Skip to main content

Löysin kirpputorilta 4G reitittimen

  • 26. tammikuuta 2025
  • 1 kommentti
  • 60 katselukertaa

Löysin kirpputorilta Huawei B818-263 oli Dna laatikossa & ohjelmisto on Dna mutta laitteessa on Elisan sim kortti hyvin toimii, ainoa mitä jäin miettimään on päivitykset että kummalta ne tulee että tuleeko ne Elisalta vai Dnalta vaikka on eri sim kortti plus että tämä on samalla testi että jos päivityksiä tulee niin hidastaako ne koneen käyttö kelvottamaksi. Reitittimessä ei ollut sim korttia asennettuna joten oli ihan uusi.

1 kommentti

irritus
Tekstaaja
Forum|alt.badge.img+8
  • Tekstaaja
  • 1888 kommenttia
  • 26. tammikuuta 2025

Dna B818-263 päivitykset tulevat Dna:lta. Käytetyllä internet-yhteydellä ei ole väliä, eli päivittäminen onnistuu Elisankin liittymällä. Sim-kortti on kuitenkin pakollinen. Ilman sim-korttia Huawein mobiliireitittimiet eivät suostu päivittymään, vaikka internet-yhteys tulisi Ethernetillä wan-porttiin.

anteromikko kirjoitti:

tämä on samalla testi että jos päivityksiä tulee niin hidastaako ne koneen käyttö kelvottamaksi.

Jaa-a. Sitähän ei voi etukäteen tietää.

Reitittimiin harvoin kuitenkaan tulee uusia ominaisuuksia, toisin kuin Windowsiin. Näin reitittimen nopeus harvoin päivityksillä muuttuu, toisin kuin Windows-koneilla voi käydä.


Vastaa