Terve! Mitenkä tässä pitäisi tehdä. kun meille sonera Ei halua vetää langallista puhelinlinja laajakaistaa, koska aikataulu milloin linjat otetaan pois on kuullemma xxx. Mobiilalaajakaista on todettu ettei se toimi. Viimeksi kun oltiin soneran kanssa puheissa nettiyhteydestä, sanoivat että sateenliittilaajakaista olisi paras keino. No kun sateenlitti tuli sitten myyntiin niin hinta oli= laitepaketti 399,00 € + asennus 199,00€ + 69.90€ kk. Seuraava otos liikenne- ja viestintäministeriön sivuilta
"Viestintävirasto on nimennyt 26 teleyritystä, jotka ovat velvollisia tarjoamaan kuluttaja- ja yritysasiakkaille internetyhteyspalveluja yleispalveluna. Lisäksi Digita Oy on nimetty yleispalvelun toteuttamiseksi tarvittavan verkkopalvelun tarjoajaksi. Velvoitteet tulevat voimaan 1.7.2010.
Päätösten taustalla on viestintämarkkinalain muutos, jossa yleispalveluun kuuluvan internetyhteyden uudeksi vähimmäisnopeudeksi on määritelty 1 Mbit/s. Aikaisemmin tiedonsiirtonopeudeksi on riittänyt 30–50 kbit/s.
Viestintämarkkinalain mukaan yleispalveluyritys on nimettävä, jos tämä on välttämätöntä yleispalvelun tarjonnan takaamiseksi tietyllä alueella. Viestintävirasto selvitti laajakaistapalvelujen tarjontaa 380 yksittäisen kunnan tai kunnan osan alueella. Näistä yli 330 alueelle nimettiin yleispalveluyritys.
Yleispalveluyritykseksi nimetty teleyritys on velvollinen tarjoamaan tietyllä alueella kuluttaja- tai yritysasiakkaalle internetyhteyden asiakkaan vakituiseen asuin- tai sijaintipaikkaan. Liittymä on tarjottava kohtuullisella hinnalla ja toimitettava kohtuullisessa ajassa tilauksesta. "
Minun mielestä 598 € ei ole kovin kohtuu hinta. Nettitikulla ei pääse meidän alueella kuin 20-50 kbit/s
Mitä tässä pitäisi tehdä, vai pitääkö alkaa ottamaan kuluttaja suojaan yhteyttä!
Syy siihen että haluaisin langallisen yhteyden soneralta on että sonera on ainut operaattori joka jakaa meidän kaupungilla yhteyttä.
Vastaa
Rekisteröidy
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.