Telia Yhteisö on Vain luku -moodissa, kunnes sulkeutuu kokonaan lokakuussa
Keskustelua Telian puhelin- ja nettiliittymistä.
Viimeksi kommentoitu
Yritin vaihtaa liittymääni sopiva-liittymästä simppeliksi mutta se ei tunnu onnistuvan netissä. Mitenköhän se onnistuisi? KiitosOtto
Sonera voisi kehittää sellaisen estoluokan joka estää soittamisen 0606 alkuisiin numeroihin, joiden takaa pystyy puhelimella maksamaan esimerkiksi elintarvikkeita ym konkreettisia hyödykkeitä.Nykyisellään nämä voidaan estää kyllä, mutta samalla nämä nykyiset estoluokat estää esim. taksin tilaamisen, sekä osan valtakunnallisista yritysnumeroista, mm Soneran oman asiakaspalvelu numeron. Millään operaattorilla ei vastaava taida kyllä olla, mutta en usko että tuo teknisesti olisi mahdotonta. Kyse varmaan enemmän siitä, että olisiko kyseiselle palvelulle sitten laajempaa tarvetta. Mutta ihan asiakaspalvelun nimissähän tuota voisi miettiä.Prepaid liittymillähän nämä numerot ovatkin estetty maksupalvelulaista johtuen, mutta silti useilla prepaideilla voi saldon puitteissa soittaa muihin maksullisiin numeroihin ;)
Hei! Minulla on ongelmia Hoasnetin käyttöönotossa. Selain etenee ohjeiden mukaisesti rekisteröintisivulle, mutta verkkopankkitunnistautumisen yhteydessä tulee ongelma: Pankkini on Säästöpankki eikä sivulla ole ollenkaan linkkiä Säästöpankilla tunnistautumiseen, vaikka mahdollisuus tunnistautua Säästöpankilla mainitaankin samalla sivulla: Miten kannattaisi toimia?
Miten saan vaihdettua NAT-tyyppi 2 NAT-tyyppi 1? Katsoin joitain ohjeita täältä, mutten onnistunut tekemään muutosta.
Mistä Thomson TG789vn Firmware päivitys?
Ongelmana on ettei verkkoa löydy tallinnassa. Ei pysty soittamaan jne. Missähän vika? Toimi 2 viikkoa sitten hyvin virossa. En ole estoja päälle laittanut.
Voiko uuden SIM-kortin tilata ulkomaille? Asun ruotsissa ja vanha SIM-kortti reistailee.Luin Soneran SIM-kortin vaihto -ohjeista että: "3. Huom! [SIM-]kortin aktivointi onnistuu vain kotimaassa".
MITEN NÄITÄ POISTETAAN
Omistan 100/10 Soneran Kodin Netin, Modeemina toiminut Netgear CG3300D ja Cisco EPC3928 (Nykyinen). Modeemin upstream powerit päivisin (~Klo 12 - Klo 19) normaalina (42-44~), Upstream powerit hyppäävät 51+ dmbv klo 20.00 aikaan joka päivä kunnes upstream channelit droppaavat ja internet katkeaa vähäksi aikaa. Vika jatkuu molemmilla modeemeilla, kaapeleita yritetty vaihtaa. Verkossa ei ole splittereitä yms. Kenelläkään tietoa miksi näin tapahtuu?
Terve, Tässä tänään setvitty Soneran asiakaspalvelun avulla toimimatonta Huawein 4G modeemiyhteyttä. Vaihdettu jopa sim kortti Soneran myymälässä tänä iltana, siellä modeemista irtosi 40M. Probleemana Kivistössä on se että 1.9. aamusta lähtien modeemissa vain yksi palkki yhteyttä ja todellinen nopeus luokkaa 0.5-1.5M ja ping hulppeat 510ms. Kokeilin äsken myös Soneran prepaid liittymällä eri laitteesta ja LTE verkolla yksi palkki ja hienot 1.2M nopeutta. Eli en nyt enää jaksa uskoa että laitteessa olisi vikaa vaan ongelma on nyt siinä että täältä katosi 4G. Aiemmin tässä osoitteessa ollut hienosti kolme palkkia kuuluvuutta ja 50-70M irronnut Huaweista. Äsken kaivoin modeemista esiin seuraavat luvut:RSRQ:-17dBRSRP:-111dBmRSSI:-77dBmSINR:-6dBBand:3 Jotka eivät kai (?) mitenkään erityisen hyviltä näytä. Onko Sonera tietoinen tästä tilanteesta Kivistössä?
