Telia Yhteisö on Vain luku -moodissa, kunnes sulkeutuu kokonaan lokakuussa
Keskustelua Telia Play -sovelluksesta, -boksista ja kaapelitelevisiosta.
Viimeksi kommentoitu
Hei, Tällä hetkellä kaapeli-TV ei toimi Vuosaaressa. Eilen illalla vielä toimi. Onkohan yleinen ongelma?
Talouselämä uutisoi että Viihteen tallennus muuttuu maksulliseksi lisäominaisuudeksi: Sonera Viihteen verkkotallennus muuttuu marraskuun alussa valinnaiseksi palveluksi. Käyttöön otetaan samalla verkkotallennusmaksu. "Tallennuspalvelulle asetetaan 2,48 euron suuruinen verkkotallennusmaksu" http://www.talouselama.fi/uutiset/sonera+lanseeraa+asiakkailleen+uuden+maksun/a2325483 Saisiko tästä lisätietoa? Vanhat sopimukset pysynee ennallaan? Edit: Muokattu otsikkoa// MiaSL
Moro! Jos ja kun yritän katsoa verkossa jotain ohjelmaa, esim. lätkää kun ne on saatavilla saan joka kerta virhekoodin: "Toistoa ei voi aloittaa ------------ Toistoa ei voitu aloittaa (Virhekoodi: Cs13:6023)" Mistä tuo virhe johtuu ? Oon poistanu Silverin, päivittäny, poistanu evästeet ja tehnyt muutkin perus taikatemput. Google nyt ei tienyt tuttuun tapaansa mitään, tosin tainnu kyllä löytyä edes tuota 6023 virhettä.
Moi! Mulla on Viihteen kanavapaketeista Viasat Kulta, MTV Sport ja Nelosen urheilukanavat.Hommasin nyt netti ja mobiilipalvelun,koska se on ymmärtääkseni ilmaista. Mutta miten ihmeessä nyt pystyn katsoon näitä kanavia esim. netissä? Ihan kuutamolla oon. Kuka osais vastata ihan selkokielellä? Edit 27.10. muokattu otsikkoa//MiaSL
Hei, Kurkkasin mobiiliviihdettä epähuomiossa ilman sisälle kirjautumista ja huomasin, että sinne oli kanavalistalle ilmestyneet Nelonen Pro 1 - 8 ja myös Nelonen maailma, prime ja nappula. Avautuvatko Nelonen Pro-kanavat nyt mobiiliviihteessä? Kenties kun liiga alkaa ylihuomenna? Siis aivan mahtavaa jos näin on, pääsee katsomaan matseja liikkeelläkin!
Haluaisin irtisanoa Sonera Viihde palvelun. Onnistuuko se tätä kautta?
Tulin eilen kokeilukäyttäjäsi Soneran mobiiliviihde-palveluita testaamaan ja palveluun tunnuksen tehtyäni ja sisään kirjauduttuani huomasin, että palvelu on saatavilla ja tarjolla vain Microsoftin vanhentunutta ja suljettua Silverlight-teknlogiaa tukeville laitteille. On mielestäni erittäin haitallasta ja huonoa asiakaspalvelua pakottaa asiakkaat tiettyjen laitteiden, teknolologioiden ja yritysten tuotteiden ja ohjelmistojen käyttäjiksi vain siksi, että pääsisi mobiililaitteilla käsiksi samoihin sisältöihin, joista muutenkin maksaa erilaisia palvelu- ja pakettimaksuja kuukausittain. Soneran mobiilivihdepalveluja ei voi ollenkaan käyttää millään Linux-laitteila tai ohjelmistoilla, koska Silverlight e toimi kuin Microsodt-yhtewnsopivissa alustoissa tai laitteessa. Mm. Fedora Linux työasemallani, Ubuntu 14.04 läppärilläni tai Jolla/SailfishOS puhelimellani en voi tätä palvelua käyttää ja harkitsen tämän johdosta muidenkin Soneran palveluideni irtisanomista (laajakaista, kaksi puhelinliitt
Hei, Aivan yllättäin tänään Sonera Viihde nakkasi tekstit sovelluksessa niin tolkuttoman isoiksi, että teksti peittää kolmasosan ruudusta ja osa tekstistä katoaa reunojen yli, kun tekstiboxin rajat tulevat vastaan. En löytänyt mistään asetuksia tekstityksen koon säätämiseksi. Käynnistin sovelluksen uusiksi ja boottasin koneenkin. Ei vaikutusta.Internet explorerilla tuo Viihde ei myöskään suostu toimimaan (Toistoa ei voitu aloittaa (Virhekoodi: Cs13:6013)). Koneessa tosiaan Win10, Silverlight näytti olevan uusin versio ja lähinnä oon tuota win10 sovellusta käyttänyt tähän asti.
Hei Minulla on kaapelikortti , mitä maksaa rinnakkaiskortti?
