Skip to main content

20M lataa 2-6M teholla!!

  • December 11, 2014
  • 19 kommenttia
  • 11 katselukertaa

Hei!

Heinäkuun alussa nopeus nousi 20Megaan valokuidussa mutta käytännössä nopeus on 2-6Megaa!
!? Aivan kuin nopeutta olisi puolitettu alaspäin, eikä tuplattu nopeampaan suuntaan!?

Mistä on kyse? Mitattu Soneran omalla http://www.sonera.fi/Laajakaista/Laajak ... opeustesti testillä.

19 kommenttia

  • August 12, 2010
Asiakastietojemme mukaan olitkin ollut asiasta jo yhteydessä vikapalveluumme 11.8. aikana ja ongelma oli saatu selvitettyä vikailmoituksella.

T. Sami
Sonera Asiakaspalvelu

  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • August 13, 2010
Hei!

Yhteys m-a-t-e-l-e-e taas!!

Testasin viisi kertaa Soneran testisivulla:
vaihteluväli 1M - 7M vastaanottonopeus, 24M valokuidulla.. :(

  • August 16, 2010
Voit tehdä laajakaistaliittymästä vikailmoituksen Omilta sivuilta löytyvällä Laajakaistan vikailmoitus - lomakkeella. Tätä ennen kannattaa kuitenkin varmistaa että omat laitteet ovat kunnossa eli testi toisella ADSL-modeemilla ja -kaapelilla olisi vähintäänkin tarpeen tehdä. Testatessa mahdollisesti käytössä olevat sisäverkon laitteet tulisi ohittaa ja tietokone suoraan modeemiin kiinni kaapelilla.

Tällä hetkellä (16.8. klo 13:25) ADSL-modeemisi on muodostanut yhteyden ADSL-keskittimeen kaistanleveydellä, joma mahdollistaa maksimissaan noin 21/1 Mbit/s nopeudet. Nopeusluokan 24/2M täysi hyödyntäminen vaatii että ADSL-modeemi käyttää ADSL-signaalina standardia Annex M (ITU G.992.5). Muilla ADSL-standardeilla ei lähtevän datan 2 Mbit/s nopeus ole mahdollinen, vaan nopeus jää noin 1 Mbit/s tasolle. Jos modeemi ei automaattisesti ota asetusta käyttöön, on ADSL-standardi on määriteltävissä modeemin hallinnan kautta.

Modeemisi saattaa käyttää Annex M - yhteyttä, mutta nopeuksin puolesta ei näytä siltä. Asiaan saisi varmuuden modeemin hallintasivuilta tarkistamalla. Tämä asia tuskin on syy kertomaasti huomattavaan hidasteluun, mutta vain Annex M - standardia käyttämällä saa liittymän yhteydestä kaiken hyödyn irti nopeuksia ajatellen.

T. Tapio
Sonera Asiakaspalvelu

  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • August 16, 2010
Hei!

Kiitos vastauksestasi!

Miten pääsen modeemin sivuille?
Sille oli joku tietty osoite, jota nyt ei koneen huollossa käynnin jälkeen ole tallessa.

Mistä näen onko tuo M.. käytössä?

Miten se asetetaan käyttöön?

Tarvitsen vastaukset meilinä tai puheluna tänne päin,
itselläni ei ole liittymästäni johtuen mahdollisuutta soittaa maksullisiin neuvontanumeroihin.
Enkä toki muutenkaan ala erikseen maksamaan siitä, että saan jo maksetun palvelun toimimaan. ;)

Kiitos!

  • August 18, 2010
Modeemin hallintasivun osoite ja asetuksien muuttaminen vaihtelee eri modeemimerkkien välillä. Jos kerrot ADSL-modeemisi merkin ja tarkan mallinimen, pyrin selvittämään mikä on modeemisi hallintasivun osoite.

Hallintasivulle kirjautuminen ja modeemin asetuksien muuttamisesta on yleensä neuvottu tarkemmin modeemin ohjekirjassa, joten kanattaa käyttää sitä apuna modeemin hallintaan kirjautumisessa ja asetuksien muuttamisessa.

