Telia Yhteisö on Vain luku -moodissa, kunnes sulkeutuu kokonaan lokakuussa
Wanhat arkistoidut keskustelut.
Viimeksi kommentoitu
Hei!Soitin maaliskuun puolivälissä soneran asiakaspalveluun päivittääkseni nykyisen laajakaistan 100 megaiseksi ja tilasin samalla uuden VDSL2 modeemin mutta eipä ole vielä näkynyt...Voisitteko selvittää onko tuota modeemia vielä lähetetty? Käsittääkseni tällä viikolla kytketään toi uus valokuitu tähän taloyhtiöön.
Mikä on tämä lasku? Minulla ei ole soneran liittymää ollut vuosikausiin!
Valokuituni on ollut poikki toissapäivästä (9.4.13) lähtien. Kesken käytön yhteys vain katkesi. Tein vikailmoituksen puhelinautomaattiin. Tällöin modeemissa paloi vain virta- ja langattoman valot plus LAN1. Resetoitu on. Eilen oli yhteysvalo (maapallo) syttynyt mutta mitään yhteyttä ei tule. Mikähän tässä on nyt tilanne?ipconfig antaa seuraavaa (LAC2 ylempänä on mobiilidataverkko puhelimen kautta), pingistä ilmoittaa suoraan ettei yhteyttä: Windows IP ConfigurationEthernet adapter Local Area Connection 2: Connection-specific DNS Suffix . : Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::d184:4902:fc72:f8cc%16 IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.42.205 Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0 Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.42.129Ethernet adapter Local Area Connection: Connection-specific DNS Suffix . : zyxel.com Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::fc46:31fc:21b9:f70a%10 IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.33 Subnet Mask . . . .
Taustaa:Taloyhtiöön vaihtui kaapelioperaattoriksi Soner,a, ja samalla meille asukkaille annettiin ilmainen tai edukas nettiyhteys. Itsellänni yhteys toimii VDSL2 tekniikalla. Tilasin sen nopeamman liittymän, ja minulle toimitettiin sen myötä otsikossa mainittu modeemi.Tilanne:Ennen kuin liittymäni avautui, toimi verkko tuon modeemin kautta. Speedtest antoi noin 5mb/5mb lukemia, mutta bitti juoksi joka tapauksessa. Kun sitten tuo nopeampi moodi aktivoitui, loppui verkkoyhteyden toimiminen myös. Laite saa yhteyden DSLAM:iin, ja tämä on todettu myös Soneran päästä. Laite toimii IPoE moodissa, ja hakee verkkotiedot DHCP:ltä. DHCP antaa laitteelle IP:n, DNS:ien osoitteet ja verkkomaskit.Ongelma:TCP/IP ei toimi. Zyxelin laitteelta itseltään pingattaessa verkon antamaa gatewayta tai DNS palvelimia on packet loss 100%. Traceroutella ensimmäiseen solmuun kestää puolesta sekunnista useisiin sekunnteihin, ja ei etene siitä mihinkään. Luonnollisesti myöskään Zyxelissä kiinni olevalla tietokoneella
Voiko teknisessä asiakaspalvelussa joku tarkastaa onko laajakaistani pätkinyt?Silloin tällöin nettipelissä liittymä katkeaa siten että modeemista häviää internet-valo ja adsl-valo alkaa vilkkumaan. Netti löytyy vasta kun modeemin käyttää pois päältä....(Onkohan tuo liittymänne mukana tullut modeemi susi?)
Hei! Täällä Rovaniemellä netti pätkii turhan usein (päivittäin). Katkeamiset vaihtelevat muutamasta minuutista tunteihin. On jatkunut jo pidemmän aikaa, oikeastaan liittymän käyttöönotosta lähtien, mutta on myös jaksoja jolloin netti ei pätki juuri lainkaan.Modeemina Cisco epc3825 ja laajakaista kaapeli 10M/2M.Tässä viewtopic.php?f=53&t=12349&p=56102&hilit=cisco&sid=ea41a038bfc9f619d9fb948b3403c7fe#p56102 keskustelussa puhuttiin firmwaren päivityksestä, joka ilmeisesti ei onnistu kotoa käsin, olisiko siitä jotain hyötyä? Vai onko kyseessä joku paikallinen vika yhteyksissä?
Just sain paketin kotiin,ja nyt jo tekisi mieli heittää pihalle :D Mä en ole järin fiksu ihminen mutten ajatellut tän olevan näin vaikeeta, joten; Kaikki pitäs olla jo kokeiltu mut miks ihmees telkkari herjaa keltasta valoa, ja sen jälkeen kaks keltasta ja yks punanen valo ja sanoo että jossain mättää jokin... Japua..
