Skip to main content

Palvelumodeemi ja sen ongelmat

  • 11. joulukuuta 2014
  • 1 kommentti
  • 1 katselukerta

Hei,

Minulla on käytössä kotitv ja soneran thomson palvelumodeemi. Sen wlan on aika heikko ja lisäksi se hidastaa verkkoani, koska 10/100 mbit on kytkimen nopeus.

Laitoin oman 10/100/1000 802.11n Linksysin siihen kiinni. Linksys ei saa julkista IP-osoitetta, mikä rajoittaa sitä. Mm. siihen kytketty kotipuhelin toimii huonosti. Miten sille saatais julkinen osoite / taikka thomson vaihdettua nopeampaan?

Asun Helsingin tapulikaupungissa.

  • 10. maaliskuuta 2011
Koti TV toimii vain Thomson-palvelureitittimen kautta niissä liittymissä mihin laite on toimitettu. Palvelureititin on nattaava (NAT = Network Address Translation) eikä toiminto ole kytkettävissä pois. Thomsoniin kytketty verkkolaite saa aina sisäverkon IP-osoitteen.

Jos Linksys WLAN-tuliasemassa on myös NAT käytössä, se kannattaisi otta pois päältä. Muussa tapauksessa sisäverkossa tapahtuu kaksi peräkkäistä nattausta ja se ei ainakaan paranna internet-yhteyden toimivuutta.

Jos palvelureititin on Thomson TG789vn, on Ohjeet ja vinkit -sivuston artikkelissa Thomson TG789 neuvoja siihen, kuinka WLAN-yhteyden saa tietyissä ongelmatapauksissa toimimaan paremmin.

Jos kyseessä on malli TG784, kannattaa WLAN-yhteyden kanavan vaihtamista kokeilla.

Vastaa