainakaan tänään ei virheilmoitusta ole näkynyt.

  • 0 kommenttia
  • 1. helmikuuta 2013
Hei Vmn,

Laajakaistaan vika ei tosiaan liittynyt kuten arvelitkin.

Ongelma vaikutti osaan sähköposteista ja ilmeisesti vain IMAP:in yli käytettynä. Tarkemmin en osaa sanoa mistä vika tarkalleen johtui, mutta vika pitäisi nyt olla korjattu.

Vastaa