Skip to main content

YLE HD Soneran verkossa


Kyselin Soneran asiakaspalvelusta YLEn HD-kanavien näkymisestä ja kaapelikortista. Sieltä sain 20 minuutin odotuksen jälkeen vastauksen, että kortti maksaa 2,50/kk. Heillä ei ollut mitään tietoa siitä, että se olisi maksuton. Ylen sivuilla sanotaan selvästi:

"YLE HD on siirtovelvoitteen piiriin kuuluva ns. must carry -kanava. Viestintäviraston must carry -säännösten mukaan must carry -kanavista ei saa periä erillistä korvausta. Näin ollen myös kaapeliverkossa sekä kortin että katselun tulee olla maksutonta."

Olenko minä ymmärtänyt jotakin väärin vai aikooko Sonera rahastaa minua aiheettomasti?

  • 19. toukokuuta 2011
HD-linkitys vaatii kaapelikortin. YLE HD -kanava sinänsä on maksuton.

Kaapelikortin kuukausimaksuun kuuluu Travel Channel ja Eurosport -kanavat.

  • 19. toukokuuta 2011
Mutta onko kortti maksuton, niinkuin YLEn sivulla sanotaan?

  • 19. toukokuuta 2011
Uusille asiakkaille kaapelikortin hinta on 2,50 euroa/kk.

  • 19. toukokuuta 2011
Mutta eikö tässä ole ristiriita?:

"YLE HD on siirtovelvoitteen piiriin kuuluva ns. must carry -kanava. Viestintäviraston must carry -säännösten mukaan must carry -kanavista ei saa periä erillistä korvausta. Näin ollen myös kaapeliverkossa sekä kortin että katselun tulee olla maksutonta."

  • 20. toukokuuta 2011
Kerroin miten asia on YLE HD -kanavan ja Soneran kaapelitelevisioverkon suhteen, kun sitä kysyttiin. Jos asiassa on ristiriitaa, se tuskin keskutelupalstalla selviää.

  • 20. toukokuuta 2011
Tapio kirjoitti:
Kerroin miten asia on YLE HD -kanavan ja Soneran kaapelitelevisioverkon suhteen, kun sitä kysyttiin. Jos asiassa on ristiriitaa, se tuskin keskutelupalstalla selviää.


Minusta ristiriita on aivan selvä: Viestintäviraston mukaan kortin ja katselun on oltava ilmaista, mutta Sonera haluaa siitä 2,50 €/kk-

  • 20. toukokuuta 2011
olankila kirjoitti:
[quote="Tapio":3asj94xy]Kerroin miten asia on YLE HD -kanavan ja Soneran kaapelitelevisioverkon suhteen, kun sitä kysyttiin. Jos asiassa on ristiriitaa, se tuskin keskutelupalstalla selviää.


Minusta ristiriita on aivan selvä: Viestintäviraston mukaan kortin ja katselun on oltava ilmaista, mutta Sonera haluaa siitä 2,50 €/kk-[/quote:3asj94xy]

Suuri ja mahtava sonera saa tehdä mitä lystää, kun kukaan ei oikaise sitä mistään.

  • 22. toukokuuta 2011
Suuri ja mahtava asiakas voi äänestää lompakollaan.
Niin minäkin tein ja palautin kapelikortin ja pistin kanavat poikki.
Eipähän harmita YLE HD:t ja kohonneet korttimaksut.

  • 23. toukokuuta 2011
Tapio kirjoitti:
Kerroin miten asia on YLE HD -kanavan ja Soneran kaapelitelevisioverkon suhteen, kun sitä kysyttiin. Jos asiassa on ristiriitaa, se tuskin keskutelupalstalla selviää.


Kysyin asiaa YLEltä, ja sain vastauksen

"Viestintävirasto valvoo must carry-säännösten noudattamista
ja nämä säännökset eivät salli sitä että must carry kanavista peritään erillistä korvausta.
Jos YLE HD kortista pyydetään maksua on syytä kääntyä Viestintäviraston puoleen. Puhelin 09 69661 tai sähköpostilla: viestintavirasto@ficora.fi

________________________
Ystävällisin terveisin
YLEn tekninen neuvonta
yle.fi/tekniikka/"

Asiahan on päivänselvä, maksua ei saa periä!

Onko Tapiolla kommentoitavaa tähän?

  • 24. toukokuuta 2011
Kolmannen osapuolen sivuilta löytyy tällaista tekstiä (todenmukaisuudesta en tiedä):
[u:1qeweams]Maksaako YLE HD -kanavan katselu?[/u:1qeweams]
Ei maksa. Asuit sitten antennikodissa tai kaapelitaloudessa, täytyy YLE HD -kanavan olla ilmainen. Tämä koskee myös sellaista tapausta, että operaattorisi haluaa salata kanavan maksukortin taakse. Tällaisessa tapauksessa, mikäli haluat vain ja ainoastaan YLE HD -kanavan, on operaattori velvollinen toimittamaan sinulle ko. kanavan katselun mahdollistavan maksukortin täysin ilmaiseksi, ilman mitään korttimaksua.


