Skip to main content

Laajakaista extra ja ZTE ZXDSL 931W11, liittymä pätkii

  • 11. joulukuuta 2014
  • 4 kommenttia
  • 2 katselukertaa

Olen nyt käyttänyt tammikuusta alkaen Soneran taloyhtiöömme vetämää Laajakaista extra 100/10 M liittymä ZTE 931 modeemilla. Ongelmana on se, että liittymä pätkii usein.

Tekninen kokoonpano on seuraava:

Soneran toimittamasta modeemista olen kytkenyt WLANin pois päältä (koska sen kautta liittymän nopeudeksi tuli vain noin 10M mitä pidän vähän outona) ja olen kytkenyt siihen Applen TimeCapsulen jota käytän langattomana tukiasema. Perheessä on kaksi kannettavaa tietokonetta (molemmat Maceja) sekä muutama älypuhelin ja tabletti, jotka ovat kaikki yhteydessä langattomaan tukiasemaan 1-4 laitetta kerrallaan.

Ongelmana on se, että modeemi näyttää tiputtavan satunnaisesti yhteyden, vaikka kaikki valot näyttävät että yhteys olisi kunnossa. Eli sivut eivät lataudu yms. Joskus ongelma ratkeaa muutaman minuutin odottamisella, joskus purkki pitää buutata. Ongelma näyttää esiintyvän erityisesti silloin kun useampi kuin yksi laite on verkossa yhtä aikaa. Esim. kun toinen kannettava avataan samalla kun toinen työskentelee jne. Joskus ongelma esiintyy vaikka käyttäisi vain yhtä laitetta. Joinakin päivinä ongelmaa ei ole lainkaan, joinakin se on jatkuvaa. Eli hyvin vaikea sanoa mistä johtuu.

Googlettamalla huomasin, että muilla on ollut myös tämän modeemin kanssa ongelmia yhteyden ylläpysymisen kanssa. Huomasin että purkin voi muuttaa siltaavaksi ladattavalla tiedostolla ja se voi ratkaista ongelmia. Mutta paketti on tarkoitettu vain Windows-koneille. Se ei siis auta, enkä tiedä onko se ratkaisu, jota kaipaan. Joku sanoi myös saaneensa tilalle Zyxelin modeemin joka toimi paremmin. Sen tiedän myös, että ne naapurit, jotka saivat modeemikseen sen modeemin joka toimitetaan verkkotv-paketin yhteydessä, ovat selvinneet ilman pätkimistä.

Mikä eteen? Haluaisin että liittymä toimii kunnolla, koska töiden tekeminen ei muuten onnistu. Tässä on nyt pari kuukautta yritetty elää tämän kanssa.

4 kommenttia

  • 0 kommenttia
  • 11. toukokuuta 2011
Modeemin muuttamista siltaavaksi kannattaisi yrittää, koska käytät joka tapauksessa erillistä lähiverkon reititintä. Riittäisiköhän se, jos modeemin hallinnasta ottaa NAT:n ja sisäverkon DHCP-palvelun pois käytöstä? En pysty asiaa itse testaamaan.

VDSL2-modeemisi on takuun alainen laite, joten ellei se toimi kunnolla, on vaihto mahdollinen.

  • 0 kommenttia
  • 29. toukokuuta 2011
Yritin säätää purkin asetuksia. Saan DHCP:n kyllä pois päältä ja yhteys vaikuttaa toimivan sen jälkeen kyllä (vaikkakin yhdessä vaiheessa se tuntui hidastuvan huomattavasti verrattuna aikaisempaan). Ongelma on se, että en saa NAT:ia kytkettyä pois, koska se paikka mistä se mielestäni tapahtuu on ilmeisesti buginen koska asetuksia ei saa vietyä loppuun sen jälkeen kun olen ruksinut NATin pois päältä. Lisäksi kun koneen käynnisti uudestaan, kesti koneella pitkään ennen kuin yhteys verkkoon muodostui.

Toinen asia joka hieman ihmetyttää on se, että tuossa Applen langattomassa tukiasemassa näyttäisi olevan päällä asetus "Yhteyden jakaminen: Pois (siltatila)", kun muut vaihtoehdot ovat yksi IP-osoite (DHCP+NAT) tai IP-osoitteiden alue (pelkkä DHCP). Koska en todellakaan ole mikään asiantuntija en tiedä mikä noista pitäisi olla päällä jos itse VDSL2-purkin saisi asetettua siltaavaan tilaan. Mutta kun ei ilmeisesti saa, kun tuota NATia en osaa kytkeä pois.

Mielestäni tuon purkin käyttöliittymä on todella heikko kuten koko laite vaikuttaa muutenkin olevan. Liittymä on jälleen pätkinyt oikein urakalla päivittäin. Voin yrittää vielä jotakin säätöjä, mutta siinä mielessä testaaminen on hankalaa että jokaisen muutoksen jälkeen pitäisi käyttöä jatkaa niin kauan kunnes ensimmäinen yhteyden katkeaminen tulee jos tulee. Eli sikäli testaaminen on aika rasittavaa ja purkin vaihtaminen takuun turvin johonkin toimivampaan malliin houkuttelisi, koska onhan tuossa selvä vika se, että langattomasti tuosta purkista ei irtoa lähellekään sitä mitä pitäisi. Mitenköhän se onnistuu helpoiten että en joudu elämään päiviä ilman yhteyttä uutta laitetta odotellessa?

  • 0 kommenttia
  • 1. kesäkuuta 2011
Takuuvaihtojen yhteydessä tehdään yleensä siten, että asiakas palauttaa viallisen laitteen meille siinä vaiheessa kun uusi laite on saapunut perille. Tällä tavalla "modeemitonta" jaksoa ei tule.

  • 0 kommenttia
  • 1. kesäkuuta 2011
Kiitos tiedosta. Tutkin asiaa. Firman it-päälikkö oli sitä mieltä että siltaavan tilan asettamisesta ei välttämättä ole hyötyä vaan vika vaikuttaa olevan modeemin tai sitten huonon modeemin + heikon kaapeloinnin taloyhtiössä yhdistelmä. Hänen neuvonsa oli että Zyxelin modeemi toimii paremmin.

Kiitoksia avusta!

Vastaa