Skip to main content

Sonera ja Packetloss

  • 11. joulukuuta 2014
  • 7 kommenttia
  • 0 katselukertaa

Mistä minä oikein maksan ? Huonosta palvelun tarjoasta ja yhteydestä.

Sonera

Kuva kertoo monta asiaa ja netin toimivuudesta. Liittymässä tällä hetkellä ja kuvan otto hetkellä päällä virheenkorjaustila. Asiasta on tehty vikailmoitus puhelimitse ja siihen on vastattu ja tehty muutamia kokeiluja ei auttanut. WinMTR:ssä näkyvä IP on minun/meidän oma serveri joka on Saksassa ja i3d.net. Vika ei ole i3d.net:in päässä, koska muilla meidän jannuilla ei ole packetloss:ia mutta heillä on muut palveluntarjoajat. Vikapalveluun soitettua luvattiin asiaa alkaa tutkimaan mutta en saanut minkäänlaista viestiä puhelimeen, että asiaa ollaan korjailemassa tai yleensakkään mitään varmistus viestiä saanut. WinMTR:ssä vaikka hot:in muutat YOUTUBE.COM ei sillä ole vaikutusta. Hermot menee vaan palvelun tarjoajan kanssa mutta muuta laajakaistaa ei saa tänne peräpohjolaan KIITOS SONERAN.

7 kommenttia

  • 0 kommenttia
  • 21. joulukuuta 2011
Oletko kokeillut pingata muita palvelimia? www.pingtest.net on hyvä sivusto. Jos sielläkin tulee packet lossia niin vika on varmasti jossain muualla eli Sonerassa (Tosin voi olla modeemissa myös jos siellä on palomuuriasetukset liian kovilla).

  • 0 kommenttia
  • 21. joulukuuta 2011
Buffale kirjoitti:
Oletko kokeillut pingata muita palvelimia? http://www.pingtest.net on hyvä sivusto. Jos sielläkin tulee packet lossia niin vika on varmasti jossain muualla eli Sonerassa (Tosin voi olla modeemissa myös jos siellä on palomuuriasetukset liian kovilla).


Kokeilin ja siellä näyttää packet lossiksi 0% . WinMTR:llä ilmoittaa noi lukemat noin huimiksi ja cmd:llä jos tekee tracert testin tuleetimed out, noh tästä sitten vielä kertaalleen haalasin Zyxelin, Wippies ja telewell motukat. Ensiksi Zyxel ja WinMTR tulille 0% packetloss, Wippes 0% packetloss ja lopuksi Telewell 0% packetloss, noilla kaikilla motukoilla tracert testit EI YHTÄKÄÄN TIMED OUT:ia. Thomson tulille ja testeihin packetloss:it jossain 90-95% tietämillä ja tracert testissä timed out:ia. Palomuuri asetuksia soneran firmiksellä varustetussa thomsonin asetuksia ei voida säätää ja winukassa ei palomuuri käytössä, pakko kait todeta että thomsoni on susi jo syntyessään. Pitää vissiin käydä itse ostamassa joku laadukkaampi modeemi (Frizz, Asus tai Buffalo (laadukkaampia kuin thomsonit)).

  • 0 kommenttia
  • 22. joulukuuta 2011
Joo, hyvä. En ole Soneran Koti TV:n asiakas, joten minulla ei löydy tuota Thomsonia. Olen kyllä kuullut että se nostaa pingejä jo ihan jumalattomasti ja Koti TV ominaisuus myös. Mutta tuon perusteella näyttää olevan niin että tuo Thomson on syypää noihin packet losseihin.

Itselläni on Telewell tällä hetkellä ja hyvin toimii, mutta itse suunnittelen että ostaisin ihan laadukkaan modeemiin (tyyliin Buffalo tai Cisco) niin sitten tällaiset Soneran vakio kommentit; "Tarkista oma modeemi, ei meidän verkossa oo vikaa" voi jäädä pois.

  • 0 kommenttia
  • 22. joulukuuta 2011
Thomson tg789vn jotenkin sekoilee WinMTR ja tracert testeissä, tracert testissä tulee timed out:ia ja WinMTR:ssä se ilmoittaa noi huikeet packetlossit mutta sitten kun mennää esim. pingtest.net sivulle niin ei ole yhtään packetlossia. Voisiko joku joka omistaa kyseisen purkin tehdä WinMTR:llä saman testin?, host:ksi vaikka youtube.com ja kertoa tuloksen onko lossia vaiko eikö ja tracert testin samaten. Samaan syssyyn kysäsen minkälaisen motukan laittaa tuon tg789vn tilalle? meinaan vois olla hiukan laadukkaampi, motukassa pitäs pystyä noiden ethernet porttien VPI ja VCI arvoja säätään erikseen eri porteille, kun eikös tavan netti toimi VPI ja VCI arvoilla 0/33 kun taas IPTV on sen 0/35.

  • 0 kommenttia
  • 23. joulukuuta 2011
eikös siinä soneran Koti TV palvelussa ole oletuksena häiriön suodatin päällä en nyt tällä hetkellä sen virallista nimeä muista enkä jaksa alkaa googlettamaan, mutta eiköhän jokainen sen jo tuolla ymmärrä ja tämä aiheuttaa ne suuremmat vasteajat. Sen saa tarvittaessa pois päältä kun on yhteydessä asiakaspalveluun, mutta tässä tapauksessa sonera pyyhkiikin kätensä siitä, että TV palvelu toimii moitteetta.

  • 0 kommenttia
  • 23. joulukuuta 2011
Taitaa olla se virheenkorjaus asetus päällä, joka kasvattaa pingejä.

  • 0 kommenttia
  • 23. joulukuuta 2011
Buffale kirjoitti:
Taitaa olla se virheenkorjaus asetus päällä, joka kasvattaa pingejä.
Husky kirjoitti:
eikös siinä soneran Koti TV palvelussa ole oletuksena häiriön suodatin päällä en nyt tällä hetkellä sen virallista nimeä muista enkä jaksa alkaa googlettamaan, mutta eiköhän jokainen sen jo tuolla ymmärrä ja tämä aiheuttaa ne suuremmat vasteajat. Sen saa tarvittaessa pois päältä kun on yhteydessä asiakaspalveluun, mutta tässä tapauksessa sonera pyyhkiikin kätensä siitä, että TV palvelu toimii moitteetta.

Ei mitään vaikutusta olisi se päällä tai pois ja vasteaika (latency/ping on ihan eri asia kuin packetloss) ja kerro toki miksi toisilla modeemeilla ei tuota packetlossia ilmaannu noissa WinMTR ja Tracert testeissä? se ilmenee tällä sonera omalla hienolla TG789vn/sonera firmiksellä. Sonera ottaa kyllä virheenkorjauksen pois jos minä haluan. Olenkin tuolla Modeemi puolella kysynyt/pyytänyt josko joku tekisi WinMTR:llä ja komentokehotteen tracert testillä saman testin ja kertoilisi mitä näyttää.

Vastaa