Moro!Alkaa tässä pikkuhiljaa jo keittämään päässä tämä touhu näiden maksukanavien kanssa. Koko vuoden ajan ollut aina jotain säätöä laskujen kanssa. Kaikki aikaisemmat ongelmat on tullut hoidettua chatin kautta, kun on ensin ollut jonossa 1-2 tuntia. Tänään chat ilmoittaa että siellä on ruuhkaa enkä voi edes aloittaa chatia. Jos jononumero 80 ei ole ruuhkaa niin voin vaan kuvitella kuinka paljon muillakin on ongelmia tällä hetkellä Soneran kanssa.Tämän päivän ongelmaan. Avasin television ja huomasin, että sieltä tulee KHL-ottelu josta kolmas erä juuri loppumassa. Maalit olivat tasan eli jatko-ajalle mentiin. Jatko-aikaa kerkesi kulua 2 minuuttia kun tv:ni ilmoitti että minulla ei ole oikeutta katsoa kyseistä kanavaa. Ei aktivoitu (tilakoodi 6).Yhteys katkesi siis kesken lähetyksen. Noin kello 15:30 tänään 23.10.Maksoin juuri tällä viikolla yli 60€:n laskun tästä yhden kuukauden kanavapaketista (Viasat Jääkiekko) ja laskussa selkeästi luki että tilaus kestää 31.10. asti. Nyt oikeuteni k
Heijastan usein iphonella videot tv:n näytölle Apple TV:n kautta. Sonera Viihde Mobiilissa tämä ei kuitenkaan toimi: vain ääni siirtyy, mutta kuva ei: se pysyy vain mobiilissa. Muiden sovellusten videot siirtyvät Apple TV:n kautta tv:n näytölle ilman ongelmia. Mikähän on vikana?
Miten saan toimimaan Watsonin IPTV-boksin Huawein B593S 4G modeemin kautta? Watsonin tuki sanoo että pitäis sallia IGMP (Multicast) Huawein asetuksista, mutta sellaista mahdollisuutta sielä ei ole.
Jos katsoo jääkiekkoa Ruutu+ Viihde & Urheilu kanavapaketissa, niin onko käytössä Katso alusta-toiminto ?Käytössä IPTV-digiboksi.
Ohjelmaopas näyttää jotain aivan muuta kuin viasatin sivuilla heidän ohjelmaopas. Eli viasatin sivujen mukaan pitäisi alkaa lähetys klo 2.00. Viihteen opas näyttää jotain muuta. Koska nämä virheet saisi pois?
Terve!MIX M- ja S-paketeille on itse valittavissa kanavia. Asun talossa, johon paketin myös saa. Olen yrittänyt tarkastaa saatavuutta tietokoneella, tabletilla ja puhelimella eri verkoissa. Millään laitteella saatavuutta ei kuitenkaan näe, vaan sivu jää lataamaan.Jos siis haluan esim. MIX S-paketin, niin mistä yleensä näen mitä kanavia siihen on valittavissa? Ainoa keino niiden näkemiseen kun ilmeisesti on "tarkasta saatavuus" -menetelmällä.
Muutaman kerran viikossa TV:tä katsellessa kuva pysähtyy jonka jälkeen tulee virhekoodi 723. Katsomista voi kyllä jatkaa sammuttamalla TV:n ja digiboksin ja käynnistämällä muutaman minuutin päästä. Vika on raivostuttava Edit RaMaria: Siirretty ketju toiseen osioon.
Otin kokeiluun HBO:n. Viihteen Digiboxin kautta katsottuna toimii mutta kun menen mobiiliviihteen puolelle niin ilmoittaa 'Tarvitset kanavapaketin katsoaksesi tätä sisältöä'. Tarkoitetaankohan kanavapaketilla jotain kokonaisuutta johon HBO kuuluu? Tällaista pakettia ei ole Digibox-viihteen puolellakaan minulla. Vai onko tosiaan niin, että mobiiliviihde on ihan oma maailmansa verrattuna Digibox-viihteeseen ja sinne on omat sopimuksensa? Tässähän palvelu on HBO ja ei niillä siellä HBO:lla pitäisi olla mitään väliä millä välineellä asiakas palvelua käyttää. Vai miltä kuulostaisi jos Netflixiin pitäisi aina eri sopimukset AppleTVhen, PC:n selaimeen,kännykän mobiilioperaattoriin, jne? Onko tämä Soneran kyvyttömyyttä teknisesti tai juridisesti tarjota käyttäjäystävällistä palvelua? Vai peräti keinotekoisesti laskuttaa samasta palvelusta eri teknisten medioiden toteutusten mukaan?
