Siis tässä on ollut muutamia päiviä ongelmana DNS-yhteyden katkeilu ja muutenkin epätasainen "lagi" pelaamisessa Soneran netissä.
Kyseessä on se että DNS-yhteys katkeaa noin 20 minuutin välein, joka aiheuttaa routterin hakemaan DNS-yhteyttä uusiksi mihin menee noin 2 minuuttia, ja sinä aikana ei pääse nettiin.
Pelatessa tästä ei tule ongelmia, mutta netissä ollessa kylläkin. Pelatessa tosin tulee 2-5 minuutin välillä outo paketinmenetys-piikki jossa katoaa 1-6 pakettia (pingasin servua omistajan luvalla kun pelasin) ja se aiheuttaa pelin uudelleenlatauksen välillä, mikä haittaa erityisen paljon kun pelaa vähän nopeatempoisempia pelejä.
Itsellä on 24/2 ADSL laajakaista, ja isälläni soneran netissä 100/10 ja sielläkin samaa ongelmaa. Kaverilla on Elisan netissä ja heillä olin LAN-partyissä ja yhteys pelasi 3 päivää katkeamatta.
DNS palvelimen yhteys katkeaa?
Rekisteröidy
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.