Omistan Huawei E568 mokkulan, joka toimii melko moitteettomasti lukuun ottamatta satunnaisia yhteyden häviämisiä. Joinain päivinä netti yksinkertaisesti "häviää" jopa muutaman kerran tunnin sisään ( netti häviää välillä muutamaksi sekunniksi, pahimmillaan ne kestää 20 minuuttia ) - > olisikohan tähän minkäänlaista korjausta tai tietoa mistä tämä johtuu?
Moi.Tiedän, et näitä ketjuja on jo miljoona, mut lisäsinpä ny omanikin :)Hankin tuossa Tammikuun puolella Soneran 100/10 valokuituliittymän.Speedtest.netistä oon saanu DL nopeudeksi parhaimillaan 30Mbps.UL on kunnossa, about 10Mbps.Testasin myös lataa ftp://ftp.funet.fi/dev/1GBnull tiedostoa, jolloin maksimi oli 3.71MB/s.Maksimit oli samoja sekä langattomasti, että johdolla. Joskin langattomasti tulos oli keskimäärin heikompi.
Missähän vika tv kanavat ei näy mutta tallennuksen voi katsoa ja netti toimii
Eli kyllästyin tuohon thomsonin *********** ja otin käyttöön vanhan Telewell ea510 v3. Hyvin toimii kaikki koti-tv palvelut tuollakin purkilla, vaikka niin mainostitte ettei toimisi ja tarvisin thomsonin. No laitoin tuon telewellin kiinni ja saan sillä vain 15/1 yhteydet, kun taas Thomson tarjosi jopa 20/1 yhteydet.Toimii ADSL2+ tilassa ja VPI / VCI 0/33 ja Annex A. Mikä täällä nyt sitten viel mättää? Myös on uusin firmis.
Kerrankin olisin halunnut tallentaa yhden ohjelman Teemalta huomispäivältä, mutta jostain syystä EPG puuttuu kyseiseltä kanavalta netin tallennussivuilta.
Miten tämän voi korjata vai pitääkö vain viedä takaisin kun on vielä kokeiluaikaa jäljellä?
Latenssit nettipeleissä on lähtenyt hälyttävään nousuun ja uskon sen johtuvat koti tv paketteihin pakotetun virheenkorjauksen vuoksi. Onko mahdollista, että virheenkorjauksen saisi kytkettyä pois päältä liittymässäni? Kiitos.EDIT:Lisäksi voisitte tarkistaa tässä kuussa ilmestynyttä laskuani, ajalta 01.02.2013 - 28.02.2013. Lasku ei ole tarjouksen mukainen.
Hei,Olen huomannut että saan seuraavaa sanomaa lähettäessäni,tietyille vastaanottajille sähköpostia ;This message was created automatically by mail delivery software.A message that you sent could not be delivered to one or more of itsrecipients. This is a permanent error. The following address(es) failed: xxxxxxxxSMTP error from remote mail server after RCPT TO:<xxxxxxxxxxx>:host mail.cm.sonera.com [193.208.151.61]: 550 #5.7.1 Your access to submit messages to this e-mail system has been rejected.Ongelma on ilmennyt vasta muutama päivä sitten,onko kyseessä joku Pohjois-Korean tapainen sähköpostien suodatus,vai mahdollisesti jokin korjattavissa oleva ongelma ?Etukäteen kiittäen.
Sain sähköpostia, jossa -pdf-liite. Kaikkeni olen koittanut tässä Windows 8-koneessani, Adobe Reader avattuna, mutta liite ei aukea. Monen muunkaanlaisia liitteitä ilman tallenusta, vaikka koneessa OFFICE 365-ohjelmisto. Missä mättää ja varsinkin pdf-liiteiden avaaaminen olisi tarpeen !
Hei!Minulla ei ole mitään käytttöä nettiarkistolle ja haluaisin irtisanoa sen. Voinko tehdä sen omien sivujen kautta vai miten tässä pitää menetellä?
Hei, Tarvitsen inernetliittymä kotiini. Olen tarkistanut, että meidän talossa on mahdollista saada valokuitulaajakaistaa. Asunnomme on kytketty internettiin, mutta talon internetvastaava sanoo, että tarvitsemme Netsys NH-300sp tyyppinen rasian, joka kytketään asunnon puhelinpistorasiaan. Mutta tämä laite näyttää antiikilta kun olen katsonut netistä. Onko mahdollista kytketä modeemi suoraan pistorasiaan, vai pitäisikö hankkia erillinen laite? Jos pitäisi hankkia jotain, niin mitä pitäisi hankkia? Kiitos etukäteen...