Lähde: http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2011/05/05/maksaako_yle_hd_-kanava_vastaukset_hd-arvoituksiin

  • 24. toukokuuta 2011
Noni, ottakaapas mallia kilpailijasta ja tunkekaa se korttilinkitys sinne minne aurinko ei paista. Nekin näkisi sitten YLE HD:ta, joilla ei ole sitä hienoa Cable Ready HD -tarraa telkkarissa kiinni. Turhaa harmia vaan asiakkaille nuo linkitykset. Ja kortti ilmaiseksi niin kuin laki sanoo.

http://www.dna.fi/DNAOy/Media/Asiakasti ... tysta.aspx

  • 31. toukokuuta 2011
Mikäli Soneran kaapeli tv-asiakkailla ei ole kaapelikorttia, he voivat tilata käyttöönsä kuukausimaksuttoman kaapelikortin 30.5.2011 alkaen. Toimitamme kortin asiakkaidemme kotiin pelkällä toimitusmaksun hinnalla (11,90 €). Kk-maksuton kaapelikortti sisältää ilman erillistä maksua teräväpiirtoisen YLE HD:n (kanava 201). Kortti ei sisällä muita kanavia, mikäli sitä ei aktivoida kk-maksulliseksi.

Lisätietoa asiasta ajankohtaisista
tiedotteista.

  • 31. elokuuta 2011
Voiskos Sonera ottaa tästä salaukset/linkitykset pois, kun ei niitä muutkaan yhtiöt verkoissaan enää käytä? Kyllä tää Sonera ja HD -systeemi jaksaa ihmetyttää vieläkin, kun nyt on näköjään 4HD:kin salattuna. Ensin ollaan muita verkkoja jäljessä vuosia ja sitten salataan kaikki, ettei varmasti olisi turhan helppoa ja ilmaista niitä katsoa.

  • 1. syyskuuta 2011
antti1: Kiitos palautteestasi. Olen välittänyt sen eteenpäin.

  • 6. syyskuuta 2011
Henkilökohtaisesti minulle on yhdentekevää onko kurakanavat salattuja vai ei. YLE:n ohjelmista maksan kuitenkin TV-luvan muodossa. Soneran vaatimus peruskanavien korttilinkityksestä on kohtuuton. Minun pitäisi siis tilata taloutemme neljään televisioon neljä "ilmaista" 11.90 €/kpl korttia! Toivottavasti asia korjaantuu mahdollisimman nopeasti.

  • 31. lokakuuta 2011
Onneksi olkoon Sonera!

Koska DNA omassa verkossaan lähettää YleHD-kanavan salaamattomana, ei myöskään Soneralla ole kaapeliverkossaan enää velvollisuutta salata lähetystä kortin tai linkityksen taakse.
http://avoinyle.fi/www/fi/tiedotteet/in ... jectID=402

Nyt odotankin, että Sonera palvelee asiakkaitaan ja YleHD alkaa kaapeliverkossa näkyä ilman korttia tai muita hilavitkutuksia.

t. Kimmo:)

ps. DNA:n salaamattomuus ei ole vitsi. Se että Sonera tekisi samoin saattaa hyvinkin olla.

  • 2. marraskuuta 2011
Taloyhtiö päätti vaihtaa kaapeliverkon DNA -> Sonera. No ei siinä mitään mutta samalla lakkaavat kaikki kotimaiset HD-kanavat näkymästä koska sonera on päättänyt että ne pitää linkittää.

Kumma ettei DNA katso välttämättömäksi vittuilla asiakkaille linkityksen muodossa Yle HD, MTV3 HD, Nelonen HD kanavien kohdalla. Maksukortin takanahan ne ovat joka tapauksessa.

CI+ laitetta ei kotonta löydy, linkitettyjä CI-moduleitakaan ei enää vuokrata??

  • 3. marraskuuta 2011
ollittm: CA vuokramoduulien vuokraus on päättynyt elokuussa 2011. Linkitystä tarvitsevia Clv1 -television omistajia on pyydetty hankkimaan Cable Ready HD digiboksi esim. kodinkoneliikkeestä. Lisää linkityksestä löydät täältä.

  • 4. marraskuuta 2011
Eikö olisi paljon helpompaa lähettää ne kotimaiset HD-kanavat ilman linkitystä niinkuin DNA tekee? Ainakin se olisi asiakaslähtöistä toimintaa. YLE HD tulee tietääkseni kokonaan salaamatta antennista joten taitaa joutua asentamaan antennia Soneran käytäntöjen takia.

Suomalaiseen järjestelmään sopivat linkittävät digiboksit ovat paitsi aivan surkeita niin myös sikamaisen kalliita. Vähän niinkuin tallentavat digiboksit muutama vuosi sitten kun ne tulivat myyntiin. Tilanne ei edes parane koska firmiksiä ei päivitetä HD ready- kustannusten vuoksi.

Edes niin perusperus-omaisuus kuin hakusana-ajastus ei löydy näistä nykyisistä.

  • 7. marraskuuta 2011
ollittm: Kiitos palautteestasi! Laitoin asiasta viestiä eteenpäin kanavista vastaavalle taholle.

Vastaa