Skip to main content

Ongelmat 4G-verkossa ja puheluiden yhdistymisessä

  • 11. joulukuuta 2014
  • 3 kommenttia
  • 0 katselukertaa

Vikatiedotteistakin löytyvä ongelma 4G-verkossa on jatkunut jo melko pitkään. Onko asiasta mitään lisätietoa?

Ongelman merkittävyydestä huolimatta siitä on melko vähän tietoa sivuillanne. Moni asiakas varmasti ihmettelee kun soittajat valittavat että puhelimeen ei saada yhteyttä, vaikka laite onkin päällä. Tällaisesta verkkoviasta kärsivän laitteen huoltoon lähetyskin on vain 2 viikkoa hukkaan heitettyä aikaa ilman puhelinta, koska vika ei ole puhelimessa.

Kun vika on korjattu, tuleeko siitä ilmoitus Soneran sivuille, niin että sen helposti löytää?

Verkko ja tiedoittaminen sille tasolle, jolle ne kuuluvat. Kiitos!

3 kommenttia

  • 0 kommenttia
  • 29. elokuuta 2013
Hei Eeki89!

Pahoittelemme tätä ongelmaa ja kyllä tämä vika on vielä avoinna. Kiitoksia palautteestanne ja tottakai pistän palautetta eteenpäin sekä aina pyrimme tiedottamaan paremin havaituista viosta/ongelmista. Verkkolaitevalmistajilta odotamme korjausta tähän ja toivomme/aikataulu on että tässä syksyn aikaan saisimme korjauksen valmiiksi.

Ongelma ei koske kaikkia 4G päätelaitteita eikä mitään tiettyä aluetta. Korjauksena tähän ongelmaan on laitteen pudottaminen asetuksista LTE (4G) verkosta pois, 3G verkkoon.

Tiedotamme tämän ongelma korjaantumisessa vikatiedoitteissa, lisäämme tiedon korjaantumisesta avoinna olevaan "Saapuvissa puheluissa ongelmia 4G-verkossa" -ilmoitukseen.

http://www.sonera.fi/asiakastuki/vikatilanteet/hairiokartat+ja+huoltotiedotteet

//VesaN

  • 0 kommenttia
  • 29. elokuuta 2013
Kiitos vastauksesta.

Mukava tietää että on otettu härkää sarvista ja asia todella on tutkinnassa.

Toki ratkaisu on 3G verkon käyttäminen, mutta tämä vaihtoehto on harmillinen silloin kun maksaa kuitenkin 4G yhteydestä.

Onko siis niin että ongelma esiintyy vain tietyissä laitteissa? Jos niin, niin mitkä laitteet/valmistajat nämä ovat, vai ilmeneekö ongelmaa kaikissa 4G laitteissa satunnaisesti ilman logiikkaa?

Mielestäni oikea tapa informoida ongelman korjauksesta olisi etusivun oikea laita, jossa aiemminkin on ollut ilmoituksia ongelmista ja niiden korjaantumisesta. Teette toki oman ratkaisunne, muttä näin tieto tavottaisi mahdollisimman laajan käyttäjäkunnan.

  • 0 kommenttia
  • 30. elokuuta 2013
Hei Eeki89,

kiitos erittäin hyvästä parannusehdotuksesta häiriötiedottamiseemme liittyen. Olen ohjannut palautteesi eteenpäin asiasta vastaavalle taholle. Asiakkailtamme saatu palaute on erittäin tärkeätä, jotta voimme kehittää toimintaamme oikeaan suuntaan.

Mainitsemasi ongelma 4G-verkossa ei koske erityisesti tiettyjä päätelaitteita, joten ongelmaa saattaa olla laitteesta riippumatta eli eri laitevalmistajien laitteiden kohdalla.

Toivottavasti ongelma saadaan korjattua mahdollisimman pikaisesti, jotta asiakkaamme saavat kaiken hyödyn hankkimistaan laitteista ja liittymistä.


Ystävällisin terveisin

Tapani V