Asun Helsingin Pitäjänmäellä, Marttilan pientaloalueella Mottitiellä. Meiltä pääsee junalla 12 minuutissa Helsingin Keskustaan ja kilometrin säteellä kotoamme on 20.000 työpaikkaa. Soneran puhelinverkon kuuluvuus on kotonani kelvoton (tärkeät puhelut menen puhumaan eteiseen tai kadulle, siellä pätkii vähemmän). GPRS:a nopeammista datayhteyksistä voi vain haaveilla. Miten teillä voi olla varaa palvella näin huonosti vuonna 2016? Jos jotain, on tilanne ajan saatossa vain heikentynyt. Olen valitettavasti (toistaiseksi) naimisissa kelvottoman verkkonne kanssa, koska työnantajani tarjoaa liittymän. Olen päättävässä asemassa suuryrityksessä ja meillä on Soneran liittymiä varmasti parisen tuhatta. Haluatteko, että ryhdyn aktiivisesti toimimaan operaattorin vaihtamiskysymyksessä, vai suostuisitteko vihdoin (ehkä viiden vuoden säännöllisen natinan jälkeen) oikeasti korjaamaan verkkonne? Ymmärtääkseni ainakin Elisa ja DNA toimivat merkittävästi paremmin
Vanhaa liittymää ei saa omilta sivuilta päivitettyä Simppeliksi, tarjolla vai uudet Sopiva liittymät.Jos tahtoo säilyttää vanhan numeron on se kaiketi siirrettävä ensin kilpailijalle ja sitten päivittää myöhemmin Simppeliksi? Tai jäädä suosiolla kilpailijan talliin.Miksi tästä on tehty näin hankalaa??
Kun avaan youtubessa videon, soitin defaulttaa 360p kuvaan 100/10m yhteydellä (toteutuu n. 55/10). Myös esim. Twitch-palvelun katsominen Source (yleensä 1080p) tai High-laadulla on täysin mahdotonta, ja video puskuroi muutaman sekunnin välein. Miten tämän asian saa korjattua? Olen kokeillut jo kahdella eri selaimella ja ongelmat ovat samanlaisia.
Onkohan jokin alueelinen vika tai muu kun yhteys nopeus on aika kaukana vaihteluvälistä.Yhteystapana on kuitu/vdsl2. Yhteysnopeus on lähempänä adsl-yhteyttä kuin kuitu/vdsl2.Paikka on Vuosaari Helsinki. Ennen koulujen lomia toimi vielä ihan hyvin, nyt tökkii.Mitään ennakko ilmoitusta huoltokatkosta en löytänyt.
Hi,My order number is 8334171. I made a contract for broadband on 6th of August, next week I received a message asking for a deposit on a modem and payed it. 12th of August I received order confirmation. 16.08 I received login and password for Sonera's account. As of today I still haven't received a modem nor a tracking code for it.Is there any way to find out where the modem is? This is extremely slow and frustrating. Vlad
joko tänne missä nyt olen kun pääsin hoivakotista pois eli paakkolaan saa valokuitun paakkolan kylä kuuluu tervolan kuntaan edi: otsikkoa muokattu Merja_J
Hello Folks! I was wondering if there is any chance to activate a 7-day package like this one: *link* by sending a sms to #15400? We have a sonera simcard at the cottage that my aunt left for me there and so I uploaded a 10 € deposit I bought at R-Kioski to pay the 9,90€ package. When I opened the sonera prepaid website to activate the internetpackage I was asked to pay it by credit card or bank account. So, I do not own a finnish bank account and also don't want to pay by creditd card because is already uploaded that 10€ deposit. I also found a android based App called "Sonera Prepaid -lataussovellus" but I'm not able to install it on my Phone because my google account seems not to have the right region registration - so play-store tells me that the app is not available in my country *rolleyes* So how can i get this activated? kind regardes,Charles K.
