Skip to main content

Ei signaalia...

  • 11. joulukuuta 2014
  • 1 kommentti
  • 21 katselukertaa

Osaako kukaan sanoa mistä seuraava ongelma voisi johtua:
Tässä talossa on soneran kaapeli-tv ja heti muuton jälkeen television katselussa on ollut ongelmia. TV ja digiboksi hukkaa välillä singnaalin (eli tulee ilmoitus "ei signaalia" tai kuva muuttuu pikselimössöksi). Huomasin että antennijohdon heiluttelu auttoi ongelmaan. Ostin tämän jälkeen uuden johdon, mutta sekään ei auttanut ongelmaan, eikä muutkaan (kokeilin myös eripituisia johtoja) johdot. Vika ei minusta ole pistokkeen päässäkään, koska se ei auta jos johtoa heiluttelee/pyörittelee pistokkeen päästä, vaan johtoa täytyy heilutella puolesta välin. Ainoa kanava missä ei tunnu olevan mitään ongelmia on nelonen HD.

Ongelma on outo, koska vaikka äsken kaikki kanavat olisivat näkyneet, eikä johtoon ole koskettukaan, niin silti yht'äkkiä osa kanavista ei näykkään, ennen kuin taas on käyty johtoa heiluttelemassa. Olen kokeillut myös toista televisiota missä on C-viritin sekä kaapeliverkon digiboksia ja niillä oli sama ongelma.

Olen kokeillut myös sammuttaa/kytkeä irti kaikki muut laitteet (vahvistin, tietokone, digiboksit, sisäantenni yms.) olohuoneesta, jos ne aiheuttasivat häiriöitä. Sekään ei kuitenkaan ole auttanut. Minulla on sisäantenni ja televisiossa myös T-verkon viritin sekä digiboksi, eikä näillä esiinny minkäänlaista ongelmaa.

Seinän toisella puolella on tämän taloyhtiön tekninen tila (jossa sähköpääkeskus, puhelinjakamo, lämmönjakohuone yms.), onko mahdollista että joku sieltä voisi aiheutaa häiröitä? :D Missä muualla ongelma voisi olla? Soneralla? Talon kaapeloinneissa? Pistokkeessa (ainut pistoke asunnossa on olohuoneessa)? Muilla asukkailla ongelmia ei kuulemma ole.

1 kommentti

  • 0 kommenttia
  • 1. kesäkuuta 2011
Olitkin jo koittanut kattavasti eri keinoja ongelman selvittämiseksi omalta puoleltasi. Yksi keino joita tällaisissa ongelmatapauksissa voi yleisesti koittaa on testata tv:n toimintaa asunnon toisesta antennipistorasiasta. Kerroitkin kuitenkin, että asunnossasi on vain yksi antennipistorasia, joten neuvosta ei ole apua tähän tapaukseen.

Jos häiriö on yhä jatkunut, sinun kannattaa seuraavaksi jättää ongelmasta vikailmoitus vikapalveluumme 0206 90101 (pvm/mpm). Näin ongelmaa pystytään tutkimaan vuorostaan meidän verkkomme puolelta. Tarvittaessa paikalle pystytään tällöin lähettämään myös asentaja, joka pystyy selvittämään ongelman syyn tarkemmin.

Vastaa