Skip to main content

palvelureititin ja valokuitu

  • 11. joulukuuta 2014
  • 2 kommenttia
  • 4 katselukertaa

Moi, Soneran sivuilla http://www5.sonera.fi/ohjeet/Thomson_TG789 sanotaan:

Thomson TG789vn on Sonera Laajakaista Valokuitu -kohteisiin tarkoitettu päätelaite, jolla laajakaistaliittymä yhdistetään esimerkiksi tietokoneeseen.


Minulla on Laajakaista Valokuitu ja Koti TV, mutta ei kyseistä päätelaitetta. Onkohan kyse siitä unicast/multicast erosta? Eli kun joskus vaihtuu multicastiin, niin sitten tuo reititin tulee käyttöön?

2 kommenttia

  • 0 kommenttia
  • 24. marraskuuta 2011
Hei, olet oikeassa, kyse on unicast/multicast erosta. Sinulla varmaan on käytössä Zyxelin ADSL-modeemi.
Tuo mainitsemasi reititin tulee käyttöön kun unicast- kohde päivitetään multicast- kohteeksi.

Tarkistaisitko ystävällisesti vielä asiakasnumerosi, siitä puuttuu yksi numero.

  • Aloittaja
  • Faxaaja
  • 207 kommenttia
  • 24. marraskuuta 2011
Moi, ei ole mitään ADSL purkkiakaan, vaan kuitumuunnin Zyxel ES-315-F, jonka yhdessä niistä neljästä portista KotiTV:n motorola, tosin siinäkin välissä on vielä yksi kytkin, muuten ei olis riittänyt muille laitteille nettipistokkeet olohuoneessa. Hyvin on pelittänyt. Haaveilin vaan siitä josko multicastin myötä onnistuis katsoa vlc:llä noita streameja.

Vastaa