Yhteisö

Lueskele, kysy neuvoa, keskustele, opi uutta ja liity mukaan!
Jäseniä 62320
Kirjoituksia 170283

FTTH liittymän ethernet muunnin



Highlighted
Uusi keskustelija
Rekisteröitynyt: ‎13-05-2020
Kirjoituksia: 11
11/18

Vs: FTTH liittymän ethernet muunnin

 


@JuhoOlliLo  kirjoitti:

Suositus on, että taloyhtiön kuitusisäverkko on yksimuotokuitua. 

Taloyhtiön tekniseentilaan tulee meidän kytkin, jossa on jokaiseen huoneistoon kuituportti.

 

Kytkimestä teknisentilan sisäverkonpaneeliin me hommaamme kytkentäkuidun.Taloyhtiön omat sisäverkon kuidut tulee olla päätetty taloyhtiön sisäverkonpaneeliin. 

 

Jos asunnon kuitumuunnin tulee meiltä, niin se on mallia Inteno XG-6846. Ja siihen tulevan SFP-sovittimen liitin on SC upc. Tämä muunninmalli on testattu toimivaksia Telia TV digiboksilla palvelun kanssa. 

 

Jos taloyhtiö rakentaa huoneistojen osuuden itse, niin silloin kuitumuuntimen ja SFP-sovittimen saa itse päättää, kunhan pitää huolen että ne ovat yhteensopivat. Asuntoon tulevissa kytkentäkuiduissa tulee ottaa huomioon että niitä voi olla neljää erilaista, taloyhtiön sisäverkon liitin määrää kytkentäkuidun mallin. Meidän teknisentilan ratkaisut eivät vaikuta tähän. 

Meille riittää että asunnoista tekniseentilaan menevät kuidut on päätetty sisäverkonpaneelissa teknisessätilassa. 

Taloyhtiö vastaa itse omista kuitumuuntimista ja sisäverkostaan sekä niiden vikatilanteista. 


Moikka, 

 

Kerrotko vielä sen sfp sovittimen valmistajan ja mallin. Tuolla speksillä, että SC liitin ja sfp moduuli, löytyi nopealla haulla kymmenkunta erilaista versiota, eikä noists varmaan toimi kuin se yksi teidän aktiivilaitteen kanssa ristiin. Esim. https://www.atel-electronics.eu/grupa.php?grupa=KOM34&v=grid#sfp_wdm_sc_connector

0 tykkäystä
Highlighted
Telialainen
Rekisteröitynyt: ‎29-06-2017
Kirjoituksia: 358
12/18

Vs: FTTH liittymän ethernet muunnin

Meidän toimittaman Intenon kuitumuuntimen kanssa käytetään linkistä löytyvää SFP-moduulia.

 

SFP-moduuli pitää valita nyt sen asuntoon tulevan kuitumuuntimen ja kytkentäkuidun mukaan, ei meidän teknisentilan kytkimen. 

Highlighted
Uusi keskustelija
Rekisteröitynyt: ‎13-05-2020
Kirjoituksia: 11
13/18

Vs: FTTH liittymän ethernet muunnin


@JuhoOlliLo  kirjoitti:

Meidän toimittaman Intenon kuitumuuntimen kanssa käytetään linkistä löytyvää SFP-moduulia.

 

SFP-moduuli pitää valita nyt sen asuntoon tulevan kuitumuuntimen ja kytkentäkuidun mukaan, ei meidän teknisentilan kytkimen. 


Eikö tuossa ole LC-liittimet toisin kuin äsken mainitsit?

 

Kyllähän tuo jakamossa olevassa laitteen lähetin väkisin vaikuttaa SFP-moduulin valintaan. Jakamossa olevan lähettimen täytyy olla samalla aallonpituudella ja samaa sarjaa, eli vaikka sitten tuollainen duplex lähetin/vastaanotin kuten linkkasit. Mikäli asuntoon hankittu ja lähettävän pään laite eivät sovi yhteen, ei se varmasti tule toimimaan. En voi valita tuota moduulia ohjeesi mukaan oman muuntimeni ja kuidun mukaan ihan kuten haluan, eihän se vaan tule toimimaan, jos ne ei ole yhteensopivia kuidun toisassa päässä olevien (Telian) laitteiden kanssa. Turhautunut-hymiö Enhän minä voisi yrittää puhua lentokoneen kanssakaan motonetistä haetulla käsiradiolla, vaan pitää olla samalla taajudella olevat laitteet kuin siellä lentokoneessa, jotta viesti menee perille.