Moikka.. Itselläni on sonera viihde. Sen mukana reitin: Technicolor TG 799vav, Digibox: Arris VIP2853. Nyt ostin ulkoisen kovalevyn, että voin tietokoneelta siirtää tiedostoja joissa ne varmassa tallessa. Olen siiränyt sinne esim. musiikkia ja elokuvia. Se toimii mulla langattomasti. Ostin tällaisen:Buffalo nas Käsittääkseni tuon pitäisi pystyä liittämään tv:n ja katsoa elokuvia. En vain ole saanut sitä esille tuolta tv:n puolelta. Mulla on se usb kaapelilla tuosta kovalevystä tv:n kiinni. Verkkopiuha on ulkoisen kovalyn ja reittimen välillä. Vai pitääkö tuo usb kaapeli laittaa reittimen ja tv:n kiinni. Tv on mallia LG 42LE530N. Ohjeita
Sonera Viihde -sovelluksessa on beta ominaisuutena mahdollisuus heijastaa kuva isommalle ruudulle AppleTV:n tai Google Castin avulla. Keräämme palautetta beta vaiheen aikana, jotta voimme korjata mahdolliset ongelmat. Nyt keräämme siis palautetta kuvan heijastamisesa isolle ruudulle joten oletko tyytyväinen, se toimii hyvin ja täyttää tarpeesi täysin? Vai olisiko siinä kenties jotain kehitettävää? Jos olet kohdannut ongelmia niin toivomme että kuvailet mahdollisimman tarkkaan: Mitä teit ennen kuin vika tai häiriö ilmeni Miten vika tai häiriö ilmenee tarkalleen ottaen Mitkä laitteet sinulla on käytössä Mikä mobiililaite, merkki ja malli ja käyttöjärjestelmä Uuden vai vanhan mallinen Chromecast laite / uusi vai vanha AppleTV laite? Olemme saaneet joitan ilmoituksia aiheeseen liittyen ja tutkimme niitä parhaillaan. Muutamia keskusteluitakin täällä Klaanissa on käynnissä aiheesta: --> linkki 1 --> linkki 2 Perustimme tämän kokoomaketjun jot
Moi. Tuli kirje teiltä , että peruspaketti tallennuksella mobiilissa loppuu ja tilalle tulee oma tallennus. Kysymys:meneekö kirjastoon kuitenkin viasat sport niinkuin tähänkin asti? Tuntuu vain siltä, että koko ajan vähenee kaikki edut....
Onko näitä yleisempiä virhekoodeja listattu missään? Mitä tarkoittaa esim cn11:1404. Tämä tulee aika usein vuoraamon puolella kun yrittää katsoa elokuvan traileria. Kyse on android sovelluksesta , laitteena huawei mediapad m2 8 ja android versio on 5.1.1. Laitetta ei ole rootattu ja ostettu ihan suomesta.
Jostain syystä IPTV:n ohjelmakirjastojen ohjelmien esittelyjen laatija ei ole laisinkaan ajatellut katsojia. Sonerallahan ei varmaan kukaan tietenkään itse käytä näitä toimintoja. Otetaanpa yksinkertainen esimerkki: urheilukanava MTV Sport 1. Avattuaan tämän kirjaston TV-ruudulle katsoja saa eteensä ruudun vasemmassa laidassa olevan listan: "Lauantain kilpailu, Sunnuntain kilpailu, Champions Hockey... "(x9) &c. Toisin sanoen mitään yksityiskohtaista tietoa kustakin ohjelmasta on mahdotonta saada, koska sivun "designer" on pitänyt tärkeämpänä 90 % ruudusta täyttävää kanavan mainoskuvaa! Vastaava tilanne kaikissa muissakin kirjastoissa. Mitähän, jos vaikka värväisitte jonkun asiantuntevan katsojan laatimaan järkevämpää esittelyä! Ainakin alkuperäisen suunnittelijan sietäisi saada kenkää!
Laitteisto: Samsung Galaxy S5 Neo, Chromecast (1. gen)Ohjelmisto: Sonera Viihde mobiiliLähetettäessä ohjelmaa telkkariin kännykällä Sonera Viihde -sovelluksen Chromecast -painikkeen välityksellä kuva näkyy hyvin, mutta ääntä ei kuulu lainkaan. Ongelma ilmenee useimmilla TV-kanavilla (YLE, MTV, CMore, Viasat) ja näiden kirjastoilla (YLE, MTV ja Viasat). Poikkeuksen tekivät tutkaillessa CMore -kirjasto, HBO -kirjasto ja Viasat:n Jääkiekko HD (sekä TV että kirjasto).Äänet toimivat aivan normaalisti kännykässä ennen Chromecastille lähettämistä. Mikäli kuvan välittää Google Castin kautta telkkariin, niin kuvan lisäksi myös äänet toimivat. Ongelmaahan ei olisi, mutta kuvanlaatu vaikuttaa kärsivän, kun kuva ja ääni kiertävät ylimääräisen sovelluksen kautta.Ideoita ongelman ratkaisuun otetaan vastaan.
Kaukosäätimen patterikotelo rikki, kovin kauaa ei kaukosäädin toimi, onko mahdollista saada uusi? Edit: Muokattu otsikkoa//MiaSL
Kertokaas nyt miten asianlaita oikein on. Jos tallennan boxille epg:n kautta tv-ohjelman joka on jo alkanut, niin tallennus alkaa siitä mistä on nauhoitus aloitettu. Ei ohjelman alusta asti. Onko todellakin näin?
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.