T. Sami
Sonera Asiakaspalvelu

  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • August 20, 2010
Hei!

Kiitos, eli modeemini on:

TW-EA510 ASDL Mpdem Router
Firewall WLAN AP(802.11 b+g)

Eli Telewellin Soneran valokuidun mukana tullut laite.

Yhteys on piilotettu muilta.

  • August 24, 2010
TW-EA510 v3(b) - ohjekirja PDF-muodossa.

- Sivulla 20 neuvotaan modeemin hallintaan kirjautuminen (PDF-tiedoston sivu 21).
- Ohjeen perusteella sivulla 30 (PDF-tiedoston sivu 31) kerrottu valikko Toiminnallinen tila antaa valita käytettävän ADSL-standardin eli sieltä ilmeisesti pystyy valitsemaan standardin Annex M.

Meillä ei ole käytössä vastaavaa testilaitetta, joten neuvominen menee TeleWellin ohjekirjan perusteella. Helpottaisi jos pääsisi näkemään mitä minkäkin valikon takaa modeemin hallinnassa löytyy.

T. Tapio
Sonera Asiakaspalvelu

  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • October 8, 2010
Hei!

Maksan reilusti yli 20 megan nopeudesta!
Netti matelee jatkuvasti noin 8-9 megan nopeudella!
Mitattu Soneran omalla nopeustestillä!

Miksi jatkuvat ongelmat??

  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • October 8, 2010
Asetukset
Asetukset/
Ulkoverkko/
ASDL linja:
tuolla voisi valita M -kohdan, mutta kun niin tein,
yhteys katosi kokonaan! :(



Modeemin mallin nimi TW-EA510 versio 3

Toimii nyt alkuperäisillä asetuksilla:

ADSL linjan tyyppi Annex A
Modulointi Autom.
Laitteen ohjelmistoversio DMT FwVer: 3.5.18.0_A_TC, HwVer:T14F7_1.0
Linjan tila (DMT) Up
Toimintatila ADSL2+
Lähetysnopeus 1016 kbps
Vastaanottonopeus 22215 kbps
SNR Marginali (Lähetys) 6.3 db
SNR Marginali (Vastaanotto) 7.1 db
Linjan vaimennus (Lähetys) 0.0 db
Linjan vaimennus (Vastaanotto) 0.0 db

  • October 11, 2010
Liittymäsi nopeusluokka verkossa on 24/2 Mbit/s. ADSL-modeemisi on tällä verkossa kaistanleveydellä, joka vastaa maksimissaan noin 22/1 Mbit/s maksiminopeuksia. Onko mainitsemasi 8-9 Mbit/s nopeus mitattu langattoman lähiverkon kautta vai tietokone kytkettynä verkkokortin kautta kaapelilla suoraan modeemiin?

Liittymäsi olisi modeemin ja liittymätyypin (ADSL > VDSL2) vaihdolla muutettavissa 24/10M tai 100/10M nopeusluokkaan.

  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • November 26, 2010
Hei!

En tarvitse 24mt nopeampaa ja kalliimpaa.

Kyse on nyt siitä, että tahtoisin saada käyttöön edes tuon 24mt,
josta nyt maksan.

Mitä aivan konkreettisesti voitte tehdä, että nopeus on luvattu?

Pahimmillaan junnaa non 1-2 mt nopeudella.

Tämä yhteys piti olla oma, eikä niin, että joku muu sitä jakaa!

Täysin salattu yhteys! Eli ei näy muille.

Mutta jakaako Sonera tätä yhteyttä myös naapureille?


Asia on nyt tärkeintä saada ratkaistua ja nopeus kohdalleen!

Miten toimitaan?

Kiitos!

  • November 30, 2010
Kyseissä liittymätyypissä yhteysnopeuden tulisi toimitusehtojen mukaan olla vähintään puolet maksiminopeudesta. 24Mbit/s on siis yhteyden teoreettinen maksiminopeus.

