Skip to main content

Soneran Kotikuitu liittymissopimus.

  • 11. joulukuuta 2014
  • 3 kommenttia
  • 2 katselukertaa

Laitan tämän tänne kun muualtakaan soneran sivuilta ei löydy paikkaa tälläisille kysymyksille.
Niissä asiakastuki palveluissa on valmiiksi asetetut raamit kysymyksille, ettei minun asiani niihin mitenkään sopinut. Olisin laittanut mukaan myös liittymäsopimuksen mutta tässä ei voi liitteitä laittaa.

Soneran Kotikuitu liittymissopimukseni olen allekirjoittanut Hyrynsalmella 6.9-1010.
Liittymä n:o 333-736843

1) ONKO MITÄÄN TIETOA, ETTÄ MILLOIN suurin piirtein tulee käyttöön tuo kotikuitu liittymä?
2) Olenko käsittänyt asian oikein, että meille tulee tuollainen valokuidulla toimiva 10 M liittymä AIVAN KÄYTTÖVALMIIKSI (oman tietokoneen asennusohjelmia ym. lukuun ottamatta) ILMAN MITÄÄN MUITA MAKSUJA KUIN TUO 33,17 €/kk käyttömaksu.

Kysyn tätä siksi kun ystävillemme, joilla on myös Soneran laajakaista niin kuin meilläkin, oli tullut samanlainen tarjous tuosta kotikuidusta kuin meillekin.
Mutta he eivät olleet tehneet sitä sopimusta koska KPO:n mies (Kajaanin Puhelin Osuuskunta) oli hänen työpaikalla käynyt kauppaamassa omaa liittymäänsä ja sanonut, että ei Sonera voi antaa sitä valokuituliittymää valmiiksi rakennettuna ilmaiseksi, vaan Soneralla se maksaa n. kaksi ja puolituhatta euroa.
KOP:lla se maksaa n. 750 euroa joka tarjous tuli myös meille.
Kun minun tekemässä sopimuksessa lukee kolmessa eri kohtaa, että EI MITÄÄN RAKENTAMIS JA AVAUSMAKSUJA, niin mitä se käytännössä tarkoittaa.
Eli kysyn vielä uudestaan:
Kun meille sitten joskus tulee se valokuituliittymä ja entinen puhelin ilmakaapeli on poistettu, eikä entinen lankaliittymä enää toimi, niin TULEEKO MEILLE SIITÄ MITÄÄN LISÄKUSTANNUKSIA sen normaalin kuukausittaisen käyttömaksun lisäksi, niin kuin KPO:n mies on väittänyt.
Ja ellei tule lisämaksuja, niin silloinhan kilpaileva firma on estänyt väärällä tiedolla ihmisiä ottamasta Soneran liittymää.
Mutta jos puolestaan meille tulee joitakin lisämaksuja, niin silloin Sonera on minua harhauttanut, kun sopimuksessa kuitenkaan ei puhuta mitään lisämaksuista.

3 kommenttia

  • 0 kommenttia
  • 5. tammikuuta 2011
Tekemäsi Kotikuitu liittymissopimus on saapunut Soneralle. Tämän hetkisen tiedon mukaan Kotikuidun toimitus tapahtuu keväällä/kesällä 2011. Avaus ja rakentaminen on maksutonta, aivan kuten liittymissopimukseesi on kirjattu. Voit tiedustella tarkempaa aikataulua asiakaspalvelustamme tai jättää palvelupyynnön, kunhan kaivuutyöt alueella alkavat.

  • 0 kommenttia
  • 28. tammikuuta 2011
Hetkinen hetkinen... kotikuidun liittymismaksuhan on tällä hetkellä tietääkseni 1090e???

http://www.sonera.fi/Laajakaista/Hinnasto/Hinnat/1681/

  • 0 kommenttia
  • 31. tammikuuta 2011
unboogie: Olet aivan oikeassa, että Sonera Kotikuidun normaalihintainen kytkentämaksu on tuon 1090€ hinnaston mukaisesti.

Liittymätarjoukset ovat liittymäkohtaisia ja tällöin myös kytkentämaksuissa voi olla eroja. Tällaisia tilanteita tulee esimerkiksi silloin, kun alueen verkkokaapelointia muutetaan yksipuolisesti Soneran toimesta. Ilmakaapeleiden purkaminen ja korvaaminen valokuidulla on yksi tällaisista tilanteista.

Vastaa