Skip to main content

Sonera avustaja käynnistää Spywarea?

  • December 11, 2014
  • 5 kommenttia
  • 18 katselukertaa

Sonera avustajan mukana tulee jostain syystä virusta muistuttava softa bcont_nm.exe? Kun kirjoittelen koneella niin tämä softa vie kesken emailin fokuksen muualle ja joudun klikkaamaan kohtaa mihin jäin uudelleen, että voin jatkaa hommia. Todella ärsyttävää?!

Toisaalta katsoin tietokoneen CPU-käytöstä tietoja ja huomasin, että ko. bcont_nm.exe vie hetkittäin (aika usein) about 50% tai yli tietokoneeni resuista?! Käsittämätöntä?

Katsoin googlella, että mikä tämä bcont_nm.exe oikein on, niin vastaus oli, että spywarea on ja että HANKKIUDU HETI EROON SIITÄ! :-))

Tein Sonera avustajalle uninstallin ja ongelma onneksi katosi.

Onkohan tämä tarkoituksella mukana Sonera avustajassa vaiko jotain muuta?

5 kommenttia

  • September 17, 2009
Sonera Internet Avustaja -ohjelmisto ei sisällä haittaohjelmaa. Ohjelmassa on tietojeni mukaan bcont.exe -niminen tiedosto (Program FilesSoneraInternetAvustajaagentui -kansiossa), mutta bcont_nm.exe -nimistä tiedostoa en kuitenkaan suoraan tunnista.

Varmuuden vuoksi tietokoneellasi on hyvä tehdä virustarkistus, jotta varmistuu, että kyse ei ole mistään muusta haittaohjelmasta.

Oliko Internet Avustaja -ohjelma toiminut tietokoneellasi normaalisti ja onko käytössäsi mikä Windowsin käyttöjärjestelmä?

T. Sami
Sonera Asiakaspalvelu

  • September 18, 2009
Käytössä on xp ja tein tosiaan uninstallin tolle avustajalle jolloin ongelmat loppuivat. Sonera avustaja sinänsä toimi ihan ok kun sen avasi ja sitä käytti. Task managerin kautta ko. prosessin löysin enkä saanut sitä tapettua, uninstall poisti sen. Searchilla löysin ko. .exe:n tiedostohallinnasta tuon Sonera Avustajan, olisiko ollut BIN-alihakemistosta. Spywaren poistaja ei ko. ohjelmaa tunnistanut ja virustorjunta sekä kaksinkertainen palomuuri on aina päällä.

Jos avustajan mukana ei tollasta tuu niin on tämä mystinen tapaus, koska kaikki viittaa siihen. bcont_nm.exe (tietokoneeni prosessilistassa) aiheutti ongelmat ja sonera avustajan uninstall ne poisti, joka oli sonera avustajan alihakemistossa.

Joka tapauksessa en meinaa enää tuota softaa installoida, sen verran hyvin toimii nyt netti kun sain ton WLAN-setupin tehtyä. Ennen pätki yhteys ja sen takia avustajan asensin, nyt ei enää pätki. Ilmeisesti taajuusalueen muutos erilaiseksi kuin naapurilla korjasi tilanteen.

  • May 1, 2011
Jokohan tämä hitausongelma on saatu korjattua? Itselläni kun on tehnyt samaa jo pitkän pitkän aikaa kuin pausut-nimimerkillä. Ja kyllä johtuu aivan täysin Soneran avustajasta. Jos ei johtuisi Soneran avustajasta, niin ihmeellisesti asia korjaantuu, kun tämän nerokkaan ohjelman poistaa.

  • May 4, 2011
nallu80 kirjoitti:
Ja kyllä johtuu aivan täysin Soneran avustajasta. Jos ei johtuisi Soneran avustajasta, niin ihmeellisesti asia korjaantuu, kun tämän nerokkaan ohjelman poistaa.


Jos havaintosi Avustaja-ohjelman poiston vaikutuksesta tietokoneesi toimintaan on selkeä, siinä tapauksessa suosittelen kyseisen ohjelman poistamista. Internet-yhteys ei vaadi toimiakseen Sonera Intrrnet Avustajaa, joten sen pitäminen tietokoneella ei ole välttämätöntä.

  • November 6, 2011
Sonera-asiantuntijalle (17 Syys 2009, 11:10 )

Kyllä minä ainakin löysin koneestani tuon bcont_nm:n. Itse asiassa niitä löytyi kolmekin: bcont_nm.exe, bcont_nm.ico ja bcont_nm.ini, ohjelmia näistä tietenkin vain ensimmäinen. Paikkana on hakemisto C:Program FilesSoneraInternetAvustajaagentin.

Sen lisäksi löytyi BCONT_NM.EXE-218376FE.pf osoitteesta C:WindowsPrefetch

Pikaisen havainnon perusteella vaikuttaisi siltä, että tuo ohjelma (Tehtävienhallinnassa se näkyi vain bcont_nm:nä (!)) olisi ollut kovin aktiivinen heti sen jälkeen, kun olin kytkenyt yhteyden nettiin.