Viestistäsi ei käy selville, onko yhteytesi ADSL-modeemin ja tietokoneen välillä muodostettu langattomasti vai verkkokaapelilla. Jos käytössäsi on langaton yhteys olethan muistanut suojata modeemin ja tietokoneen välisen yhteyden? Langattoman verkon suojaus tulee käyttäjän itse huolehtia ajantasalle. Sonera ei jaa yhteyttäsi muille.

Tarvittaessa voit jättää liittymästäsi vikailmoituksen ja helpoiten se onnistuu käyttämällä tätä vikailmoituslomaketta. Lomakkeen täyttämistä varten tulee kirjautua Omat Sivut -palveluun liittymäsi käyttäjätunnuksella ja salasanalla.

  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • November 30, 2010
Hei!

Yhteys on langaton läppärin ja modeemin välillä ja
kuten edellä kerron, täysin suojattu eikä näy muille.

  • December 1, 2010
Koska yhteys on tällä hetkellä modeemin ja tietokoneen välillä muodostettu langattomasti olisi hyvä kokeilla yhteyttä kytkettynä verkkokaapelilla. Jos yhteysnopeudet edelleen ovat tuota luokkaa senkin jälkeen kun kone on kytketty verkkokaapelilla modeemiin on syytä tehdä vikailmoitus jotta voidaan selvittää mistä hidastelu johtuu.

  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • June 28, 2011
mitenmodeemiauki kirjoitti:
Hei!

Heinäkuun alussa nopeus nousi 20Megaan valokuidussa mutta käytännössä nopeus on 2-6Megaa!
!? Aivan kuin nopeutta olisi puolitettu alaspäin, eikä tuplattu nopeampaan suuntaan!?

Mistä on kyse? Mitattu Soneran omalla http://www.sonera.fi/Laajakaista/Laajak ... opeustesti testillä.



..........

  • June 30, 2011
Mitäpä jos testaisit sitä yhteyttä liittämällä tietokoneen modeemiin verkkokaapelilla, kuten edellä on neuvottu useaan otteeseen. Wlan on yleensä "sitä itseään".

  • Aloittaja
  • Savumerkittäjä
  • June 30, 2011
heimohuima kirjoitti:
Mitäpä jos testaisit sitä yhteyttä liittämällä tietokoneen modeemiin verkkokaapelilla, kuten edellä on neuvottu useaan otteeseen. Wlan on yleensä "sitä itseään".


Verkkojohto ei nostanut nopeutta kuin korkeintaan 2mt.
Mutta metrin johdossa ei voi roikkua kiinni seinän vieressä, kun on tehtävä töitä.
Pidempi johto taas hidastaa entisestään.

  • July 4, 2011
mitenmodeemiauki kirjoitti:
Verkkojohto ei nostanut nopeutta kuin korkeintaan 2mt.
Mutta metrin johdossa ei voi roikkua kiinni seinän vieressä, kun on tehtävä töitä.
Pidempi johto taas hidastaa entisestään.


Pidemmän ethernet-kaapelin (verkkojohto) käyttö tietokoneen ja modeemin välillä ei kyllä pitäisi vaikuttaa juuri millään tavalla. Eri asia jos puhelinjohto modeemilta pistokkeelle on kovin pitkä, sen kannattanee olla max n. 2m.

  • July 7, 2011
heimohuima kirjoitti:
Pidemmän ethernet-kaapelin (verkkojohto) käyttö tietokoneen ja modeemin välillä ei kyllä pitäisi vaikuttaa juuri millään tavalla. Eri asia jos puhelinjohto modeemilta pistokkeelle on kovin pitkä, sen kannattanee olla max n. 2m.


Juuri näin eli ethernet-kaapeli saa olla vaikka kymmeniä metrejä pitkä ja silti se ei hidasta yhteyttä. Pitkä puhelinkaapeli modeemin ja pistokkeen välissä sen sijaan voi vaikuttaa hyvin konkreettisesti 24M-nopeusluokan ADSL-yhteyden todelliseen kaistanleveyteen.