Highlighted
Telialainen
Rekisteröitynyt: ‎29-06-2017
Kirjoituksia: 358
14/18

Vs: FTTH liittymän ethernet muunnin

Meillä on käytössä yksimuotokuidun kanssa bi-directional SFP. Lähetys ja vastaanotto tapahtuu samassa SFP:ssä ja kuidussa.

SFP:n aallonpituudet kannattavat olla ehdottomasti 1310TX/1490RX, koska kytkimen puolella nämä ovat 1490TX/1310RX.

 

Vaikka aallonpituuksissa olisi eroja niin nämä yleensä kyllä toimivat, jos spektrit menevät tarpeeksi päällekkäin.

 

Vaikuttaa että linkin kuva ei nyt ilmeisesti vastaa oikeaa tuotetta. 

Highlighted
Uusi keskustelija
Rekisteröitynyt: ‎13-05-2020
Kirjoituksia: 11
15/18

Vs: FTTH liittymän ethernet muunnin


@JuhoOlliLo  kirjoitti:

Meillä on käytössä yksimuotokuidun kanssa bi-directional SFP. Lähetys ja vastaanotto tapahtuu samassa SFP:ssä ja kuidussa.

SFP:n aallonpituudet kannattavat olla ehdottomasti 1310TX/1490RX, koska kytkimen puolella nämä ovat 1490TX/1310RX.

 

Vaikka aallonpituuksissa olisi eroja niin nämä yleensä kyllä toimivat, jos spektrit menevät tarpeeksi päällekkäin.

 

Vaikuttaa että linkin kuva ei nyt ilmeisesti vastaa oikeaa tuotetta. 


Kyllähän sitä tietoa siellä siis löytyy mutta älyttömän kaivamisen takana. Miksi muuten tuollaista käytetään kun tuntuu olevan todella kiven alla saatavuudet? Eikö löydy jotain yleisempää ja helposti saatavilla olevaa? 

0 tykkäystä
Highlighted
Telialainen
Rekisteröitynyt: ‎22-01-2019
Kirjoituksia: 319
16/18

Vs: FTTH liittymän ethernet muunnin

Miksi käytämme FTTH liittymissä linkistä löytyvää SFP-moduulia?

Syitä on varmasti monia. Yleensä hinta/laatu suhde hankinnoissa on yksi tärkeä tekijä. Kuitumuunnin tulee myös Intenolta.

 

Sen tarkemmin laitehankinta päätöksiä tai niiden perusteita emme lähde julkisesti avaamaan.

Asiakkaalla on mahdollisuus myös käyttää muiden valmistajien tuotteita kunhan ne ovat yhteensopivia.

 

0 tykkäystä
Highlighted
Uusi keskustelija
Rekisteröitynyt: ‎13-05-2020
Kirjoituksia: 11
17/18

Vs: FTTH liittymän ethernet muunnin

Moikka,

 

Halutessaan edullisemman vaihtoehdon. Tiedättekö käykö 1310nm TX / 1550nm RX laite? Tuollaista 1490nm ei vaikuta enää olevan olemassa missään muualla kuin teillä.

0 tykkäystä
Highlighted
Telialainen
Rekisteröitynyt: ‎29-06-2017
Kirjoituksia: 358
18/18

Vs: FTTH liittymän ethernet muunnin

Tuon pitäisi toimia kyllä, jos tämän SFP-moduulin vaihteluväli kattaa myös 1490nm aallonpituuden. 

Tämä käy yleensä ilmi laitteen datasheetistä, jossa kerrotaan tekniset ominaisuudet. 

 

Esimerkiksi aallonpituudet voivat olla minimi 1470nm, tyypillinen 1490nm ja maksimi 1510nm.

Jos aallonpituudet kohtaavat, laitteiden pitäisi toimia yhteen.