Skip to main content
Katseluvinkit

SISU – Kotimainen toimintaelokuva

SISU – Kotimainen toimintaelokuva
SakuMik
Moderaattori
Forum|alt.badge.img+5

SISU sijoittuu vuoteen 1944, jolloin toinen maailmansota on käynnissä. Yksinäistä kullankaivajaa Aatamia ei kuitenkaan sotiminen tai muun maailmanmeno kiinnosta. Hän löytää suuren määrän kultaa, mutta törmää nopeasti natsisotilaisiin, jotka kiinnostuvat aarteesta. Tästä alkaa yhden miehen sota saksalaisia vastaan, josta ei puutu brutaaleja tappoja taikka kovan luokan toimintaa.

 

Uutuuselokuva SISU on vuokrattavissa Telia Play Vuokraamossa 3.8. alkaen!

 

Vuokraamossa: 3.8.
IMDb: 6.9
Genre: Toiminta, sota, draama
Ikäraja: K16
Kesto: 1 h 28 min

 

SISU

 

Elokuvan on ohjannut taidokas Jalmari Helander. Pääroolissa karskina Aatamina nähdään Jorma Tommila.

SISU on saanut paljon kehuja erityisesti sen kuvauksesta sekä visuaaleista. Elokuva vetäisee katsojansa Lapin erämaahan uskottavasti ja herkuttelee hulppeilla maisemilla. Kohtauksista myös välittyy, kuinka karua sodan keskellä voikaan olla. 

Syvällä Lapin erämaassa Aatami Korpi etsii kultaa. Ajoittain pommikoneiden ylilento ja etäiset sodan äänet kuuluvat kirkkaina syysöinä. Viimein raskas työ palkitaan ja kultapöly vaskoolissa kasvaa kultakimpaleiksi. Aatami lähtee viemään kulta-aarrettaan lähimpään kaupunkiin. Kun Aatamia vastaan rymistelee SS Obersturmführer Bruno Helldorfin (Aksel Hennie) johtama kolmenkymmenen hengen natsituhopartio, kääntyy hänen tuurinsa nurinkurin. Partio kiinnostuu Aatamin kantamuksista ja lopulta he anastavat Aatamin kultasaaliin väkivalloin. Mutta Aatami ei aio luovuttaa aarrettaan noin vain. Tästä alkaa henkeäsalpaava ja kullanhimoinen takaa-ajo läpi tuhotun ja miinoitetun Lapin erämaan.

Suosittelen elokuvaa jokaiselle toimintaleffojen ystävälle. SISU tarjoaa viihdykettä koko kestonsa ajaksi eikä se jätä sinua hetkeksikään kylmäksi. Elokuvaa voisi kuvailla Rambo ja John Wick -elokuvien sekoitukseksi, ja lopputulemana saamme huikean toiminnan täyteisen sotaelokuvan.

 

https://www.youtube.com/watch?v=88f77kkiqDs

 

Kerro mielipiteesi leffasta alla kommenteissa! 😊 SISU on vuokrattavissa Telia Play Vuokraamossa 3.8. alkaen!

 

Lue myös:

https://yhteiso.telia.fi/leffat-ja-sarjat-108/john-wick-chapter-4-toimintaa-mahan-taeydeltae-35277https://yhteiso.telia.fi/leffat-ja-sarjat-108/avatar-the-way-of-water-35243https://yhteiso.telia.fi/leffat-ja-sarjat-108/telia-play-vuokraamon-heinaekuun-uutuusleffat-35354

 

kiisseli67
Virtuaalihahmo
Forum|alt.badge.img+7
  • Virtuaalihahmo
  • 28. elokuuta 2023

No niin, tänään tuli katsottua tämä elokuva kun sen sai kohtuuhintaan nyt vuokrattua.

Oli kyllä mahtavat tehosteet elokuvassa ja uskomattoman sitkeä soturi pääosassa.

Hieman harmitti, että elokuvassa puhuivat englantia saksalaiset koska olisi ollut todenmukaisenpaa jos kieli olisi ollut saksaa.

Suomalainen sisukkuus nimensä mukaisesti tuli totisesti esiin 😊


SonjaMelina
Moderaattori
Forum|alt.badge.img+4
  • Moderaattori
  • 28. elokuuta 2023
kiisseli67 kirjoitti:

No niin, tänään tuli katsottua tämä elokuva kun sen sai kohtuuhintaan nyt vuokrattua.

Oli kyllä mahtavat tehosteet elokuvassa ja uskomattoman sitkeä soturi pääosassa.

Hieman harmitti, että elokuvassa puhuivat englantia saksalaiset koska olisi ollut todenmukaisenpaa jos kieli olisi ollut saksaa.

Suomalainen sisukkuus nimensä mukaisesti tuli totisesti esiin 😊

Tosi mielenkiintoista ja kiva kuulla, että leffa lunasti odotukset 😊. Itsellä tämä on yhä katselulistalla,  laadukas traileri sai innostumaan kotimaisesta actionista 😎. Katsoin muuten että IMDB:ssä Sisulla on tällä hetkellä 6,9 keskiarvo (yli 53t käyttäjältä), joka ei ole ihan huono!


Vastaa