Skip to main content

ZTE Blade sekoilee, com.android.Phone kaatuu

  • December 11, 2014
  • 3 kommenttia
  • 7 katselukertaa

Terveppä terve, eli ongelma tuon softan kaatuminen puhelimessa. Käynyt jo useasti. Puhelimessa vilahtaa valot päällä, ja näppäinlukon avattuani pyytää PIN-koodia. Tämän näppäiltyäni näyttää latailevan jotain, ja on taas normaalitilassa. Se mistä puhelin ei kerro mitään, on että joku koitti soittaa minulle joka aiheutti tuon com.android.Phone -softan kaatumisen. Myöskään minkäänlaista ilmoitusta ei näy siitä että joku on soittanut.

Eli siis käytännössä missaan puheluita enkä koskaan saa tietää että minua tavoiteltiin. Soittaja taas kuulee pari kertaa tuuttauksen ja sen jälkeen puhelu katkeaa. Eikö tämä ole aika perusoletus että puhelin toimii... puhelimena?

Onko tämä korjattavissa takuuhuoltona, vai voinko purkaa sopimuksen tähän hetkeen toimimattoman puhelimen vuoksi? Varmastikin puhelin jota ei voi käyttää puhelimena on jo tarpeeksi painava syy sopimuksen purkamiseen?

3 kommenttia

  • June 13, 2011
salamanteri: Mikäli puhelimeen tulee vikaa, lähdetään ensisijaisesti liikkeelle siitä, että puhelin toimitetaan huoltoon Soneran kauppiaan kautta. Tässä sinun tapauksessasi suosittelen ilman muuta tekemään niin. Korjaus kuuluu takuun piiriin, mikäli puhelimen vika ei ole itse aiheutettua. Löydät sinua lähinnä olevan kauppiaan tästä.

  • June 13, 2011
Ok, pitää viedä laite kauppiaalle. Mikä menee itseaiheutetuksi viaksi? Olen ainoastaan Android marketista asennellut ohjelmia, voiko tämä mennä "itseaiheutetuksi viaksi"? Ilmeisesti tästä tulee jotain kustannuksia jos se on itseaiheutettua, mutta mistä voin tietää tämän etukäteen että kannattaako viedä?

  • June 13, 2011
Itseaiheutetulla vialla tarkoitetaan omasta huolimattomuudesta johtuvia vikoja, esim. laitteen putoaminen tai kosteusvauriot ovat tällaisia. Android marketista tehdyt asennukset eivät kuulu itseaiheutettuihin vikoihin. Sinun kannattaa puhelinta huoltoon viedessäsi tiedustella minkälaisia ylimääräisiä kustannuksia voi tulla.