Skip to main content

Taloyhtiö kaapeliverkkoon

  • 11. joulukuuta 2014
  • 2 kommenttia
  • 2 katselukertaa

Taloyhtiö, jossa asun, liitetään valokuituverkkoon 7.1. Nykyinen sopimukseni on Laajakaista valokuitu / VDSL2 (modeemi) 100M/10M. Soneran tiedotteessa sanotaan, että muutospäivänä lakkaavat kaikki antennipistokkeesta tulevat palvelut (esim. kaapelimodeemilla toimiva laajakaistayhteys). Mitä minun nyt pitää tehdä, jotta nettiyhteys toimii? Vai pitääkö tehdä mitään?? Kiitos!

2 kommenttia

  • 0 kommenttia
  • 3. tammikuuta 2014
Hei Jaanara65

Kytkentä koskee vain Antennipistokkeen kautta tulevia yhteyksiä. Sinun liittymäsi on jo valokuituverkossa VDSL2-yhteydellä joten tämä muutos ei aiheuta mitään toimenpiteitä nettiyhteytesi puolesta :)

Muutoksen jälkeen joudut luultavasti kyllä palauttamaan digiboksillesi tehdasasetukset ja hakemaan kanavat uudestaan jotta saat TVn näkymään.

  • 0 kommenttia
  • 3. tammikuuta 2014
Huh, helpotus :) Kiitos vastauksesta! Tällainen tumpelo ei aina oikein tajua näitä asioita :(

Vastaa