Hei,tilanteeni on seuraavanlainen. Minulla on käytössä pp.inet.fi-päätteinen sähköpostiosoite, joka on aikanaan tullut lisäpostilaatikkona vanhempieni puhelinmodeemi-liittymän(!!) mukana ja se on luonnollisesti pysynyt "elossa" myös vanhempieni siirryttyä Soneran adsl-käyttäjiksi reilu kymmenen vuotta sitten. Nyt ko. taloon on tulossa Elisan talonyhtiö-liittymä, joten vanhempieni adsl-liittymä ja sen mukana pääasiallinen sähköpostiosoitteeni lakkaa olemasta. Kysymykseni onkin, että onko minun mahdollista saada liitettyä kyseinen sähköpostiosoite millään keinoin omaan Soneran Adsl-liittymääni (esim. lisäsähköpostilaatikoksi)? Tällöin säästyisin, ainakin tässä vaiheessa, useiden kymmenien sähköpostimuutosilmoitusten teolta. Vastausta odottaen ja etukäteen kiittäen.Juho
Mikä mahtanee jälleen kerran olla vikana, tallennusten katselu ei tahdo onnistua. Ikkuna jossa pitäisi näkyä tallennukset, kyllä aukeaa, mutta tyhjänä. Ei auta vaikka odottelee, saattaa ohjelmat tulla näkyviin mutta kun yritän aloittaa katselun, heittää jotain !"#%?&¤" herjaa. Ja lisäksi on jotkut kanavat alkanut välillä pätkimään. Ja olen kyllä buutannut ja tehdasasetuksiakin välillä kokeillut, saattaa buuttaus tunniksi auttaa noihin tallennuksiin. Nämä ongelmat ollut n.1-2viikkoa. Pelasihan tuo jo puolisenvuotta suhtkoht ongelmitta. Ja mitään ei ole muutettu, samat vermeet toiminnassa. Käyttäjästäkään ei johdu, osaan keittää muutakin kuin vettä ym. Luin muillakin olleen samoja ongelmia. Vikaa syytä etsiä soneran puolelta.
Moi,Minulla on toimiva yhteys laajakaistaan joka toimii muutamalla käyttöjärjestelmällä laitteella. Yhteys toimii: Mac Osx 10.8.2, PC Windows 7 proSeuraavat laitteet eivät löydä/suostu liittymään langattomaan verkkoon.Mac osx 10.6.8 yhteys aikakatkaistu iPad iOS 6.1.3 Unable to join the network iphone sama ilmoitus kuin IpadillaOngelma viittaa ehkä langattoman verkon modeemin salaus asetuksiin. Jostain syystä en pääse ohjeittenne mukaan kuitenkaan kirjautumaan enään 192.168.1.1 asetus osoitteseen (tietokone kytketty ethernet piuhalla koneen ja modeemin välille). Sisäänkirjautumis ruutu ilmestyy mutta kun syötän tunnuksen en pääse asetuksiin vaan palaa takaisin sisäänkirjautumiseen.Teillä on suositeltu verkon määrittämisessä modeemille seuraavat Security Mode asetukset WPA-PSK. Onko mahdollista että esim WPE salaus asetuksilla saisi verkon toimimaan kaikilla laitteilla?Kiitos jos osaatte auttaa.
Tilasin viihdepaketin. Postissa tuli palvelusopimuksia kaksin kappailein. Milloinhan mahtaa tulla laitteet yms? Tukleeko laitteet kotiin vai postiin. Asiakasnumero on profiilissa.
Terve, siitä on jo jonkin aikaa kun sonera ilmoitti alueellani olevan kohina-vikaa ja ilmoittavat kun vika on korjattu. Alusta lähtien netti on takkuillut ja kuulemma muillakin ihmisillä on sietämättömiä ongelmia netin pätkimisen takia tällä katualueella. Olisi mukavaa jos voisi jotain tietoa saada tähän ongelmaan ja aiotaanko tätä vikaa ikinä korjata. Jos ei niin tahtoisin purkaa sopimuksen.
Mitähän kautta saisi helpoiten muutettua liittymän omistaja tietoja ym...?Tilanne on suunnilleen tämä että olisi 4 liittymää, jotka ovat saman henkilön nimissä. Liittymät olisi tarkoitus saada eri henkilöille omiin nimiin, että kaikille tulisi omat laskunsa jne.Onnistuuko tuo edes mitenkään esim omilla sivuilla tai muuten, kun ei kauheasti huvita soitella johonkin kalliisiin numeroihin. Ja tuosta tuttu sanoi vielä että tuo muutos maksaisi jotakin tyyliin 4€ per liittymä voiko olla muka mahdollista tuokin jo :)
Hei,Yhteydeni 8/1 on hidastunut viimeisen parin viikon aikana. Speedtest ja teidän sivunne nopeustesti antaa tulokseksi aina maksimissaan 4MB/s tuloksen. Voisitteko tarkistaa missä mahdollisesti on vika? Modeemi on käynnistetty useamman kerran uudestaan ja on n. puolisen vuotta vanha laite.
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.