Muutin 1.8. HOASing asuntoon, johon kuuluu vakiona Soneran laajakaista. Saimme laajakaistan käyttökuntoon jo ajat sitten.
Huoneistossamme 2x2 internetkaapelipistoketta. Eilen jostakin mystisestä syystä olohuoneessa netti ei enää toiminutkaan (toimi sielläkin siis eiliseen asti); selaimen avatessa ruutuun tulee Soneran HOASin nettiliittymän käyttöönottosivu (tällä hetkellä "liittymää vahvistetaan"), emmekä pääse siis käyttämään nettiä (vaikka yhteys toki fyysisesti toimiikin). Samaan aikaan yhteys ja netti toimivat aivan normaalisti makuuhuoneessa!
Soitin äsken asiakaspalveluunne, jossa pääsin jopa puhumaan robotille, joka ei tietenkään ymmärrä mistä tässä kysymys. Laittoi vain ongelman "asiantuntijan" käsittelyyn. No juu, asiantuntija varmaan näki, että "ahaa, nettihän toimii jo, eipä tarvitse mitään tehdä", kun ei tiedä, että _toisessa huoneessa_ ruutuun pätkähtää Soneran liittymän avaussivu... Kehoittivat minua ottamaan yhteyttä HELPSONIIN "modeemi- ja tietokoneongelmissa"! Uskomatonta! Kai minä nyt tiedän että yhteys ON OLEMASSA, tässähän minä sitä juuri käytän!
En saata uskoa, että Sonera ei viitsi enää tarjota edes oikeata IHMISTÄ puhelimeen vikatilanteessa. En kai minä sinne huvikseni soittele? Jos olisin saanut selvittää vian ihmiselle, tilanne oltaisiin toki tajuttu, eikä "asiantuntijan" eikä minun, asiakkaan, aikaa olisi haaskattu!
Jos ette vastaa pian, en vastaa teoistani, sillä olen tällä hetkellä hermoromahduksen partaallla (ihan oikeasti).
Pikaista vastausta ja älykkyysosamääräni kunnioitusta toivoen,
J.A. Matikainen
Vastaa
Rekisteröidy
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.