Hei,
käytössäni on Soneran 100/10 -VDSL2-liittymä kotitv-paketilla. Thomsonin modeemiin on langallisesti kytketty pöytäkone ja ja KotiTV-digiboksi ja nopeudet ovat varsin kelvolliset, mutta langattoman verkon nopeus on kirjaimellisesti olematon.
Langattomasti verkkoa käyttää kannettava ja Xbox360, satunnaisesti kännykällä myös yhteys, mutta yhteysnopeus on vain alle megan luokkaa. Jos jotain kopioin verkosta, niin lataukset tulevat koneelle n. 60kt/s ja kuten jo edellinen kuva kertoi, niin verkko tosiaan toimii vain tällä nopeudella.
Satunnaisesti kanavia vaihtelemalla nopeus nousee 65Mb/s:ään, mutta jo parissa minuutissa ollaan taas 1Mbps-nopeusluokassa.
Taloyhtiössä näyttää olevan suhkot paljon Soneran asiakkaita käyttämässä Wlan-verkkoja joten onko vain hyväksyttävä se fakta, että Thomsonin tarjoamalla 13 kanavan vaihtoehdolla kanavat menevät päällekkäin ja verkko on jatkuvasti hidas. Alunperin oli myös pöytäkone tarkoitus yhdistää langattomasti verkkoon johtosotkuja välttääkseni, mutta ei minulla rehellisesti sanoen tee mieli maksaa 100/10-yhteydestä, joka toimiikin 100 kertaa hitaammin kuin pitäisi.
Eli onko tähän mitään muuta ratkaisua, kuin jatkuva kanavien vaihtelu hetken nopeudennoston vuoksi
Edit: WPA+WPA2 -salaus
Langattoman verkon olematon nopeus
Rekisteröidy
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.