Skip to main content

Omat sivut

  • December 11, 2014
  • 7 kommenttia
  • 35 katselukertaa

Vaihdoin matkapuhelinliittymäni Soneralle joku aika sitten ja taisi olla vikatikki.
Siirto kesti viikkoja ja ilman soittelua ei onnistunut. Pääsy Soneran asiakaspalveluun kesti tasan tunnin. Sim-kortti tuli postissa ja yhteys avautui ilmoitettuna ajankohtana ja yhteys pelaa mutta
omat sivut ilmoittaa ettei minulla ole matkapuhelinliittymää ja näinollen en pysty muuttamaan
puhelinasetuksia enkä tekemään palvelumuutoksia.
Oman sivun mukaan Sim-korttini on edelleen käsittelyssä.
Puhelimella en enää halua koittaa asiaa korjata koska pääsy asiakaspalveluun tuntuu toivottamalta.
En halua kasvattaa puhelilaskuani odottamalla pääsyä asiakaspalveluun epämääräisen kauan.

7 kommenttia

  • August 30, 2011
sarvti-5: harmillista, että numeronsiirrossa on ollut ongelmia, mukava kuulla kuitenkin, että yhteys pelaa nyt.

Omille Sivuille on mahdollista kirjautua:
.
Kun käytät kahta ensimmäistä tapaa, näet ja pääset hallitsemaan vain sen käyttäjätunnuksen tietoja. Itse luomallasi ja rekisteröimälläsi tunnuksella pääset hallitsemaan kaikkia nimissäsi olevia matkapuhelin- ja laajakaistaliittymiä (lukuunottamatta mm. sähköpostipalveluja).

Jos lisäät asiakasnumerosi käyttäjätunnuksen profiiliin (Omat asetukset > Profiili > Asiakasnumero), voin tarkistaa liittymäsi ja sim-kortin tilanteen. Asiakasnumero ei näy muille keskustelupalstan käyttäjille. Asiakasnumerosi löytyy esimerkiksi viimeksi tulleesta laskusta. Mikäli et löydä asiakasnumeroa, voit laittaa myös puhelinnumerosi (esim. 0401234567) ilman väliviivaa.

  • August 30, 2011
Kiitos vastauksesta josta ei tosin ole mitään hyötyä.
Kirjautumisessa omalle sivulle ei ole vaikeuksia koska minulla on tunnukset.
Kysymys on siitä, että oma sivu ilmoittaa ettei minulla olisi puhelinliittymää ollenkaan
ja sim-kortti olisi käsittelyn alla. Liittymä on toiminut maanantaista alkaen moitteita.
Koska oman sivun mukaan liitymää ei ole en voi tarkastella enkä muuttaa puhelin asetuksia.

  • August 30, 2011
Hei sarvti-5. Olet siis jo tunnistautunut verkkopankkitunnuksilla Omille Sivuille? Tämän jälkeen sinun pitäisi nähdä sekä matkapuhelin- että laajakaistaliittymiesi tiedot, mutta kenties kyseessä on jokin tekninen vika palvelussa. Voitko lisätä asiakasnumerosi profiiliisi Annan ohjeiden mukaan, niin voimme tarkistaa asian ja toivottavasti auttaa asiassa tämän palstan kautta.

  • August 31, 2011
Kiitos vastauksesta !

Rekisteröidyin uudestaan verkkopankkitunnuksilla ja nyt omalla sivulla näkyy myös matkapuhelin-
liittymä.
Ilmoitus sim-kortin käsittelyssä olosta näkyy edelleen mutta eipä taida haitata.

Terv. Timo Sarviharju

Peruutus ylläolevaan !
Poistuttuani sivuilta ja yrittäessäni uudelleen kirjautumista ei onnistunut verkkopankkikirjautumisen
tunnuksilla.
Vanhalla tunnuksella ja salasanalla pääsen omille sivuille mutta edelleen samat aikaisemmat virheet
toistuvat.

  • August 31, 2011
Kuulostaa aika erikoiselta vialta. Löysin kyseisen liittymän asiakasnumerosi perusteella ja siinä pitäisi olla kaikki kunnossa. Voisit vielä kokeilla tyhjentää selaimen välimuistin, josko se auttaisi asiaan. Muuten keinot ovat omalta osaltani aika vähissä. Mikäli välimuistin tyhjentäminen ei auta, kannattaa olla yhteydessä vikapalveluumme joko soittamalla 0206 90101 tai jättämällä vikailmoituksen Omien Sivujen kautta.

  • August 31, 2011
Pääsen puhelinliittymä tietoihin kirjautumalla käyttäen tunnuksena puhelinnumeroani ja salasanaa
joka tuli Soneralta. Näillä tunnuksilla en pääse kuitenkaan laajakaista tietoihini vaan tulee ilmoitus
ettei minulla olisi laajakaista liittymää. Niihin pääsen käyttämällä laajakaistan tilauksen yhteydessä
tullutta tunnusta ja salasanaa. Palveluita käyttääkseni joudun siis käyttämään eri tunnuksia.

  • August 31, 2011
Tuo on normaalia ja noin sen kuuluukin toimia. Juuri tämän takia olemme ottaneet verkkopankkitunnistautumisen hiljattain käyttöön. Se on ainoa tapa, jolla pääsee hallinnoimaan kaikkia liittymiä samoilla tunnuksilla. Voitko kokeilla vielä kerran kirjautua Omille Sivuille verkkopankkitunnuksilla? Testasin kirjautumista itse ja mitään ongelmia ei tullut vastaan. Mikäli homma ei lähde toimimaan, niin sitten vaan yhteydenottoa vikapalveluun.