Hei. Haluaisin tehdä reklamaation tuosta mobiili laajakaistasta 4g. Laite ei toimi enää ollenkaan 4g muuttomme jälkee. Toimii surkeana 3 g:nä?
Sonera kaupassa meni "sormi suuhun" joten tarkistetaan täältä. Onnistuuko Sonera ID:n aktivointi myös multi-sim rinnakkaisliittymään?
Miksei "Liittymäni"-kohdassa näy liittymän tämän hetkinen lasku?
Moro, hankin juuri tuon OpenGate palvelun, mutta en tosiaan tiedä viitsinkö sitä sitten pitää kun 4G normaalisti toimii 25-60Mb/20Mb, mutta heti kun yhdisti OpenGateen APN asetuksilla niin yhteys on 2Mb/2Mb. Sinäänsä tuo ei ole ongelma, mutta eipä hirveen hyvillä pingeillä toimi palvelimet jos nopeus on muutamaa megaa. Molemmat toimii moitteetta 4G verkossa muuten, mutta ero nopeudessa on älytön. Onko ne niin tukkeessa?
Hei, onko tiedossa onko reissudataa tulossa Yhdessä liittymille, joissa siis yhteisdata. Kun perheenä liikkuu Euroopassa olisi todella kiva voida käyttää mobiilipalveluita suht. vapaasti reissun päällä. Kiitos, Jussi
Hei,Muutin 2015 maaliskuussa Söderkullaan uuteen kerrostaloon. Liitymä on Aito 4G Max ja laite Huawei E5776. Ensimmäiset pari kuukauta olin nopeuteen erittäin tyytyväinen. Nopeus 20-30Mb/s. Sen jälkeen kun alueella on n. 10 uutta kerrostaloa ja näihin muutti sisään asukkaat alkoi nopeus iltaisin 18-22 tippua ja nyt se on vakiona 0,5-3Mb/s. Päivällä ja yöllä n.2.00 jälkeen on nopeus edelleen 8-12 Mbps. 4G kuuluvus on erittäin hyvä Huawei laitteen mukaan, kaikki palkit pystyssä. Kun vaihdan laitteen 3G-lle, jää 2 palkia pystyyn mutta nopeus on stabiili 6-12 koko ajan. Onko kyseessä 4G verkon ylikuormitus ja kannattaako mun otta sitten kotiin 3G liittymä jos 4g täällä ei toimii? Vai onko tulossa kapasiteettipäivitystä alueelle? Olen tallentanut Soneran nopeustesteja ja Speedtestin tulokset. Laitteen kytkeminen USB tai WLAN kauttaa ei vaikuttaa netti-nopeudeen.
Olen useaan kertaa yrittänyt saada kyseistä Wi-Fi reititintä toimimaan Viron matkalla. Soneralta olen varmistanut useampaan otteeseen puhelimitse, ettei mitään roamin estoja sun muita ole päällä. Ja liittymätyyppinä Netti L Olen resetoinut ja sammuttanut laitteen useaan kertaa. Kokeilin että kyseisessä sim-kortilla netti toimii puhelimella kylläkin. Eli on laitteen asetuksissa vikaa. Verkkona on ollut EMT ja apn asetuksena on ollut vakiona: internet.emt.ee katsoin netistä että toinen vaihtoehto on static.emt.ee, tämäkään ei auttanut asiaan Olisiko kenelläkään ideoita miten saada homma toimimaan?
Terve, tosiaan tilattu tuo Soneran Laajakaista L palvelu, ja nyt sitä asetellessa ongelmaksi on muodostunu se ettei modeemiini tule ADSL yhteyttä. Modeemina tosiaan Asuksen DSL-N14U. Valot kaikki toimii ja pääsin ihan normaalisti modeemin sisälle selaimen kautta, mutta mitkään restarttaamiset ei auta ADSL yhteyteen. Valo ei siis pala, ehkä pari kertaa vilkauttanu maksimissaan, mutta minkäännäköistä tasaista yhteyttä en ole saanut luotua.
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.