Skip to main content
Ratkaistu

Technicolor DGA 0122 (Telia X1) katkoo yhteyttä ja ei palaudu

  • 29. syyskuuta 2023
  • 5 kommenttia
  • 293 katselukertaa

tiainjan

Nyt useana päivänä on keskellä päivää (noin 14 aikoihin) reititin katkaisut yhteyden. Laite tomii reitittimenä jakaen mobiilimodeemin (ZTE MC7010) internet yhteyttä. Laitteen firmware Version 19.4.0539-4521039-20220906154503

Äsken en päässyt edes kiinni reitittimeen Wlanin kautta. Yhteys palautuu aina kun laitteen vaan buuttaa virtakytkimestä. Puhelimen netissä Telian liittymällä ei ole samaan aikaan mitään ongelmaa/katkosta.

=> Ei kai siellä ole uutta päivitystä tuppaamassa laitteeseen joka tätä aiheuttaa?

Ratkaisu jäseneltä tiainjan

Nyt on reititin (Telia X1) pysynyt pystyssä. Modeemi ZTE MC7010 on nyt ollut vaihteeksi reitittävässä tilassa.

Katso alkuperäinen viesti

Tämä aihe on suljettu kommenteilta.

Käytä hakua löytääksesi muita kirjoituksia tästä aiheesta, tai aloita uusi aihe.

5 kommenttia

tiainjan
  • Aloittaja
  • Morsettaja
  • 27 kommenttia
  • 29. syyskuuta 2023

Viime keväisen päititysongelman jälkeen ZTE MC7010 on ollut siltaavassa tilassa. Laitoin nyt kokeeksi reitittävään tilaan josko se auttaisi.


  • Telialainen
  • 550 kommenttia
  • 29. syyskuuta 2023

Erikoinen tilanne kyllä, että nimenomaisesti samaan aikaan katkaisee yhteyden mutta lähtisin silti tekemään viankartoitusta ohjeiden mukaan ja käynnistelemään laitteet uudelleen. Ohjeissa mainitaan ulkoyksikön uudelleen käynnistys ja se kannattaakin tehdä ensimmäisenä. Muutkin laitteet kannattaa käynnistellä uudelleen tai mahdollisuuksien mukaan resetoida. Laitteet kannattaa laitella päälle ns. ulkoa sisäänpäin.


Purnipsi
Somettaja
Forum|alt.badge.img+8
  • Somettaja
  • 6522 kommenttia
  • 30. syyskuuta 2023

Ei pitänyt merkitä ratkaisuksi, virheklikkaus!


SakuMik
Moderaattori
Forum|alt.badge.img+5
  • Moderaattori
  • 538 kommenttia
  • 1. lokakuuta 2023
Purnipsi kirjoitti:

Ei pitänyt merkitä ratkaisuksi, virheklikkaus!

Otin ratkaisumerkin pois. 😊👍


tiainjan
  • Aloittaja
  • Morsettaja
  • 27 kommenttia
  • Ratkaisu
  • 13. lokakuuta 2023

Nyt on reititin (Telia X1) pysynyt pystyssä. Modeemi ZTE MC7010 on nyt ollut vaihteeksi reitittävässä tilassa.